Wkrótce większe uprawnienia dla pracowników

Prezydent podpisał w piątek, 24 marca, nowelizację kodeksu pracy oraz niektórych innych ustaw wdrażającą do naszego prawa dwie unijne dyrektywy: w sprawie przejrzystych warunków pracy oraz godzenia obowiązków zawodowych i rodzinnych.

Publikacja: 24.03.2023 17:16

Kodeks pracy

Kodeks pracy

Foto: Adobe Stock

Teraz firmy i ich pracownicy czekają jedynie na jej ogłoszenie w Dzienniku Ustaw. Od tej daty będzie bowiem liczony 21-dniowy termin, od którego nowe regulacje mają zacząć obowiązywać.

Przypomnijmy, że w łączeniu obowiązków domowych i zawodowych pomocny ma być dodatkowy, pięciodniowy (bezpłatny) urlop opiekuńczy. Będzie on udzielany pracownikowi w celu zapewnienia osobistej opieki lub wsparcia osobie będącej członkiem rodziny lub mieszkającej w tym samym gospodarstwie domowym z poważnych względów medycznych.

Czytaj więcej

Eksperci: Nowelizacja Kodeksu pracy udana, ale można było pójść krok dalej

Dodatkowo pracownik będzie mógł skorzystać też z dwóch dni (albo 16 godzin) zwolnienia od pracy z powodu działania siły wyższej w pilnych sprawach rodzinnych spowodowanych chorobą lub wypadkiem. W tym wypadku zachowa prawo do części wynagrodzenia.

Nowelizacja wydłuża też urlop rodzicielski o dodatkowe dziewięć tygodni, które w praktyce będzie przeznaczone dla ojców (tzn. przepadnie, jeśli go nie wykorzystają).

Z kolei pracownika wychowującego dziecko do ósmego roku życia (jeżeli nie wyrazi zgody) nie będzie można zatrudniać w godzinach nadliczbowych, w porze nocnej czy delegować poza stałe miejsce pracy.

Z kolei przejrzyste warunki pracy ma zagwarantować obowiązek uzasadniania wypowiedzenia umów o pracę na czas określony czy też nowe zasady stosowania umów na okres próbny (czas ich trwania będzie zależał od długości umowy na czas określony, jaką firma będzie chciała zawrzeć z zatrudnionym po okresie próby).

Pracownik będzie też mógł raz w roku występować do pracodawcy z wnioskiem o zmianę rodzaju umowy lub zatrudnienie w pełnym wymiarze czasu pracy. A firma będzie musiała mu na niego odpowiedzieć.

Etap legislacyjny: Ustawa podpisana przez prezydenta

Prawo karne
Fakty i mity o "lex Tusk". Czy kontrowersyjna ustawa wpłynie na wynik wyborów
Prawo dla Ciebie
Lex Tusk: komisja ruszy przed wyborami, a odwołania do sądu już po nich
ZUS
Od zwrotu składki zdrowotnej należy się… składka zdrowotna
Prawnicy
Prof. Strzembosz: Andrzej Duda jest człowiekiem skompromitowanym
Materiał Promocyjny
ESG - Raportowanie w praktyce – IV edycja
Sądy i trybunały
Sędziowie o "lex Tusk": grozi powtórka ze sprawy procesu brzeskiego
Prawo karne
Prof. Zimmermann, promotor Andrzeja Dudy: Wstyd mi, że mam takiego doktoranta