Stosowanie kryterium płci przy dokonywaniu oceny ryzyka miało kluczowe znaczenie w działalności ubezpieczeniowej ze względu na rolę, jaką płeć spełniała w obliczaniu składek ubezpieczeniowych. W szczególności płeć miała znaczenie przy obliczaniu składek w ubezpieczeniach na życie i w ubezpieczeniach rentowych, w prywatnych ubezpieczeniach zdrowotnych, na wypadek niepełnosprawności, utraty dochodu, a także ubezpieczeniach komunikacyjnych i wypadkowych.
Zróżnicowanie składek ze względu na płeć było oparte na statystyce prawdopodobieństwa wystąpienia zdarzenia ubezpieczeniowego. Niewątpliwie prowadziło to do tego, że przy nabywaniu niektórych usług ubezpieczeniowych przedstawiciele obu płci płacili składki o różnej wysokości. Zdaniem Trybunału Europejskiego sytuacja ta była niezgodna z podstawową zasadą Unii Europejskiej – równego traktowania mężczyzn i kobiet w dostępie do towarów i usług.
W konsekwencji 14 grudnia 2012 r. Sejm uchwalił nowelizację ustawy z 22 maja 2003 r. o działalności ubezpieczeniowej, na podstawie której zostały wprowadzone nowe zasady stosowania kryterium płci w kalkulacji składek ubezpieczeniowych.
Zmienione zostały przepisy art. 18a tej ustawy i zgodnie z nowym zapisem „Zastosowanie przez zakład ubezpieczeń kryterium płci w kalkulowaniu składek ubezpieczeniowych i świadczeń nie może prowadzić do różnicowania składek ubezpieczeniowych i świadczeń poszczególnych osób".
Należy podkreślić, że do stosunków z umów ubezpieczenia zawartych przed dniem wejścia w życie nowelizacji ustawy o działalności ubezpieczeniowej stosuje się przepisy dotychczasowe. Ustawa nowelizująca została ogłoszona 14 stycznia 2013 r., (DzU z 2013, poz. 53), a jej przepisy weszły w życie 28 stycznia 2013 r.