– Chcemy ułatwić korzystanie z urlopów ojcowskich – zapowiedział Władysław Kosiniak-Kamysz, minister pracy i polityki społecznej.

Resort pracy szykuje właśnie dla Sejmu raport o wykorzystaniu przez rodziców nowych uprawnień związanych z urodzeniem czy adoptowaniem dziecka. Wynikają z niego także rekomendacje potrzebnych zmian w obowiązujących przepisach.

– Dobrym pomysłem jest wydłużenie do półtora roku lub dwóch lat okresu na wzięcie dwóch tygodni urlopu ojcowskiego – dodał Kosiniak-Kamysz. – Obecnie pokrywa się on z urlopem macierzyńskim.

W zeszłym roku na urlop ojcowski zdecydowało się 130 tys. pracowników. Po zmianach korzystanie z niego będzie bardziej elastyczne.

Minister proponuje też zmiany w urlopach macierzyńskich i rodzicielskich. Teraz przepisy są dość skomplikowane i dzielą uprawnienie rodzica na trzy części. Propozycja ma ujednolicić, uprościć i ułatwić branie tego wolnego. Minister w rozmowie z „Rzeczpospolitą" nie chciał zdradzić szczegółów propozycji, dopóki nie trafi ona do Sejmu.

Już niedługo poznamy też szczegółowe rozwiązania dotyczące wprowadzenia zasiłku macierzyńskiego dla osób bez ubezpieczenia. Od 2016 r. taki rodzic będzie otrzymywał 1 tys. zł miesięcznie przez rok po urodzeniu dziecka.