Tak wynika z opublikowanych właśnie projektów dwóch rozporządzeń, które trafiły do uzgodnień.
Potrzeba ich zmiany wynika głównie z nowelizacji kodeksu pracy oraz niektórych innych ustaw, która ma wkrótce zacząć obowiązywać. Wdraża ona do naszego prawa dwie unijne dyrektywy: w sprawie przejrzystych warunków pracy oraz godzenia obowiązków zawodowych i rodzinnych.
I tak, projekt nowelizacji rozporządzenia w sprawie wniosków dotyczących uprawnień pracowników związanych z rodzicielstwem oraz dokumentów dołączanych do takich wniosków uwzględnia zmiany odnoszące się do urlopów związanych z opieką na dzieckiem. Chodzi m.in. o wydłużenie urlopu rodzicielskiego o dodatkowe dziewięć tygodni, które w praktyce będą przeznaczone dla ojców (tzn. przepadną, gdy nie zostaną wykorzystane).
Czytaj więcej
Prezydent podpisał w piątek, 24 marca, nowelizację kodeksu pracy oraz niektórych innych ustaw wdrażającą do naszego prawa dwie unijne dyrektywy: w sprawie przejrzystych warunków pracy oraz godzenia obowiązków zawodowych i rodzinnych.
Z kolei zaproponowana nowelizacja rozporządzenia w sprawie świadectwa pracy przewiduje jego dwa dodatkowe elementy. Chodzi o informacje dotyczące korzystania ze zwolnienia od pracy w wymiarze dwóch dni (albo 16 godzin) z powodu działania siły wyższej w pilnych sprawach rodzinnych spowodowanych chorobą lub wypadkiem, a także wzmiankę na temat stosowania dodatkowego pięciodniowego (bezpłatnego) urlopu opiekuńczego.