Nowa unijna dyrektywa: Pracę i rodzicielstwo łatwiej będzie pogodzić

Dyrektywa work-life balance przewiduje większą elastyczność warunków zatrudnienia pracowników wychowujących dzieci oraz takich, którzy opiekują się wymagającymi tego bliskimi osobami.

Publikacja: 09.03.2022 13:50

Nowa unijna dyrektywa: Pracę i rodzicielstwo łatwiej będzie pogodzić

Foto: Adobe Stock

Przyjęta 20 czerwca 2019 r. Dyrektywa Parlamentu Europejskiego i Rady w sprawie równowagi między życiem zawodowym a prywatnym rodziców i opiekunów przewiduje szereg zasad, które powinny zostać wprowadzone do systemów prawnych państw członkowskich w terminie nie późniejszym niż 2 sierpnia 2022 r. Dyrektywa oparta została na trzech filarach – równego dostępu do rynku pracy, sprawiedliwych warunków pracy oraz równowagi pomiędzy życiem prywatnym i zawodowym. Unijna inicjatywa znajdzie zastosowanie do każdego pracownika w Unii Europejskiej, który jest stroną umowy o pracę, a jej celem jest przede wszystkim zachęcić do bardziej sprawiedliwego podziału obowiązków opiekuńczych pomiędzy kobiety i mężczyzn. W ten sposób realizuje postulat równości wyrażony w art. 23 Karty praw podstawowych Unii Europejskiej, zgodnie z którym równość kobiet i mężczyzn powinna być zapewniona we wszystkich dziedzinach życia.

Pozostało 88% artykułu

Treść dostępna jest dla naszych prenumeratorów!

Zamów w promocji 99 zł za pierwszy miesiąc, każdy kolejny w cenie 199 zł

Korzystaj z nieograniczonego dostępu m.in. do artykułów, raportów prawnych i ekonomicznych, specjalistycznych rankingów a także weekendowego wydania „Plus Minus”.
Możesz zrezygnować w każdej chwili.

Nauczyciele
Godziny czarnkowe po nowemu. Oto, co się zmieni dla nauczycieli
Prawo karne
Sąd Najwyższy nie posłuchał TK ws. prawa łaski dla Kamińskiego i Wąsika
Sądy i trybunały
Prof. Andrzej Zoll: premier zachowuje się w sposób niedopuszczalny
Prawo karne
Komisja wystawi wilczy bilet do pełnienia funkcji państwowych
Sądy i trybunały
TK ma wesprzeć PiS w odblokowaniu Trybunału