[b]Nie.[/b] Art. 8 ust. 5 ustawy o komornikach sądowych pozwala wierzycielowi na wybranie dowolnego komornika, niekoniecznie z tego rewiru, w którym dłużnik ma miejsce zamieszkania lub siedzibę. Prawa wyboru nie ma tylko wtedy, gdy egzekucja prowadzona jest z nieruchomości.

Wtedy egzekucję może prowadzić tylko ten komornik, w którego rewirze położona jest nieruchomość (rewir to obszar działania sądu rejonowego).Warto pamiętać, że jeśli wierzyciel zdecyduje się skorzystać z prawa wyboru (czyli postanowi zlecić sprawę innemu komornikowi niż ten w jego rewirze), powinien we wniosku egzekucyjnym zamieścić oświadczenie, że komornika wybrał na podstawie art. 8 ust. 5 ustawy o komornikach sądowych i egzekucji.

Zanim jednak wierzyciel podejmie taką decyzję, powinien się dobrze zastanowić. Wybór komornika spoza właściwego rewiru może bowiem spowodować dla wierzyciela dodatkowe koszty.

[i][b]Podstawa prawna:[/b]

– [link=http://www.rp.pl/aktyprawne/akty/akt.spr;jsessionid=936D662EA6D88E238A94B860CF50FBD6?id=183360]ustawa o komornikach sądowych i egzekucji (DzU z 2006 r. nr 167, poz. 1191 ze zm.).[/link][/i]