Jak legalizować pracę i pobyt Ukraińców w Polsce od 1 lipca 2024 r.?

Co się stanie, jeżeli firma nie dochowa skróconego do 7 dni terminu na złożenie w urzędzie pracy powiadomienia o zatrudnieniu obywatela Ukrainy? Do kiedy ważne jest powiadomienie o zatrudnieniu Ukraińca? Czy stronom grożą jakieś konsekwencje w związku z niedopełnieniem obowiązków w związku z uzyskaniem przez Ukraińca zezwolenia na pobyt czasowy i pracę? Jak legalizować pracę i pobyt Ukraińców w Polsce od 1 lipca 2024 r.?

Publikacja: 04.07.2024 04:30

Jak legalizować pracę i pobyt Ukraińców w Polsce od 1 lipca 2024 r.?

Foto: Adobe Stock

1 lipca 2024 r. weszła w życie kolejna nowelizacja tzw. specustawy ukraińskiej, czyli ustawy z 12 marca 2022 r. o pomocy obywatelom Ukrainy w związku z konfliktem zbrojnym na terytorium tego państwa (DzU poz. 583). Nowelizacja wprowadziła szereg zmian mających znaczenie zarówno dla samych obywateli Ukrainy, jak i dla ich polskich pracodawców. Poniżej odpowiadamy na najczęstsze pytania rodzące się na tle nowowprowadzonych przepisów.

Które zmiany specustawy, jakie weszły w życie 1 lipca 2024 r., są najważniejsze z perspektywy obywateli Ukrainy przebywających w Polsce?

Pozostało 98% artykułu

Treść dostępna jest dla naszych prenumeratorów!

Kontynuuj czytanie tego artykułu w ramach e-prenumeraty Rzeczpospolitej. Korzystaj z nieograniczonego dostępu i czytaj swoje ulubione treści w serwisie rp.pl i e-wydaniu.

Konsumenci
Paliwo będzie droższe o 50 groszy na litrze, rachunki za gaz o jedną czwartą
Praca, Emerytury i renty
Krem z filtrem, walizka i autoresponder – co o urlopie powinien wiedzieć pracownik
Podatki
Wykup samochodu z leasingu – skutki w PIT i VAT
Nieruchomości
Jak kwestionować niezgodne z prawem plany inwestycyjne sąsiada? Odpowiadamy
Materiał Promocyjny
Mity i fakty – Samochody elektryczne nie są ekologiczne
Nieruchomości
Wywłaszczenia pod inwestycje infrastrukturalne. Jakie mamy prawa?