Szef może żądać włączenia kamerki w laptopie

Pracownik zdalny co do zasady nie może odmawiać uruchomienia kamery, szczególnie w czasie spotkań służbowych. Niekiedy to polecenie może jednak naruszać jego prawa.

Publikacja: 16.11.2022 23:00

Szef może żądać włączenia kamerki w laptopie

Foto: Adobe Stock

Temat obowiązku włączenia kamerki w trakcie pracy zdalnej powrócił za sprawą orzeczenia holenderskiego sądu (Rechtbank Zeeland-West-Brabant w Tilburgu, wyrok z 28 września 2022 r., nr sprawy: 10072897 AZ VERZ 22-61). Rozpatrywał on sprawę telemarketera, który z uwagi na odmowę włączenia kamerki w trakcie całodziennego szkolenia został zwolniony ze skutkiem natychmiastowym za „odmowę świadczenia pracy” oraz „niesubordynację”.

Amerykańska spółka, dla której pracował, wymagała, aby przez cały czas trwania szkolenia pracownicy udostępniali swój ekran i mieli włączoną kamerkę. Pracownik uzasadnił swoją odmowę dyskomfortem i naruszeniem jego prawa do prywatności. Uważał, że jest to działanie nieproporcjonalne, a monitorowanie jego czynności i tak odbywało się za pomocą udostępnionego ekranu. W odpowiedzi spółka argumentowała, że włączona kamerka nie różni się niczym od zwykłej obserwacji pracowników przez menedżera w środowisku biurowym.

Pozostało 83% artykułu

Treść dostępna jest dla naszych prenumeratorów!

Zamów w promocji 99 zł za pierwszy miesiąc, każdy kolejny w cenie 199 zł

Korzystaj z nieograniczonego dostępu m.in. do artykułów, raportów prawnych i ekonomicznych, specjalistycznych rankingów a także weekendowego wydania „Plus Minus”.
Możesz zrezygnować w każdej chwili.

Nauczyciele
Godziny czarnkowe po nowemu. Oto, co się zmieni dla nauczycieli
Prawo karne
Sąd Najwyższy nie posłuchał TK ws. prawa łaski dla Kamińskiego i Wąsika
Sądy i trybunały
Prof. Andrzej Zoll: premier zachowuje się w sposób niedopuszczalny
Prawo karne
Komisja wystawi wilczy bilet do pełnienia funkcji państwowych
Sądy i trybunały
TK ma wesprzeć PiS w odblokowaniu Trybunału