Dla kogo dni wolne od pracy za oddawanie krwi? Nowe wytyczne

Zwolnienie od pracy za oddanie krwi przypada na dzień donacji i następny kalendarzowy, nawet jeśli to dla pracownika dzień wolny rozkładowo, np. sobota.

Publikacja: 05.10.2023 06:00

Dla kogo dni wolne od pracy za oddawanie krwi? Nowe wytyczne

Foto: Adobe Stock

Jak wynika z art. 9 ust. 1 pkt 1 ustawy z 22 sierpnia 1997 r. o publicznej służbie krwi (tekst jedn. DzU z 2023 r., poz. 318 ze zm.) honorowemu dawcy krwi przysługuje zwolnienie od pracy w dniu, w którym oddaje krew oraz w dniu następnym. Zwolnienie od pracy przysługuje też na czas okresowego badania lekarskiego dawców krwi.

Pracodawcy mają jednak wątpliwości, czy przepis mówi o kolejnych dniach kalendarzowych, niezależnie, czy są one pracujące czy rozkładowo wolne od pracy. Stanowisko w tej sprawie przysłało redakcji „Rz” Narodowe Centrum Krwi. Wskazuje, że należy kierować się literalną treścią przepisu, chodzi zatem o następny dzień kalendarzowy. Jeśli więc pracownik będący honorowym dawcą krwi odda krew w piątek, a sobota jest dla niego dniem rozkładowo wolnym od pracy, faktycznie wykorzysta tylko jeden dzień wolny. Nie ma podstaw, by przesunąć termin udzielenia wolnego na roboczy poniedziałek.

Treść dostępna jest dla naszych prenumeratorów!

Kontynuuj czytanie tego artykułu w ramach e-prenumeraty Rzeczpospolitej. Korzystaj z nieograniczonego dostępu i czytaj swoje ulubione treści w serwisie rp.pl i e-wydaniu.

Nieruchomości
Sąd Najwyższy: zasiedzenie działki za miedzą nie dla każdego sąsiada
Praca, Emerytury i renty
Krem z filtrem, walizka i autoresponder – co o urlopie powinien wiedzieć pracownik
Zdrowie
Jak uzyskać pieniądze za błędy medyczne. Odpowiadamy na pytania
Nieruchomości
Większe odległości od działki sąsiada. Jakie zmiany się szykują
Materiał Promocyjny
Mazda CX-5 – wszystko, co dobre, ma swój koniec
Za granicą
Wakacje 2024 z biurem podróży. Jakie mam prawa podczas wyjazdu wakacyjnego?
Materiał Promocyjny
Branża bankowa gorszy okres ma za sobą