Badanie alkomatem z szacunkiem dla pracownika

Kontrola trzeźwości nie może naruszać godności ani innych dóbr osobistych osoby, która jest poddawana badaniu. A samo badanie alkomatem nie może upokarzać ani poniżać pracownika.

Aktualizacja: 19.09.2023 10:17 Publikacja: 02.02.2023 02:00

Badanie alkomatem z szacunkiem dla pracownika

Foto: Adobe Stock

Szanowanie godności i innych dóbr osobistych pracownika jest obowiązkiem pracodawcy. Godność to sfera osobowości konkretyzująca się w poczuciu własnej wartości człowieka i oczekiwania szacunku ze strony innych ludzi. Poczucie to jest zmienne. Kształtują je czynniki zewnętrzne uwarunkowane kulturowo, historycznie, religijnie, a także czynniki wewnętrzne, cechy psychiki człowieka.

Cześć, dobre imię oraz dobra sława człowieka są pojęciami obejmującymi wszystkie dziedziny życia osobistego, zawodowego i społecznego. Naruszenie czci może więc nastąpić zarówno przez pomówienie o ujemne postępowanie w życiu osobistym i rodzinnym, jak i przez zarzucenie niewłaściwego postępowania w życiu zawodowym naruszające dobre imię danej osoby i mogące narazić ją na utratę zaufania potrzebnego do wykonywania zawodu lub innej działalności. Tak uznał Sąd Najwyższy w wyroku z 29 października 1971 r. (II RC 455/71, OSNCP 1972, nr 4, poz. 77).

Treść dostępna jest dla naszych prenumeratorów!

Kontynuuj czytanie tego artykułu w ramach e-prenumeraty Rzeczpospolitej. Korzystaj z nieograniczonego dostępu i czytaj swoje ulubione treści w serwisie rp.pl i e-wydaniu.

Nieruchomości
Jak kwestionować niezgodne z prawem plany inwestycyjne sąsiada? Odpowiadamy
Materiał Promocyjny
Mity i fakty - Czy to prawda, że elektryczne auta palą się częściej niż spalinowe?
Praca, Emerytury i renty
Krem z filtrem, walizka i autoresponder – co o urlopie powinien wiedzieć pracownik
W sądzie i w urzędzie
Jak otrzymać bon energetyczny? Jest wzór wniosku
Nieruchomości
Większe odległości od działki sąsiada. Jakie zmiany się szykują
Administracja
Rzeka zabrała część nieruchomości. Kiedy przysługuje odszkodowanie?