1. Kontrola trzeźwości
Przyjęta już przez Sejm nowelizacja umożliwi pracodawcom samodzielne dokonywanie kontroli trzeźwości pracowników. Oczywiście pracodawcy mogą nadal wzywać w tym celu Policję. Jeżeli jednak zdecydują się na wprowadzenie tego rodzaju kontroli w zakładzie, to konieczne będzie zamieszczenie odpowiednich postanowień w tym zakresie w regulaminie pracy (względnie w układzie zbiorowym bądź obwieszczeniu, jeżeli pracodawca nie jest zobowiązany do wydania regulaminu). Konieczne będzie określenie m.in. grup pracowników, których obejmie kontrola, sposobu, czasu i częstotliwości jej przeprowadzania a także rodzaju wykorzystywanych w tym celu urządzeń.
Pracodawca będzie musiał opracować również dodatkowe dokumenty tj. przede wszystkim protokoły kontroli oraz upoważnienia do jej przeprowadzania. Poza tym, nowe przepisy nakazują odrębne informowanie pracowników o wprowadzeniu kontroli w zakładzie, nie później niż 2 tygodnie przed rozpoczęciem jej przeprowadzania. W przypadku osób zatrudnianych już po wdrożeniu kontroli, pracodawca będzie miał z kolei obowiązek przekazania im takiej informacji przed dopuszczeniem do pracy. Musi to być przy tym informacja odrębna od – standardowo stosowanego – oświadczenia o zapoznaniu się przez pracownika z treścią regulaminu pracy (mimo że to właśnie w tymże regulaminie będą znajdować się zapisy dotyczące kontroli trzeźwości).
2. Praca zdalna
Ustawa określa szczegółowo tryb wdrożenia pracy zdalnej w zależności m.in. od tego, czy w zakładzie funkcjonują organizacje związkowe. Niezależnie jednak od tego, czy finalnie będzie ona uregulowana w porozumieniu ze związkami, czy też w wydanym przez pracodawcę regulaminie (jeżeli do zawarcia porozumienia nie dojdzie), konieczne będzie uwzględnienie w takim dokumencie m.in. grup pracowników objętych pracą zdalną, zasad pokrywania kosztów pracy zdalnej przez pracodawcę, reguł porozumiewania się stron oraz zasad kontroli pracownika zdalnego.
To jednak nie wszystko. Pracodawca będzie miał obowiązek sporządzenia i przekazania pracownikom:
a) oceny ryzyka zawodowego oraz odrębnej informacji, zawierającej zasady bezpiecznego i higienicznego wykonywania pracy zdalnej, a także