Samozatrudnienie z ryczałtem nie zawsze się opłaca

Część etatowych specjalistów i menedżerów, którzy mają stracić na Polskim Ładzie, myśli o przejściu na samozatrudnienie opodatkowane ryczałtem. Nie zawsze jest to jednak możliwe czy korzystne.

Publikacja: 16.02.2022 14:30

Samozatrudnienie z ryczałtem nie zawsze się opłaca

Foto: Adobe Stock

Zmiany wprowadzane przez tzw. Polski Ład wpływają na obciążenia podatkowo-składkowe milionów osób. W przypadku pracowników znacznie podniósł kwotę wolną od podatku oraz próg drugiej (wyższej) stawki podatkowej. Jednocześnie w ramach zmian nastąpiła likwidacja możliwości odliczania od podatku składki na ubezpieczenie zdrowotne.

Wykwalifikowani specjaliści oraz menedżerowie zarabiający miesięcznie ponad 12 800 zł brutto w 2022 r. zasadniczo będą płacić wyższy podatek niż w poprzednim roku. Jest to jeden z impulsów, choć nie jedyny, zwiększający zainteresowanie bardziej elastyczną formułą współpracy, tj. przejściem na samozatrudnienie.

Pozostało 90% artykułu

Treść dostępna jest dla naszych prenumeratorów!

Kontynuuj czytanie tego artykułu w ramach e-prenumeraty Rzeczpospolitej. Korzystaj z nieograniczonego dostępu i czytaj swoje ulubione treści w serwisie rp.pl i e-wydaniu.

Prawo karne
CBA zatrzymało znanego adwokata. Za rządów PiS reprezentował Polskę
Spadki i darowizny
Poświadczenie nabycia spadku u notariusza: koszty i zalety
Podatki
Składka zdrowotna na ryczałcie bez ograniczeń. Rząd zdradza szczegóły
Ustrój i kompetencje
Kiedy można wyłączyć grunty z produkcji rolnej
Sądy i trybunały
Sejm rozpoczął prace nad reformą TK. Dwie partie chcą odrzucenia projektów