Sektor budowlany pod lupą Państwowej Inspekcji Pracy

W każdym okręgowym inspektoracie pracy ma zostać wytypowana grupa budów o szczególnym znaczeniu, które zostaną objęte zintensyfikowanym nadzorem. Przy doborze podmiotów do kontroli zostaną uwzględnione takie czynniki jak wielkość zatrudnienia, forma własności czy liczba skarg.

Publikacja: 10.03.2023 02:00

Sektor budowlany pod lupą Państwowej Inspekcji Pracy

Foto: Adobe Stock

Jednym z priorytetów Państwowej Inspekcji Pracy w latach 2022-2024 jest wdrożenie strategii kontroli i działań prewencyjnych dla sektora budowlanego w Polsce. Zgodnie z zapowiedziami PIP, 2023 rok ma być pod tym względem wyjątkowy i przynieść znaczący wzrost liczby kontroli (łącznie około 60 tys.) przeprowadzanych przez inspektorów PIP. W porównaniu do ubiegłego roku oznacza to wzrost o 8 tys. Działania PIP obejmą nie mniej niż 35 tys. podmiotów (pracodawców i osoby przez nich zatrudniane). W nadchodzących miesiącach, przedsiębiorstwa budowlane muszą więc liczyć się z większym ryzykiem kontroli.

Pozostało 95% artykułu

Treść dostępna jest dla naszych prenumeratorów!

Kontynuuj czytanie tego artykułu w ramach e-prenumeraty Rzeczpospolitej. Korzystaj z nieograniczonego dostępu i czytaj swoje ulubione treści w serwisie rp.pl i e-wydaniu.

Nieruchomości
Trybunał: nabyli działkę bez zgody ministra, umowa nieważna
Praca, Emerytury i renty
Czy każdy górnik może mieć górniczą emeryturę? Ważny wyrok SN
Prawo karne
Kłopoty żony Macieja Wąsika. "To represje"
Sądy i trybunały
Czy frankowicze doczekają się uchwały Sądu Najwyższego?
Materiał Promocyjny
Jak kupić oszczędnościowe obligacje skarbowe? Sposobów jest kilka
Sądy i trybunały
Łukasz Piebiak wraca do sądu. Afera hejterska nadal nierozliczona