Delegowanego mogą obejmować mieszane warunki zatrudnienia

W zależności od okresu, na jaki jest wysyłany pracownik do wykonywania pracy zagranicą, mogą mu przysługiwać uprawnienia wynikające z części z polskich, a w części z zagranicznych przepisów.

Publikacja: 27.04.2023 02:00

Delegowanego mogą obejmować mieszane warunki zatrudnienia

Foto: Adobe Stock

W praktyce wiele organizacji korzysta z tzw. delegowania pracowników. Dotyczy to zwłaszcza międzynarodowych pracodawców, którzy wysyłają swoich pracowników do wykonywania zadań na rzecz zagranicznych spółek ze swojej grupy kapitałowej.

W myśl unijnych przepisów z delegowaniem mamy do czynienia, gdy polski pracodawca tymczasowo kieruje pracownika do wykonywania pracy na terytorium innego państwa członkowskiego UE, EOG lub Szwajcarii w ramach usług świadczonych przez tego pracodawcę za granicą. Na pracodawcy ciąży wówczas szereg obowiązków, których dopełnienie uchroni go przed negatywnymi konsekwencjami mogącymi wyniknąć z kontroli Państwowej Inspekcji Pracy.

Pozostało 88% artykułu

Treść dostępna jest dla naszych prenumeratorów!

Kontynuuj czytanie tego artykułu w ramach e-prenumeraty Rzeczpospolitej. Korzystaj z nieograniczonego dostępu i czytaj swoje ulubione treści w serwisie rp.pl i e-wydaniu.

Prawo karne
CBA zatrzymało znanego adwokata. Za rządów PiS reprezentował Polskę
Spadki i darowizny
Poświadczenie nabycia spadku u notariusza: koszty i zalety
Podatki
Składka zdrowotna na ryczałcie bez ograniczeń. Rząd zdradza szczegóły
Ustrój i kompetencje
Kiedy można wyłączyć grunty z produkcji rolnej
Sądy i trybunały
Sejm rozpoczął prace nad reformą TK. Dwie partie chcą odrzucenia projektów