Sprawę mobbingu rozstrzygnąć może tylko sąd

Pracownik, który czuje się ofiarą mobbingu, ma prawo złożyć skargę do Państwowej Inspekcji Pracy. Jednak orzekanie, czy doszło do nagannych zachowań i nakładanie z tego tytułu sankcji stanowią wyłączne kompetencje sądu.

Publikacja: 03.08.2022 21:00

Sprawę mobbingu rozstrzygnąć może tylko sąd

Foto: Adobe Stock

- Złożyłem do Okręgowego Inspektoratu Pracy skargę w sprawie stosowania wobec mnie mobbingu przez pracodawcę. Co w tej sytuacji mogę zrobić? Czy Państwowa Inspekcja Pracy może podjąć działania i przeprowadzić kontrolę u pracodawcy? Czy jeśli zgłoszę mobbing do PIP i podam swoje dane, to zostaną one ujawnione na jakimś etapie prowadzonego postępowania? – pyta czytelnik.

W myśl art. 943 § 2 kodeksu pracy mobbing oznacza działania lub zachowania dotyczące pracownika lub skierowane przeciwko pracownikowi, polegające na uporczywym i długotrwałym nękaniu lub zastraszaniu go, wywołujące u niego zaniżoną ocenę przydatności zawodowej, powodujące lub mające na celu poniżenie lub ośmieszenie pracownika, izolowanie go lub wyeliminowanie z zespołu współpracowników.

Pozostało 89% artykułu

Treść dostępna jest dla naszych prenumeratorów!

Kontynuuj czytanie tego artykułu w ramach e-prenumeraty Rzeczpospolitej. Korzystaj z nieograniczonego dostępu i czytaj swoje ulubione treści w serwisie rp.pl i e-wydaniu.

Prawo karne
CBA zatrzymało znanego adwokata. Za rządów PiS reprezentował Polskę
Spadki i darowizny
Poświadczenie nabycia spadku u notariusza: koszty i zalety
Podatki
Składka zdrowotna na ryczałcie bez ograniczeń. Rząd zdradza szczegóły
Ustrój i kompetencje
Kiedy można wyłączyć grunty z produkcji rolnej
Sądy i trybunały
Sejm rozpoczął prace nad reformą TK. Dwie partie chcą odrzucenia projektów