Nieobecność pracownika w pracy nie przeszkodzi w ponownym autozapisie do PPK

Pracownica złożyła deklarację o rezygnacji w 2021 roku - jeszcze przed zawarciem w jej imieniu umowy o prowadzenie PPK, w związku z czym nie stała się uczestniczką tego programu. Teraz przebywa na urlopie wychowawczym. Czy w ramach tzw. ponownego autozapisu pracodawca powinien „zgłosić” ją do PPK?

Publikacja: 03.03.2023 19:09

Nieobecność pracownika w pracy nie przeszkodzi w ponownym autozapisie do PPK

Foto: Adobe Stock

Złożenie przez pracownicę deklaracji o rezygnacji z dokonywania wpłat do PPK uniemożliwiło pracodawcy zapisanie jej do PPK. Od 1 marca 2023 r. wszystkie deklaracje o rezygnacji, złożone do końca lutego 2023 roku, przestały być jednak skuteczne. I to nawet w sytuacji, gdy osoby, które je złożyły, były w tym okresie nieobecne w pracy. Oznacza to, że pracodawca - po utracie skuteczności ich deklaracji o rezygnacji - ma obowiązek „zapisać” je do PPK – oczywiście, jeśli spełniają one definicję osoby zatrudnionej i mają wymagany ustawą o PPK okres zatrudnienia.

Przebywanie na urlopie zwykle nie zmienia statusu

Z pracownikami przebywającymi na zwolnieniach lekarskich, urlopach macierzyńskich, rodzicielskich, ojcowskich lub wychowawczych sprawa jest prosta. Osoby te – mimo, że nieobecne w pracy w zawiązku np. z korzystaniem przez nie ze zwolnienia lekarskiego czy swoich uprawnień związanych z wychowywaniem dziecka, takich jak wymienione powyżej urlopy - nie tracą statusu osoby zatrudnionej. W przypadku osoby przebywającej na urlopie bezpłatnym jest inaczej. Pracownik przebywający na urlopie bezpłatnym ma status „osoby zatrudnionej”, jeżeli w miesiącu, w którym korzystał z tego urlopu, uzyskał ze stosunku pracy przychód, stanowiący podstawę wymiaru składek na ubezpieczenia emerytalne i rentowe.

Przypomnimy: osoby zatrudnione to – zgodnie z ustawą o PPK:

a) pracownicy, o których mowa w art. 2 Kodeksu pracy, z wyjątkiem pracowników przebywających na urlopach górniczych i urlopach dla pracowników zakładu przeróbki mechanicznej węgla, oraz młodocianych,

b) osoby fizyczne wykonujące pracę nakładczą, które ukończyły 18. rok życia, o których mowa w przepisach wykonawczych wydanych na podstawie art. 303 § 1 k.p.

c) członkowie rolniczych spółdzielni produkcyjnych lub spółdzielni kółek rolniczych, o których mowa w art. 138 i art. 180 ustawy z 16 września 1982 r. - Prawo spółdzielcze,

d) osoby fizyczne, które ukończyły 18. rok życia, wykonujące pracę na podstawie umowy agencyjnej lub umowy zlecenia albo innej umowy o świadczenie usług, do której zgodnie z art. 750 kodeksu cywilnego stosuje się przepisy dotyczące zlecenia,

e) członkowie rad nadzorczych wynagradzani z tytułu pełnienia tych funkcji,

f) osoby wskazane w lit. a-d przebywające na urlopach wychowawczych lub pobierające zasiłek macierzyński lub zasiłek w wysokości zasiłku macierzyńskiego

- podlegające obowiązkowo ubezpieczeniom emerytalnemu i rentowym z tych tytułów w Rzeczypospolitej Polskiej, w rozumieniu ustawy z 13 października 1998 r. o systemie ubezpieczeń społecznych.

