Mediacja sposobem na skuteczną sukcesję w firmach rodzinnych?

Jeżeli nie będzie porozumienia pomiędzy uczestnikami sukcesji, nie powiedzie się ona. Wszyscy muszą być przekonani, że uzgodnienia są ich uzgodnieniami, w przeciwnym razie nie wezmą odpowiedzialności za przyjęte zobowiązania.

Publikacja: 27.05.2021 16:30

Mediacja sposobem na skuteczną sukcesję w firmach rodzinnych?

Foto: Adobe Stock

Sukcesja zarzewiem konfliktu? O tak, i to w wielu obszarach. Konflikt w sukcesji to nie tylko bezpośrednia konfrontacja, prowadząca do nieporozumień, kłótni, rozpadu relacji rodzinnych i biznesowych. Konflikt w sukcesji rozpoczyna się od wewnętrznego konfliktu każdego jej uczestnika i przybiera rozmaitą postać. Od konfliktu interesów pomiędzy dobrem własnym, firmy a członków rodziny, partnera biznesowego, z którym biznes został zbudowany. Niektórzy zastanawiają się, dlaczego sukcesja to proces. Bo gdyby koncentrowała się jedynie na namaszczeniu sukcesora to oznaczałoby, że wystarczy jej jedynie kilka drobnych czynności. Niestety, sukcesja to proces, który prócz przekazania wiedzy, władzy, własności i wartości (por. A. Lewandowska, IBR Poland) oznacza poukładanie relacji rodzinnych i biznesowych w oparciu o umiejętność porozumienia się co do przyszłości firmy.

Pozostało 89% artykułu

Ten artykuł przeczytasz z aktywną subskrypcją rp.pl

Teraz 4 zł za tydzień dostępu do rp.pl!

Na bieżąco o tym, co ważne w kraju i na świecie. Rzetelne informacje, różne perspektywy, komentarze i opinie. Artykuły z Rzeczpospolitej i wydania magazynowego Plus Minus.

Nieruchomości
Jak kwestionować niezgodne z prawem plany inwestycyjne sąsiada? Odpowiadamy
Materiał Promocyjny
Mity i fakty - Czy to prawda, że elektryczne auta palą się częściej niż spalinowe?
Praca, Emerytury i renty
Krem z filtrem, walizka i autoresponder – co o urlopie powinien wiedzieć pracownik
Zdrowie
Jak uzyskać pieniądze za błędy medyczne. Odpowiadamy na pytania
Nieruchomości
Większe odległości od działki sąsiada. Jakie zmiany się szykują
Podatki
Jak rozliczyć PIT od wynajmu pokoi gościnnych na wsi