Nauka podjęta na własną rękę nie uprawnia do urlopu szkoleniowego

Jeśli pracownik nie podnosi kwalifikacji z inicjatywy pracodawcy albo podnosi je bez zgody pracodawcy, nie może skorzystać z urlopu szkoleniowego na egzaminy.

Publikacja: 23.03.2022 13:26

Nauka podjęta na własną rękę nie uprawnia do urlopu szkoleniowego

Foto: Adobe Stock

 Pracownik poinformował szefa, że niedługo kończy studia. Zażądał udzielenia mu urlopu szkoleniowego na przygotowanie pracy dyplomowej i przystąpienie do egzaminu dyplomowego. Nie zgłaszał jednak wcześniej, że podjął czy kontynuuje studia. Czy w takim przypadku mamy obowiązek udzielić pracownikowi urlopu szkoleniowego? – pyta czytelnik.

Nie. Kodeks pracy przewiduje, że pracodawca ma obowiązek udzielić pracownikowi urlopu szkoleniowego, jeśli ten podnosi kwalifikacje z inicjatywy pracodawcy albo za jego zgodą, a więc m.in. w sytuacji, gdy pracodawca finansuje studia. Oznacza to, że pracownik, który nie podnosi kwalifikacji z inicjatywy pracodawcy albo podnosi je bez zgody pracodawcy, nie ma prawa skorzystać z urlopu szkoleniowego. Tak jest w przypadku pracownika, o którego pyta czytelnik. Skoro podjął on studia we własnym zakresie, bez wiedzy i zgody pracodawcy, nie przysługuje mu urlop szkoleniowy.

Treść dostępna jest dla naszych prenumeratorów!

Kontynuuj czytanie tego artykułu w ramach e-prenumeraty Rzeczpospolitej. Korzystaj z nieograniczonego dostępu i czytaj swoje ulubione treści w serwisie rp.pl i e-wydaniu.

Prawo karne
Przeszukanie u posła Mejzy. Policja znalazła nieujawniony gabinet
Prawo dla Ciebie
Nowe prawo dla dronów: znikają loty "rekreacyjne i sportowe"
Edukacja i wychowanie
Afera w Collegium Humanum. Wykładowca: w Polsce nie ma drugiej takiej „drukarni”
Edukacja i wychowanie
Rozporządzenie o likwidacji zadań domowych niezgodne z Konstytucją?
Praca, Emerytury i renty
Są nowe tablice GUS o długości trwania życia. Emerytury będą niższe