Senatorowie chcą zmian w noweli kodeksu pracy. Chodzi o urlopy

Zabiegają o możliwość przeniesienia, w określonych sytuacjach, dziewięciotygodniowego urlopu rodzicielskiego na drugiego rodzica oraz o wprowadzenie pełnej odpłatności za dodatkowy urlop opiekuńczy.

Publikacja: 09.03.2023 07:26

Senatorowie chcą zmian w noweli kodeksu pracy. Chodzi o urlopy

Foto: Adobe Stock

To niektóre propozycje, jakie padły na środowym posiedzeniu Senatu, który zajmował się nowelizacją kodeksu pracy oraz niektórych innych ustaw. Przypomnijmy, że ma ona wdrożyć do polskiego porządku prawnego dwie unijne dyrektywy: w sprawie przejrzystych warunków pracy oraz godzenia obowiązków zawodowych i rodzinnych.

Senator Magdalena Kochan z KO zgłosiła m.in. wątpliwości dotyczące wydłużenia urlopu rodzicielskiego o dodatkowe dziewięć tygodni, które w praktyce będą przeznaczone dla ojców, tzn. ta część urlopu przepadnie, jeśli go nie wykorzystają (nie będzie przechodzić na matkę).

Czytaj więcej

Kosmetyczne zmiany w noweli kodeksu pracy

Jak argumentowała, zdarza się jednak, że drugiego rodzica nie ma, bo np. nie żyje.

– Dlatego zgłoszę poprawkę, która dopuści możliwość przenoszenia dodatkowego urlopu rodzicielskiego, m.in. w takim przypadku – mówiła senator.

Zapowiedziała też, że będzie zabiegać o wprowadzenie odpłatności za pięciodniowy urlop opiekuńczy. Będzie on udzielany pracownikowi w celu zapewnienia przez niego osobistej opieki lub wsparcia osobie będącej członkiem rodziny lub mieszkającej w tym samym gospodarstwie domowym z powodu poważnych względów medycznych. Szczegóły dotyczące głosowań na rp.pl.

Etap legislacyjny: ustawa w Senacie

Czytaj więcej

Zmiany w nowelizacji prawa pracy: urlop na opiekę nad rodzeństwem
Nauczyciele
Godziny czarnkowe po nowemu. Oto, co się zmieni dla nauczycieli
Prawo karne
Sąd Najwyższy nie posłuchał TK ws. prawa łaski dla Kamińskiego i Wąsika
Sądy i trybunały
Prof. Andrzej Zoll: premier zachowuje się w sposób niedopuszczalny
Prawo karne
Komisja wystawi wilczy bilet do pełnienia funkcji państwowych
Sądy i trybunały
TK ma wesprzeć PiS w odblokowaniu Trybunału