Oto nasze, subiektywne zestawienie takich zmian z zakresu prawa pracy i ubezpieczeń społecznych, ważnych zarówno z punktu widzenia firm, jak i zwykłych ludzi.
Zatrudnienie i sygnaliści
– Rok 2022 nazwałbym rokiem niespełnionych obietnic – mówi Marcin Frąckowiak, radca prawny z kancelarii Sadkowski i Wspólnicy.
I jako jedną z nich wymienia brak wdrożenia unijnych dyrektyw w sprawie przejrzystych warunków pracy i godzenia obowiązków zawodowych i rodzinnych.
Czytaj więcej
Nie Rzecznik Praw Obywatelskich a Państwowa Inspekcja Pracy miałaby pełnić funkcję krajowego organu udzielającego wsparcia osobom zgłaszającym naruszenia prawa oraz przyjmującego tzw. zgłoszenia zewnętrzne.
Co prawda rząd przygotował projekt nowelizacji kodeksu pracy oraz niektórych innych ustaw, który ma te akty implementować do naszego prawa krajowego. Przewidują on m.in. wydłużenie urlopu rodzicielskiego. Ten dodatkowy wymiar w praktyce będzie dedykowany ojcom i ma zachęcić mężczyzn do wybierania opieki nad dzieckiem. Ponadto w myśl projektowanych przepisów pracodawca będzie musiał uzasadniać wypowiedzenie umowy na czas określony i konsultować je z reprezentującym pracownika związkiem zawodowym. Problem w tym, że do tej pory projekt nie został uchwalony przez rząd i nie wiadomo, kiedy wejdzie w życie.