Leasing to korzystna forma finansowania dla firm

Przedsiębiorstwa coraz chętniej sięgają po leasing. W ten sposób finansowana jest już co trzecia inwestycja w środki trwałe

Aktualizacja: 12.10.2010 04:25 Publikacja: 12.10.2010 03:00

Wybór leasingu może przynieść przedsiębiorcy znaczne korzyści. Większość firm leasingowych jest bowiem masowym odbiorcą dóbr inwestycyjnych, dlatego otrzymuje od dostawców atrakcyjne rabaty.

Leasing umożliwia również firmom pozyskanie środków trwałych bez przedstawiania silnych zabezpieczeń, które byłyby niezbędne w przypadku ubiegania się o kredyt. Na ogół ta forma finansowania najlepiej sprawdza się w przypadku nowych inwestycji, które nie mogą liczyć na wsparcie z funduszy unijnych.

Przedmiotem finansowania udzielanego przez firmy leasingowe mogą być projekty o wartości od kilkunastu tysięcy do nawet kilkuset milionów złotych. Przedsiębiorca musi jednak pogodzić się z tym, że w trakcie trwania umowy używany w firmie samochód czy maszyna są własnością firmy leasingowej.

[srodtytul]Samochód prawie dla każdego[/srodtytul]

Ważnym warunkiem wynikającym z istoty leasingu jest to, aby dany przedmiot był łatwo zbywalny na rynku wtórnym. Dlatego najchętniej leasingowane są auta, które są potrzebne praktycznie w każdym rodzaju biznesu, a także maszyny i urządzenia używane w branżach, w których panuje spora konkurencja.

Nie oznacza to jednak, że nie można sfinansować w ten sposób przedmiotów, które są stosunkowo unikalne i dopasowane do potrzeb danej firmy.

Leasing służy też do finansowania nieruchomości. Poza tym ostatnio coraz częściej sięgają po niego zarówno drobni, jak i duzi przedsiębiorcy, a także rolnicy indywidualni inwestujący w elektrownie wiatrowe.

Firmy leasingowe podejmują decyzję o przyznaniu finansowania, oceniając nie tylko projekt, ale też przedsiębiorstwo ubiegające się o środki. Jeśli jest to podmiot znany na rynku, po raz kolejny korzystający z usługi, a jeszcze lepiej – jeśli ma np. rachunek w banku należącym do tej samej grupy kapitałowej (wiele firm leasingowych należy do banków), szanse na sfinalizowanie umowy rosną. W takiej sytuacji można też liczyć na korzystniejsze warunki.

Leasingodawcy najchętniej współpracują z przedsiębiorstwami, które nie mają strat z działalności podstawowej. Biorą pod uwagę nie tylko sprzedaż i obroty, ale także rentowność. W zależności od kondycji finansowej klienta przedmiotem leasingu mogą być mniej lub bardziej płynne środki trwałe (łatwo zbywalne na rynku wtórnym).

Przedsiębiorstwo małe czy średnie o przeciętnych lub nawet słabych wynikach prawie zawsze może wziąć w leasing samochód. Im sytuacja finansowa firmy lepsza, tym środki trwałe mogą być bardziej specjalistyczne.

Firmy leasingowe zazwyczaj mają problem z liniami produkcyjnymi i innymi mało płynnymi aktywami podmiotów rozpoczynających działalność gospodarczą. Dlatego w takich przypadkach potrzebne są dodatkowe zabezpieczenia.

[srodtytul]Branże szczególnie lubiane[/srodtytul]

Spółki leasingowe preferują określonych klientów i często przygotowują dla nich lepsze warunki finansowania. Chętnie finansują płynne aktywa lub przedmioty o niższej wartości, np. samochody osobowe, sprzęt IT, maszyny rolnicze. Nierzadko stosują wtedy uproszczone procedury. Polegają one na mniejszych wymaganiach formalnych i skróceniu czasu rozpatrywania wniosków.

Na procedury uproszczone mogą liczyć przedsiębiorcy z różnych branż. Kluczowe znaczenie ma zazwyczaj wielkość angażowanych środków oraz znajomość dostawcy przedmiotu leasingu. Przed zakupem np. samochodu dla firmy warto zatem sprawdzić ofertę leasingu. Jeżeli diler jest dobrze znany spółce leasingowej, a cena pojazdu nie jest zbyt wysoka, oferta powinna okazać się atrakcyjna.

Do preferowanych przez leasingodawców branż należą na ogół usługi komunalne (spółki samorządowe, gminne posiadające osobność prawną, zakłady i jednostki budżetowe). Chętnie obsługiwani są też adwokaci, radcowie prawni, notariusze, komornicy, architekci. Przewidziane są dla nich specjalne warunki, m.in. elastyczniejsze podejście do oceny ryzyka.

Zdecydowaną przewagę wśród klientów ma jednak branża transportowa, choć w stosunku do niej wymagania są wciąż zaostrzone. Leasing jest też często wybierany przez przedsiębiorstwa zajmujące się budową dróg, przemysł mięsny, branżę ogólnobudowlaną. Firmy leasingowe finansują także coraz więcej projektów związanych z energią odnawialną (farmy wiatrowe, biogazownie). Hitem w ostatnim czasie stały się inwestycje w sprzęt medyczny i maszyny rolnicze.

Specjalna oferta obejmuje także przedsiębiorców prowadzących sezonową działalność gospodarczą; nierzadko płatność rat leasingowych jest wtedy dostosowywana do cykliczności wpływów.