Czytaj więcej

PPK dla osób 55+: jeśli chcesz oszczędzać, musisz złożyć wniosek

Pracownicy przebywający na urlopie wychowawczym nadal więc są osobami zatrudnionymi u danego pracodawcy, które ten - po utracie skuteczności ich deklaracji o rezygnacji, co nastąpiło 1 marca br. - powinien „zapisać” do PPK. I powinien to zrobić niezwłocznie (w przypadku, o którym mowa w pytaniu, pracownica przebywająca na urlopie wychowawczym ma już wymagany przez ustawę o PPK okres zatrudnienia). Oczywiście, jeśli pracownik nie złoży pracodawcy ponownie deklaracji o rezygnacji.

Niezwłoczne zgłoszenie do PPK

Przy tzw. ponownym autozapisie – co do zasady, chodzi o to, aby od pierwszego wynagrodzenia wypłaconego pracownikowi w marcu móc już naliczyć wpłaty do PPK. Dlatego osoby, niebędące jeszcze uczestnikami PPK, spełniające warunki określone w ustawie o PPK, pracodawca powinien „zapisać” do programu niezwłocznie. Dotyczy to także osób przebywających na urlopie wychowawczym, choć w ich przypadku - żadnych wpłat do PPK pracodawca oczywiście nie naliczy. Wynagrodzenie, od którego wpłaty do PPK są naliczane, stanowi bowiem podstawa wymiaru składek na ubezpieczenia emerytalne i rentowe uczestnika PPK, o której mowa w ustawie o systemie ubezpieczeń społecznych, bez stosowania ograniczenia, o którym mowa w art. 19 ust. 1 tej ustawy (tzw. trzydziestokrotności), oraz z wyłączeniem podstawy wymiaru składek na ubezpieczenia emerytalne i rentowe osób przebywających na urlopie wychowawczym oraz pobierających zasiłek macierzyński lub zasiłek w wysokości zasiłku macierzyńskiego.

Ważne: „Niezwłocznie” nie oznacza „natychmiast”. W orzecznictwie przyjmuje się, że „niezwłocznie” oznacza realny termin, uwzględniający okoliczności miejsca i czasu (por. np. wyroki SN z 13 grudnia 2006 r., II CSK 293/06 oraz z 30 czerwca 2011 r., III CSK 282/10). Należy zwrócić uwagę, że pracodawca powinien móc wykazać wykonanie ciążącego na nim obowiązku „niezwłocznego” zawarcia umowy o prowadzenie PPK. [koniec Ważne]

Więcej na temat PPK na mojeppk.pl i pod nr telefonu 800 775 775. Zachęcamy również do korzystania z bezpłatnych szkoleń prowadzonych przez ekspertów PFR Portal PPK. Na szkolenia, dot. m.in. tzw. ponownego autozapisu do PPK, można zapisać się tutaj: https://www.mojeppk.pl/szkolenia.html.

Podstawa prawna:

ustawa z 4 października 2018 r. o pracowniczych planach kapitałowych (t.j. Dz.U. z 2023 r. poz. 46).

Złożenie przez pracownicę deklaracji o rezygnacji z dokonywania wpłat do PPK uniemożliwiło pracodawcy zapisanie jej do PPK. Od 1 marca 2023 r. wszystkie deklaracje o rezygnacji, złożone do końca lutego 2023 roku, przestały być jednak skuteczne. I to nawet w sytuacji, gdy osoby, które je złożyły, były w tym okresie nieobecne w pracy. Oznacza to, że pracodawca - po utracie skuteczności ich deklaracji o rezygnacji - ma obowiązek „zapisać” je do PPK – oczywiście, jeśli spełniają one definicję osoby zatrudnionej i mają wymagany ustawą o PPK okres zatrudnienia.

Pozostało 88% artykułu
2 / 3
artykułów
Czytaj dalej. Subskrybuj
Prawo karne
CBA zatrzymało znanego adwokata. Za rządów PiS reprezentował Polskę
Spadki i darowizny
Poświadczenie nabycia spadku u notariusza: koszty i zalety
Podatki
Składka zdrowotna na ryczałcie bez ograniczeń. Rząd zdradza szczegóły
Ustrój i kompetencje
Kiedy można wyłączyć grunty z produkcji rolnej
Sądy i trybunały
Sejm rozpoczął prace nad reformą TK. Dwie partie chcą odrzucenia projektów