Odprawa za wypowiedzenie zmieniające tylko wyjątkowo

Jeżeli w wypowiedzeniu zmieniającym pracodawca zaproponuje pracownikowi warunki pracy obiektywnie do przyjęcia (stanowisko odpowiadające jego kwalifikacjom i adekwatne dla tego stanowiska wynagrodzenie), to odmowa przyjęcia takich warunków może być potraktowana jako współprzyczyna rozwiązania stosunku pracy. To powoduje, że odprawa pieniężna tej osobie nie będzie przysługiwać.

Publikacja: 04.05.2022 18:03

Odprawa za wypowiedzenie zmieniające tylko wyjątkowo

Foto: Adobe Stock

Tak orzekł Sąd Najwyższy w postanowieniu z 23 marca 2021 r. (III PSK 42/21).

Sprawa dotyczyła prawa do odprawy byłego pracownika, któremu z powodu likwidacji jego dotychczasowego stanowiska pracodawca złożył wypowiedzenie zmieniające w zakresie nowego stanowiska oraz wynagrodzenia. Pracownik nie przyjął nowych warunków, w związku z czym jego stosunek pracy uległ rozwiązaniu. Z tego tytułu domagał się od pracodawcy odprawy, wskazując, że do rozwiązania umowy o pracę doszło wyłącznie z przyczyn niedotyczących pracownika, a więc zastosowanie powinien mieć art. 8 w zw. z  art. 10 ustawy z 13 marca 2003 r. o szczególnych zasadach rozwiązywania z pracownikami stosunków pracy z przyczyn niedotyczących pracowników (tekst jedn. DzU z 2018 r., poz.  1969; dalej: ustawa o zwolnieniach grupowych).

Pozostało 85% artykułu

Treść dostępna jest dla naszych prenumeratorów!

Kontynuuj czytanie tego artykułu w ramach e-prenumeraty Rzeczpospolitej. Korzystaj z nieograniczonego dostępu i czytaj swoje ulubione treści w serwisie rp.pl i e-wydaniu.

Nieruchomości
Trybunał: nabyli działkę bez zgody ministra, umowa nieważna
Materiał Promocyjny
Wykup samochodu z leasingu – co warto wiedzieć?
Praca, Emerytury i renty
Czy każdy górnik może mieć górniczą emeryturę? Ważny wyrok SN
Prawo karne
Kłopoty żony Macieja Wąsika. "To represje"
Sądy i trybunały
Czy frankowicze doczekają się uchwały Sądu Najwyższego?
Materiał Promocyjny
Jak kupić oszczędnościowe obligacje skarbowe? Sposobów jest kilka
Sądy i trybunały
Łukasz Piebiak wraca do sądu. Afera hejterska nadal nierozliczona