Przymusowy wykup akcji mniejszościowych akcjonariuszy (tzw. squeeze out, wyciśnięcie) reguluje art. 418 [link=http://akty-prawne.rp.pl/Dokumenty/Ustawy/2000/DU2000Nr%2094poz1037a.asp]kodeksu spółek handlowych[/link]. Polega to na zmuszeniu posiadaczy akcji reprezentujących mniej niż 5 proc. kapitału zakładowego do sprzedaży ich.
Jest to możliwe, gdy żądanie takie wysuwa nie więcej niż pięciu akcjonariuszy, posiadających łącznie nie mniej niż 95 proc. kapitału zakładowego, a każdy z nich posiada nie mniej niż 5 proc. kapitału zakładowego.
Jednym z głównych motywów wprowadzenia przymusowego wykupu akcji drobnych akcjonariuszy jest ochrona akcjonariuszy większościowych przed nadużywaniem praw mniejszości.
W szczególności chodzi tutaj o bezpodstawne zaskarżanie przez akcjonariuszy mniejszościowych uchwał walnego zgromadzenia, a także wykorzystanie przez akcjonariusza informacji o spółce na rzecz konkurencji.
Chociaż „wyciśnięcie” działa na niekorzyść drobnych akcjonariuszy, to jednak zapewnia ochronę ich interesów majątkowych, przez zagwarantowanie otrzymania wartości rynkowej swoich akcji i niezwłoczne uiszczenie ceny wykupu.