Rozwiązanie umowy o pracę za porozumieniem stron z błędem oświadczenia woli

Pracownik, aby uchylić się od skutków błędu oświadczenia woli przy rozwiązaniu stosunku pracy za porozumieniem stron, powinien złożyć w tej sprawie stosowne oświadczenie pracodawcy.

Publikacja: 18.12.2015 06:40

Według panującego powszechnie przekonania rozwiązanie umowy o pracę za porozumieniem stron uznaje się za prosty i bezpieczny dla pracodawcy sposób rozwiązania stosunku pracy. Kodeks pracy zawiera tylko jeden artykuł, który reguluje kwestię zasad rozwiązywania umów o pracę za porozumieniem stron – art. 30 par. 1 pkt 1 kodeksu pracy. Przepis ten stanowi, iż umowę o pracę można rozwiązać na mocy porozumienia stron. Nie budzi w tym miejscu wątpliwości, że aby czynność ta była skuteczna, wymagana jest zgoda obu stron stosunku prawnego. Z uwagi na to, że porozumienie jest dwustronną czynnością prawną, w sprawach nieuregulowanych w kodeksie pracy do porozumienia stron stosuje się odpowiednio przepisy kodeksu cywilnego o czynnościach prawnych, zgodnie z odesłaniem zawartym w art. 300 k.p.

Pozostało 86% artykułu

Kontynuuj czytanie tego artykułu w ramach subskrypcji rp.pl

Na bieżąco o tym, co ważne w kraju i na świecie. Rzetelne informacje, różne perspektywy, komentarze i opinie. Artykuły z Rzeczpospolitej i wydania magazynowego Plus Minus.

Praca, Emerytury i renty
Płaca minimalna jeszcze wyższa. Minister pracy zapowiada rewolucję
Prawo dla Ciebie
Nowe prawo dla dronów: znikają loty "rekreacyjne i sportowe"
Prawo karne
Przeszukanie u posła Mejzy. Policja znalazła nieujawniony gabinet
Sądy i trybunały
Trybunał Konstytucyjny na drodze do naprawy. Pakiet Bodnara oceniają prawnicy
Mundurowi
Kwalifikacja wojskowa 2024. Kobiety i 60-latkowie staną przed komisjami