E-wybory przedstawicieli pracowniczych – alternatywa w czasie pandemii

Najbardziej skomplikowana jest organizacja wyborów w formie hybrydowej – tradycyjnej i elektronicznej. Wymaga ona zaadresowania oraz połączenia reguł i specyfik obu form głosowania.

Publikacja: 20.04.2022 16:20

E-wybory przedstawicieli pracowniczych – alternatywa w czasie pandemii

Foto: Adobe Stock

Przepisy prawa pracy oraz ustawy szczególne przewidują konieczność współdziałania lub przeprowadzenia konsultacji ze związkami zawodowymi, a w ich braku – z przedstawicielami pracowników wyłonionymi w trybie przyjętym u danego pracodawcy. Ani kodeks pracy, ani przepisy szczególne nie regulują jednak szczegółowo procedury ich wyborów.

Przed rozpoczęciem epidemii COVID-19 głosowania przeprowadzane były przeważnie na terenie zakładu pracy z wykorzystaniem urny do głosowania oraz kart wyborczych. Pandemia zweryfikowała jednak dotychczasowe praktyki. W dobie pracy zdalnej lub hybrydowej stare schematy okazały się niepraktyczne lub niemożliwe do zastosowania. Firmy w szerszym zakresie zaczęły organizować wybory przedstawicieli pracowników z wykorzystaniem metod głosowania elektronicznego. W sukurs przyszły im również odpowiednio dostosowane rozwiązania informatyczne.

Pozostało 93% artykułu

Treść dostępna jest dla naszych prenumeratorów!

Kontynuuj czytanie tego artykułu w ramach e-prenumeraty Rzeczpospolitej. Korzystaj z nieograniczonego dostępu i czytaj swoje ulubione treści w serwisie rp.pl i e-wydaniu.

Nieruchomości
Jak kwestionować niezgodne z prawem plany inwestycyjne sąsiada? Odpowiadamy
Praca, Emerytury i renty
Krem z filtrem, walizka i autoresponder – co o urlopie powinien wiedzieć pracownik
Podatki
Wykup samochodu z leasingu – skutki w PIT i VAT
Nieruchomości
Większe odległości od działki sąsiada. Jakie zmiany się szykują
Materiał Promocyjny
Mała Księgowość: sprawdzone rozwiązanie dla małych i średnich przedsiębiorców
Nieruchomości
Wywłaszczenia pod inwestycje infrastrukturalne. Jakie mamy prawa?