[b]Coraz więcej mówi się o zastępowaniu umów o pracę umowami zlecenie, tymczasem spotkałem się z opinią, że po przekroczeniu kwoty 50 tys zł z tytułu umów zleceń zostaje się vatowcem i należy płacić ten podatek. Jaka powinna być treść takiej umowy, która podlega (bądź nie podlega) VAT? Jak sprawa wygląda na przełomie lat, np. jeżeli w jednym roku przekroczymy kwotę 50 tys zł, to co się dzieje w następnym? Czy w ogóle należy się obawiać zawierania umów zleceń zamiast umów o pracę?[/b]

Zasadniczo każdy, kto zaczyna realizować umowy-zlecenia, powinien się liczyć z tym, że po przekroczeniu limitu obrotów 50 tys. zł będzie musiał wystawiać faktury VAT.

Należy przy tym pamiętać, że w pierwszym roku działalności limit liczy się w proporcji do okresu działalności gospodarczej prowadzonej w roku podatkowym. Obowiązek podatkowy powstaje już z chwilą przekroczenia limitu, a opodatkowaniu podlega nadwyżka ponad tę kwotę.

Jeśli sprzedaż nie przekroczy limitu, to zwolnienie przechodzi na kolejny rok.

Od zasady opodatkowania umów zleceń podatkiem VAT istnieje jeden wyjątek; nie podlegają opodatkowaniu umowy, które spełniają warunki wymienione w art. 15 ust. 1 pkt 3 ustawy o VAT.

[b]Więcej o tych warunkach oraz o innych konsekwencjach zamiany umowy o pracę umową zleceniem (zarówno podatkowych, jak i składkowych oraz z zakresu prawa pracy) piszemy w artykule [link=http://www.rp.pl/artykul/56510,397030_Nie_zawsze_warto_zastepowac_umowe_zleceniem_.html]"Nie zawsze warto zastępować umowę zleceniem"[/link].[/b]

[b] Polecamy również nasze serwisy:[/b]

[i][link=http://www.rp.pl/temat/56513_Umowa_o_prace_czy_cywilnoprawna.html]rp.pl » Dobra Firma » Kadry » Umowy i dokumenty » Umowy » Umowa o pracę czy cywilnoprawna[/link]

[link=http://www.rp.pl/temat/228321.html]rp.pl » Dobra Firma » Kadry » Umowy i dokumenty » Umowy » Umowa zlecenia[/link]

Autopromocja
30 listopada, godz. 12.00

Kto zdobędzie Zielone Orły "Rzeczpospolitej"?

Sprawdź szczegóły

[link=http://www.rp.pl/temat/56110.html]rp.pl » Dobra Firma » Podatki » VAT i akcyza » VAT » Zwolnienia z VAT » Zwolnienia podmiotowe z VAT[/link][/i]