Dłuższą dniówkę w systemie równoważnym różnie się kwalifikuje

Praca ponad zaplanowany w grafiku czas nie tworzy jednolitej pracy nadliczbowej. Mogą wystąpić nadgodziny dobowe, średniotygodniowe czy praca w dniu wolnym od pracy z tytułu przeciętnie pięciodniowego tygodnia pracy.

Publikacja: 18.05.2022 19:06

Dłuższą dniówkę w systemie równoważnym różnie się kwalifikuje

Foto: Adobe Stock

- Pracownik pracuje w systemie równoważnym w jednomiesięcznych okresach rozliczeniowych. Zgodnie z regulaminem pracy, praca świadczona jest od poniedziałku do piątku i na te dni planowana jest też w harmonogramach. Sporadycznie zdarza się oczywiście, że zlecana jest dodatkowo w soboty. W tygodniu pracownik miał zaplanowane: w poniedziałek 10 godzin pracy, we wtorek i środę po 8, w czwartek 6 godzin, w piątek 12 godzin. Pojawiło się kilka dodatkowych zamówień i w rezultacie pracował każdego dnia pracy po 2 godziny dłużej, i dodatkowo 6 godzin w sobotę. W jaki sposób to rozliczyć? Czy wszystkie przepracowane dodatkowo godziny kwalifikować od razu jako nadgodziny? – pyta czytelniczka.

Pozostało 88% artykułu

Treść dostępna jest dla naszych prenumeratorów!

Kontynuuj czytanie tego artykułu w ramach e-prenumeraty Rzeczpospolitej. Korzystaj z nieograniczonego dostępu i czytaj swoje ulubione treści w serwisie rp.pl i e-wydaniu.

Prawo karne
CBA zatrzymało znanego adwokata. Za rządów PiS reprezentował Polskę
Spadki i darowizny
Poświadczenie nabycia spadku u notariusza: koszty i zalety
Podatki
Składka zdrowotna na ryczałcie bez ograniczeń. Rząd zdradza szczegóły
Ustrój i kompetencje
Kiedy można wyłączyć grunty z produkcji rolnej
Sądy i trybunały
Sejm rozpoczął prace nad reformą TK. Dwie partie chcą odrzucenia projektów