Szef może żądać włączenia kamerki w laptopie

Pracownik zdalny co do zasady nie może odmawiać uruchomienia kamery, szczególnie w czasie spotkań służbowych. Niekiedy to polecenie może jednak naruszać jego prawa.

Publikacja: 16.11.2022 23:00

Szef może żądać włączenia kamerki w laptopie

Foto: Adobe Stock

Temat obowiązku włączenia kamerki w trakcie pracy zdalnej powrócił za sprawą orzeczenia holenderskiego sądu (Rechtbank Zeeland-West-Brabant w Tilburgu, wyrok z 28 września 2022 r., nr sprawy: 10072897 AZ VERZ 22-61). Rozpatrywał on sprawę telemarketera, który z uwagi na odmowę włączenia kamerki w trakcie całodziennego szkolenia został zwolniony ze skutkiem natychmiastowym za „odmowę świadczenia pracy” oraz „niesubordynację”.

Amerykańska spółka, dla której pracował, wymagała, aby przez cały czas trwania szkolenia pracownicy udostępniali swój ekran i mieli włączoną kamerkę. Pracownik uzasadnił swoją odmowę dyskomfortem i naruszeniem jego prawa do prywatności. Uważał, że jest to działanie nieproporcjonalne, a monitorowanie jego czynności i tak odbywało się za pomocą udostępnionego ekranu. W odpowiedzi spółka argumentowała, że włączona kamerka nie różni się niczym od zwykłej obserwacji pracowników przez menedżera w środowisku biurowym.

Pozostało 83% artykułu

Treść dostępna jest dla naszych prenumeratorów!

Kontynuuj czytanie tego artykułu w ramach e-prenumeraty Rzeczpospolitej. Korzystaj z nieograniczonego dostępu i czytaj swoje ulubione treści w serwisie rp.pl i e-wydaniu.

Nieruchomości
Jak kwestionować niezgodne z prawem plany inwestycyjne sąsiada? Odpowiadamy
Praca, Emerytury i renty
Krem z filtrem, walizka i autoresponder – co o urlopie powinien wiedzieć pracownik
Podatki
Wykup samochodu z leasingu – skutki w PIT i VAT
Nieruchomości
Większe odległości od działki sąsiada. Jakie zmiany się szykują
Materiał Promocyjny
Mała Księgowość: sprawdzone rozwiązanie dla małych i średnich przedsiębiorców
Nieruchomości
Wywłaszczenia pod inwestycje infrastrukturalne. Jakie mamy prawa?