W myśl obowiązującej od połowy marca specustawy o pomocy obywatelom Ukrainy w związku z konfliktem zbrojnym na terytorium tego państwa do legalizacji zatrudnienia uchodźcy z Ukrainy wystarczy zgłoszenie na portalu praca.gov.pl w ciągu 14 dni od podpisania umowy z taką osobą. Procedura jest bardzo prosta, bezpłatna, a zatrudnienie cudzoziemca legalne bez żadnych dodatkowych wymagań przez następne 18 miesięcy.
Przedsiębiorcy wolą stare przepisy
Urzędy pracy w całej Polsce ciągle jednak odbierają od pracodawców oświadczenia o powierzeniu pracy cudzoziemcowi, w myśl dotychczasowych, obowiązujących jeszcze przed rosyjską agresją na Ukrainę. Wielu przedsiębiorców opisywało w ostatnich miesiącach te regulacje jako dość sztywne i niesprzyjające. W oświadczeniu trzeba bowiem np. podać ilość godzin pracy cudzoziemca w miesiącu, której nie można później ani zmniejszyć, ani zwiększyć, bo taka praca może zostać uznana przez inspektora pracy za niezgodną z oświadczeniem.
– Obecna sytuacja dotycząca legalizacji pracy obywateli Ukrainy jest równocześnie prosta i skomplikowana. Prosta dlatego, że niezależnie od podstawy legalnego pobytu w Polsce, pracodawcy i zleceniodawcy mogą bardzo szybko powierzyć im legalne zatrudnienie, dokonując jedynie prostego powiadomienia o zamiarze zatrudnienia danej osoby na portalu praca.gov.pl. Skomplikowana dlatego, że równocześnie nie uchylono możliwości legalizacji tej pracy w tradycyjny sposób, tj. poprzez złożenie oświadczenia o powierzeniu pracy lub uzyskanie zezwolenia na pracę – komentuje Przemysław Ciszek, partner w kancelarii C&C Chakowski Ciszek. Firmy więc często zadają sobie pytanie, czy w takim razie powinny stosować już tylko powiadomienia, czy też może gdy jest to możliwe wybierać stary tryb legalizacji pracy. A może jedno i drugie?
To ostatnie pytanie jest skutkiem nie do końca precyzyjnej regulacji specustawy. Ustawodawca chyba zauważył ten problem i w nadchodzącej nowelizacji planuje dodać przepis, że obowiązek powiadomienia nie będzie dotyczyć przypadku, w którym obywatel Ukrainy wykonuje pracę na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej zgodnie z przepisami art. 87 ustawy z 20 kwietnia 2004 r. o promocji zatrudnienia i instytucjach rynku pracy. Zdaniem niektórych praktyków obecny art. 22 ust. 1 specustawy sugerował, że nawet posiadając oświadczenie lub zezwolenie, pracodawca powinien rejestrować powiadomienie, jeżeli zatrudnia obywatela Ukrainy.
Czytaj więcej
Warunkiem legalności pracy Ukraińca jest powiadomienie o tym fakcie urzędu pracy. Powiadomienie można wysłać już po podjęciu zatrudnienia. To rozwiązanie dotyczy nie tylko uchodźców.