Szef może odwołać zwolnienie z obowiązku świadczenia pracy

Nawet gdy pracodawca zwolni etatowca z obowiązków w okresie wypowiedzenia, zapominając udzielić mu urlopu, nie blokuje mu to drogi do zmiany decyzji i przymusowego wysłania pracownika na wypoczynek.

Publikacja: 18.05.2022 19:11

Szef może odwołać zwolnienie z obowiązku świadczenia pracy

Foto: Adobe Stock

- Pracodawca wypowiedział pracownikowi umowę o pracę. Nie chcąc, aby ten pojawiał się w firmie, zwolnił go z obowiązku świadczenia pracy. Po miesiącu kadry dokonały jednak kwerendy urlopu pracownika i okazało się, że mógłby korzystać z niego przez półtora miesiąca. Pracodawca wysłał więc zatrudnionemu listem poleconym pismo, w którym oświadczył, że cofa swoje oświadczenie o zwolnieniu go z obowiązku świadczenia pracy i że wysyła go na urlop wypoczynkowy do końca okresu wypowiedzenia. Pracownik wniósł pozew o sprostowanie świadectwa pracy, twierdząc, że nie wykorzystał urlopu, a także drugi pozew o zapłatę ekwiwalentu za urlop wypoczynkowy. Czy mimo że powód został wysłany przymusowo na urlop w okresie wypowiedzenia, pracodawca może przegrać sprawę? – pyta czytelniczka.

Pozostało 91% artykułu

Treść dostępna jest dla naszych prenumeratorów!

Kontynuuj czytanie tego artykułu w ramach e-prenumeraty Rzeczpospolitej. Korzystaj z nieograniczonego dostępu i czytaj swoje ulubione treści w serwisie rp.pl i e-wydaniu.

Prawo karne
Przeszukanie u posła Mejzy. Policja znalazła nieujawniony gabinet
Prawo dla Ciebie
Nowe prawo dla dronów: znikają loty "rekreacyjne i sportowe"
Edukacja i wychowanie
Afera w Collegium Humanum. Wykładowca: w Polsce nie ma drugiej takiej „drukarni”
Edukacja i wychowanie
Rozporządzenie o likwidacji zadań domowych niezgodne z Konstytucją?
Praca, Emerytury i renty
Są nowe tablice GUS o długości trwania życia. Emerytury będą niższe