Niektóre firmy leasingowe finansują też młode przedsiębiorstwa, tzw. start-up. Czasami na atrakcyjniejsze warunki mogą liczyć przedsiębiorcy, którzy wybierają finansowanie oferowane w miejscu zakupu środka trwałego, czyli u dostawcy lub sprzedawcy, z którym firma leasingowa podpisała umowę.

[srodtytul]Linie z instytucji międzynarodowych[/srodtytul]

Firmy leasingowe podpisują często umowy z międzynarodowymi instytucjami, takimi jak np. Europejski Bank Inwestycyjny. Dzięki temu zyskują dostęp do taniego finansowania, a to oznacza także tańszy leasing dla klientów.

Zwykle tego typu oferta kierowana jest do małych i średnich przedsiębiorstw. Najczęściej za takie uznawane są firmy zatrudniające mniej niż 250 pracowników, z rocznymi obrotami nieprzekraczającymi 50 mln zł lub sumą aktywów nie wyższą niż 43 mln zł. Przeważnie wartość środka trwałego, które chce kupić małe przedsiębiorstwo, jest ograniczona.

Z linii kredytowych Europejskiego Banku Inwestycyjnego, Banku Rozwoju Rady Europy czy Europejskiego Banku Odbudowy i Rozwoju korzystają m.in. Europejski Fundusz Leasingowy (EFL), spółki leasingowe BZ WBK czy Raiffeisen Leasing.

[ramka][b]Zobacz [link=http://www.rzeczpospolita.pl/pliki/dobrafirma/pdf/leasing operacyjny i finansowy.pdf]porównanie leasingu operacyjnego i finansowego[/link][/b] [/ramka]

[ramka][b]Hitem są maszyny rolnicze i sprzęt medyczny

Komentuje Piotr Gąska, dyrektor Departamentu Zarządzania Produktami, Millennium Leasing[/b]

Rok 2010 przyniósł ożywienie w całej gospodarce. Jest to dobry okres również dla firm leasingowych. W efekcie poprawy nastrojów notujemy wzrost wolumenu sprzedaży.

W segmencie pojazdów liderem wzrostu stała się grupa samochodów ciężarowych o dopuszczalnej masie całkowitej do 3,5 tony. Wzrost sprzedaży jest tu rekordowy, wyniósł 137 proc. Tak dobre rezultaty są również wynikiem zapowiedzi zmiany przepisów dotyczących podatku VAT. Chodzi o ograniczenie możliwości rozliczania tego podatku w przypadku zakupu i leasingu samochodów osobowych z homologacją ciężarową (tzw. auta z kratką).

Możliwość uzyskania zwrotu pełnej kwoty VAT oraz atrakcyjne warunki finansowania są niewątpliwą zachętą stymulującą zakupy takich samochodów. W pozostałych grupach pojazdów wzrost wynika bardziej z przemyślanej polityki rozwoju firmy, wymiany taboru, powolnej poprawy nastrojów w firmach transportowych niż z nagłych zmian czy hitów rynkowych.

Znaczenie mają też słabe wyniki 2009 r.,które stanowią bazę do porównań.

W segmencie maszyn i urządzeń, który notuje wzrost wartości zawartych transakcji o 2 proc. (łącznie leasing i pożyczki udzielane przez firmy leasingowe), niewątpliwie mamy do czynienia z dwoma hitami. Pierwszy to finansowanie maszyn rolniczych (wzrost o blisko 50 proc.), drugi – finansowanie sprzętu medycznego (wzrost o 23 proc.).

Niska mechanizacja rolnictwa oraz liczne programy oferowane przez ARiMR stymulują inwestycje w rolnictwie. Z kolei słabo rozwinięty rynek usług i sprzętu medycznego, rozwój prywatnej służby zdrowia, modernizacja placówek publicznych, programy unijnego wsparcia sprzyjają inwestycjom w sektorze ochrony zdrowia. Sądzę, że te dwa rynki będą się stabilnie rozwijać niezależnie od ogólnej sytuacji gospodarczej.

Leasing jest atrakcyjną – pod względem kosztów i warunków umowy – formą finansowania. Na podstawie wyników branży leasingowej można stwierdzić, że firmy wyraźnie wracają do inwestycji w środki trwałe.[/ramka]

Wybór leasingu może przynieść przedsiębiorcy znaczne korzyści. Większość firm leasingowych jest bowiem masowym odbiorcą dóbr inwestycyjnych, dlatego otrzymuje od dostawców atrakcyjne rabaty.

Leasing umożliwia również firmom pozyskanie środków trwałych bez przedstawiania silnych zabezpieczeń, które byłyby niezbędne w przypadku ubiegania się o kredyt. Na ogół ta forma finansowania najlepiej sprawdza się w przypadku nowych inwestycji, które nie mogą liczyć na wsparcie z funduszy unijnych.

Pozostało 94% artykułu
Nieruchomości
Trybunał: nabyli działkę bez zgody ministra, umowa nieważna
Materiał Promocyjny
Wykup samochodu z leasingu – co warto wiedzieć?
Praca, Emerytury i renty
Czy każdy górnik może mieć górniczą emeryturę? Ważny wyrok SN
Prawo karne
Kłopoty żony Macieja Wąsika. "To represje"
Sądy i trybunały
Czy frankowicze doczekają się uchwały Sądu Najwyższego?
Materiał Promocyjny
Jak kupić oszczędnościowe obligacje skarbowe? Sposobów jest kilka
Sądy i trybunały
Łukasz Piebiak wraca do sądu. Afera hejterska nadal nierozliczona