Kontrola podatkowa: uprawnienia przedsiębiorcy

Działania organów podatkowych służą ochronie interesów i praw majątkowych Skarbu Państwa, m.in. weryfikacji poprawności rozliczeń. Oprócz wielu obowiązków nałożonych na podmioty prowadzące działalność w związku z tym wydarzeniem przepisy dają im również szereg uprawnień, z których warto skorzystać.

Publikacja: 29.10.2019 17:00

Kontrola podatkowa: uprawnienia przedsiębiorcy

Foto: Fotolia.com

Otrzymanie przez przedsiębiorcę zawiadomienia informującego o zamiarze przeprowadzenia kontroli podatkowej powinno wyzwolić szereg usystematyzowanych działań w firmie, gdyż właściwe zaangażowanie ma wpływ na cały jej przebieg. Zachowanie czujności, eliminowanie błędów popełnianych podczas wstępnej fazy kontroli podatkowej poprzez świadome działanie przedsiębiorcy to kluczowa reakcja jaka powinna towarzyszyć w jej trakcie.

Istota merytoryczna kontroli skarbowej sprowadza się przede wszystkim do zweryfikowania rzetelności zadeklarowanej podstawy opodatkowania oraz prawidłowości obliczania i regulowania podatków, ujawnienie nie zgłoszonej do opodatkowania działalności gospodarczej w tym wykrycie zatajonych dochodów (nieujawnione źródła).

Pozostało 93% artykułu

Kontynuuj czytanie tego artykułu w ramach subskrypcji rp.pl

Na bieżąco o tym, co ważne w kraju i na świecie. Rzetelne informacje, różne perspektywy, komentarze i opinie. Artykuły z Rzeczpospolitej i wydania magazynowego Plus Minus.

Prawo karne
Przeszukanie u posła Mejzy. Policja znalazła nieujawniony gabinet
Prawo dla Ciebie
Nowe prawo dla dronów: znikają loty "rekreacyjne i sportowe"
Edukacja i wychowanie
Afera w Collegium Humanum. Wykładowca: w Polsce nie ma drugiej takiej „drukarni”
Edukacja i wychowanie
Rozporządzenie o likwidacji zadań domowych niezgodne z Konstytucją?
Praca, Emerytury i renty
Są nowe tablice GUS o długości trwania życia. Emerytury będą niższe