Jeśli ktoś zamierza utworzyć firmę zajmującą się sprzątaniem, może to zrobić jako osoba fizyczna. Przy pracach budowlanych i niewielkim kapitale własnym lepsze wydaje się założenie minispółki, tzw. mini-GmbH.

Zaletą  prowadzenia działalności jako osoba fizyczna jest brak kapitału początkowego i stosunkowo proste rozliczenia podatkowe. Za zobowiązania taki przedsiębiorca odpowiada jednak całym swoim majątkiem. Nie tylko tym, który ma w Niemczech, ale także zostawionym w Polsce. Dlatego nie we wszystkich branżach taka forma jest bezpieczna. Tam, gdzie reklamacje czy odszkodowania mogą pochłonąć majątek, lepiej funkcjonować jako spółka.

Firma działająca w Niemczech musi należeć do izby gospodarczej

Dobrym wyjściem jest niemiecka mini-GmbH

. To spółka kapitałowa o własnej osobowości prawnej. Odpowiada  za zaciągnięte zobowiązania tak jak tradycyjna GmbH, czyli spółka z ograniczoną odpowiedzialnością (do wysokości kapitału spółki). Jej zaleta to brak konieczności wniesienia kapitału początkowego. Łatwo można przekształcić ją w tradycyjną GmbH przez podwyższenie kapitału. By uniknąć kłopotów, warto skonsultować nazwę przyszłej spółki  oraz przedmiotu działalności z właściwymi izbami gospodarczymi.

Każdy przedsiębiorca działający w Niemczech ma obowiązek należeć do izby gospodarczej lub rzemieślniczej i z tego tytułu opłacać składki (od 115 euro)

.

Wiele firm musi też należeć do izby przemysłowo-handlowej, gdy zakres działalności ma charakter handlowy. Przy czym jest to rozumiane szeroko, nie tylko jako prowadzenie sklepu, ale także gastronomii, hotelu czy zakładu przemysłowego.

Zobacz nasz poradnik:

Autopromocja
CFO Strategy & Innovation Summit 2021

To już IV edycja kongresu dla liderów świata finansów

WEŹ UDZIAŁ

» Poradniki kadrowo-płacowe » Praca w Niemczech od 1 maja 2011 r.

Czytaj więcej w serwisie:

» Firma » Firma za granicą » Niemcy