Przepisy dotyczące badania trzeźwości zatrudnionych wejdą w życie najprawdopodobniej jeszcze w styczniu, a zmiany w zasadach pracy zdalnej w marcu. To efekt ustawy o zmianie ustawy – Kodeks pracy oraz niektórych innych ustaw, którą na piątkowym posiedzeniu zajmował się Sejm. Posłowie rozpatrywali na nim poprawki Senatu.
Przypomnijmy, że jedna dotyczyła wydłużenia terminu wejścia w życie przepisów o pracy zdalnej o trzy miesiące. Rząd jeszcze podczas prac w Sejmie poszedł w tej kwestii na pewne ustępstwa. W efekcie wydłużył o dwa miesiące vacatio legis w tym zakresie. To, zdaniem wielu ekspertów reprezentujących organizacje pracodawców, cały czas było za mało. Stąd senacka propozycja, która nie zyskała jednak akceptacji większości posłów.
Czytaj więcej:
Druga poprawka dotyczyła zwiększenia wymiaru dni w roku, w których pracownik może okazjonalnie wykonywać swoje obowiązki na odległość. W ustawie przegłosowanej przez Sejm była mowa o 24 dniach w roku. Senatorowie chcieli zwiększenia tego wymiaru do 30 dni. Posłowie się na to jednak nie zgodzili.
Senatorowie chcieli też, aby pracodawca musiał uwzględnić wniosek o wykonywanie pracy zdalnej pracownika wychowującego dziecko do ukończenia przez nie dziesiątego roku życia. W pierwotnej propozycji była mowa o czteroletnim dziecku. Na to też nie było zgody większości.