Pracodawcy punktują reformę urzędów pracy

Wątpliwości partnerów społecznych budzi m.in. pozostawanie w związku małżeńskim jako jeden z wymogów dofinansowania zdalnego stanowiska.

Publikacja: 08.11.2022 07:15

Pracodawcy punktują reformę urzędów pracy

Foto: Adobe Stock

Tak wynika z opinii organizacji Pracodawców RP do projektu ustawy o aktywności zawodowej. Ma ona m.in. uporządkować katalog instrumentów aktywizacji, aby lepiej odpowiadały sytuacji na rynku pracy, oddzielić status bezrobotnego od ubezpieczenia zdrowotnego oraz usprawnić funkcjonowanie urzędów pracy (UP). Niektóre regulacje krytycznie opiniują partnerzy społeczni.

Kryteria dofinansowania pracy na odległość

Chodzi m.in. o przepis, na podstawie którego firmy będą mogły uzyskać pieniądze na utworzenie stanowiska pracy zdalnej (pisaliśmy o tym w „Rz”: „Praca zdalna ma zatrzymać exodus” nr 237/2022). Wątpliwości ekspertów budzą kryteria przyznawania takiej pomocy. Rząd chce, aby ten instrument był skierowany m.in. do osób, które ukończyły nie więcej niż 40 lat i są w początkowych fazach rozwoju rodziny (znaczenie mają tu kwestie związane wychowywaniem małoletnich dzieci i pozostawanie w związku małżeńskim lub samotne rodzicielstwo).

Czytaj więcej

Praca zdalna ma zatrzymać exodus z wsi i miasteczek

– Popieramy to rozwiązanie, jednak niezrozumiały jest warunek pozostawania w związku małżeńskim – mówi Katarzyna Siemienkiewicz z Pracodawców RP.

W ocenie organizacji dyskryminuje on związki nieformalne oraz samotne osoby bezdzietne. Dlatego postuluje ona objęcie świadczeniem wszystkich (np. każdego poniżej 40. roku życia) albo ograniczenie wspomnianego kryterium wyłącznie do osób wychowujących co najmniej jedno własne lub przysposobione małoletnie dziecko, a także dziecko partnera.

Pracodawcy RP zwracają też uwagę na kwestie, których w projekcie nie ma, a powinny być.

– Sygnalizujemy konieczność wprowadzenia do projektu regulacji uwzględniającej przejście zakładu pracy na innego pracodawcę (w trybie art. 231 k.p.), która umożliwiałaby kontynuowanie stażu, grantu, świadczenia aktywizującego przez nową firmę – mówi Siemienkiewicz.

Czytaj więcej

Regulamin wykonywania pracy zdalnej – ułatwienie czy wyzwanie

Szersza elektronizacja

W projekcie znalazła się także zmiana polegająca na oddzieleniu statusu bezrobotnego bez prawa do zasiłku od ubezpieczenia zdrowotnego. Wniosek w tej sprawie będzie składany do Zakładu Ubezpieczeń Społecznych.

– Chcemy, aby proces związany z ubezpieczeniem zdrowotnym był całkowicie zautomatyzowany. Już teraz zakładamy, że osoby składające taki wniosek będą rejestrowały się na naszej Platformie Usług Elektronicznych – mówiła w poniedziałkowym wywiadzie dla „Rz” prezes ZUS Gertruda Uścińska.

Łukasz Kozłowski z Federacji Przedsiębiorców Polskich pozytywnie ocenia tę zapowiedź.

– To dobry kierunek. Powinniśmy iść w stronę świadczenia usług publicznych z pomogą narzędzi cyfrowych. Platforma Usług Elektronicznych ZUS dobrze wpisuje się w ten cel – komentuje ekspert.

Zwraca jednocześnie uwagę, że takie rozwiązania należy również oceniać w kontekście dbałości o dyscyplinę finansów publicznych.

– ZUS będzie mógł wykonać nowe zadanie przy o wiele niższych kosztach, niż gdyby wnioski były składane stacjonarnie w oddziałach organu rentowego – argumentuje.

Przekonuje, że korzyści są też dla samych obywateli, którzy mogą załatwić sprawę szybciej i bez wychodzenia z domu.

A co z osobami wykluczonymi cyfrowo?

– Podobne obawy dotyczyły także świadczenia 500+, o które można obecnie wnosić tylko online. Okazało się jednak, że wszystko funkcjonuje jak należy– mówi Łukasz Kozłowski.

Zdaniem eksperta nie można sztucznie spowalniać procesu elektronizacji niektórych dziedzin życia.

– Nie powinniśmy zakładać, że obywatele nie są w stanie sobie z tym poradzić, tylko wesprzeć tych, którzy mają szczególne trudności np. poprzez pomoc w oddziałach ZUS – dodaje.

Etap legislacyjny: po konsultacjach

Tak wynika z opinii organizacji Pracodawców RP do projektu ustawy o aktywności zawodowej. Ma ona m.in. uporządkować katalog instrumentów aktywizacji, aby lepiej odpowiadały sytuacji na rynku pracy, oddzielić status bezrobotnego od ubezpieczenia zdrowotnego oraz usprawnić funkcjonowanie urzędów pracy (UP). Niektóre regulacje krytycznie opiniują partnerzy społeczni.

Kryteria dofinansowania pracy na odległość

Pozostało 91% artykułu
2 / 3
artykułów
Czytaj dalej. Subskrybuj
Konsumenci
Paliwo będzie droższe o 50 groszy na litrze, rachunki za gaz o jedną czwartą
Praca, Emerytury i renty
Krem z filtrem, walizka i autoresponder – co o urlopie powinien wiedzieć pracownik
Podatki
Wykup samochodu z leasingu – skutki w PIT i VAT
Nieruchomości
Jak kwestionować niezgodne z prawem plany inwestycyjne sąsiada? Odpowiadamy
Materiał Promocyjny
Mity i fakty – Samochody elektryczne nie są ekologiczne
Nieruchomości
Wywłaszczenia pod inwestycje infrastrukturalne. Jakie mamy prawa?