Nakaz dmuchania w alkomat pracodawca będzie musiał uzasadnić

Pracodawca będzie mógł wprowadzić kontrolę trzeźwości pracowników i współpracowników, jeżeli okaże się to niezbędne do zapewnienia im ochrony życia i zdrowia albo do ochrony mienia.

Publikacja: 18.01.2023 20:00

Nakaz dmuchania w alkomat pracodawca będzie musiał uzasadnić

Foto: Adobe Stock

Tak wynika z dodanego do kodeksu pracy art. 221c, który zacznie obowiązywać po upływie 14 dni od opublikowania ustawy w Dzienniku Ustaw (ustawa czeka na podpis prezydenta).

Definicję ochrony mienia zawiera art. 2 pkt 5 ustawy z 22 sierpnia 1997 r. o ochronie osób i mienia (tekst jedn. DzU z 2021 r., poz. 1995). Zgodnie z nim są to działania zapobiegające przestępstwom i wykroczeniom przeciwko mieniu, a także przeciwdziałające powstawaniu szkody wynikającej z tych zdarzeń oraz niedopuszczające do wstępu osób nieuprawnionych na teren chroniony. Mieniem, na gruncie kodeksu karnego, jest każda rzecz ruchoma lub nieruchomość, jak też energia oraz dokumenty posiadające wartość użytkową, przedstawiające wartość materialną możliwą do przeliczenia na pieniądze i posiadające wartość użytkową, przez co mogą być przedmiotem obrotu prawno-gospodarczego (M. Królikowski, R. Zawłocki, (red.) Kodeks karny. Część ogólna. Komentarz. Art. 1–116. Wyd. 5, Warszawa 2021). Z kolei na gruncie prawa cywilnego mieniem jest własność i inne prawa majątkowe. Zatem pracodawca będzie mógł wprowadzić kontrolę trzeźwości, aby zabezpieczyć swoje mienie przed zniszczeniem lub utratą.

Treść dostępna jest dla naszych prenumeratorów!

Kontynuuj czytanie tego artykułu w ramach e-prenumeraty Rzeczpospolitej. Korzystaj z nieograniczonego dostępu i czytaj swoje ulubione treści w serwisie rp.pl i e-wydaniu.

Nieruchomości
Trybunał: nabyli działkę bez zgody ministra, umowa nieważna
Materiał Promocyjny
Wykup samochodu z leasingu – co warto wiedzieć?
Praca, Emerytury i renty
Czy każdy górnik może mieć górniczą emeryturę? Ważny wyrok SN
Prawo karne
Kłopoty żony Macieja Wąsika. "To represje"
Sądy i trybunały
Czy frankowicze doczekają się uchwały Sądu Najwyższego?
Materiał Promocyjny
Jak kupić oszczędnościowe obligacje skarbowe? Sposobów jest kilka
Sądy i trybunały
Łukasz Piebiak wraca do sądu. Afera hejterska nadal nierozliczona