Praca zdalna w czasie izolacji to nie obowiązek

Pracodawca nie może żądać, aby pracownik objęty kwarantanną lub izolacją wykonywał pracę zdalnie. Nie może też ukarać zatrudnionego za odmowę świadczenia tej pracy ani udzielić mu na ten okres urlopu wypoczynkowego.

Publikacja: 16.02.2022 14:39

Praca zdalna w czasie izolacji to nie obowiązek

Foto: AdobeStock

Trwająca już od ponad dwóch lat pandemia była impulsem do wprowadzenia szeregu istotnych zmian na gruncie prawa zatrudnienia, diametralnie zmieniając sposób funkcjonowania wielu przedsiębiorstw. Praca zdalna, wprowadzona przez ustawę z 2 marca 2020 r. o szczególnych rozwiązaniach związanych z zapobieganiem, przeciwdziałaniem i zwalczaniem COVID-19, innych chorób zakaźnych oraz wywołanych nimi sytuacji kryzysowych (tekst jedn. DzU z 2021 r., poz. 2095; dalej: ustawa COVID), została skutecznie wdrożona w wielu zakładach pracy i nierzadko jest formą współpracy preferowaną zarówno przez pracodawców, jak i pracowników. Poza komfortem oraz oszczędnością czasu zatrudnionych, a także zmniejszeniem kosztów po stronie firm, nowa formuła miała być lekarstwem na narastający problem nieobecności pracowników, wynikający z faktu objęcia ich kwarantanną bądź izolacją.

Pozostało 89% artykułu

Treść dostępna jest dla naszych prenumeratorów!

Zamów w promocji 99 zł za pierwszy miesiąc, każdy kolejny w cenie 199 zł

Korzystaj z nieograniczonego dostępu m.in. do artykułów, raportów prawnych i ekonomicznych, specjalistycznych rankingów a także weekendowego wydania „Plus Minus”.
Możesz zrezygnować w każdej chwili.

Nauczyciele
Godziny czarnkowe po nowemu. Oto, co się zmieni dla nauczycieli
Prawo karne
Sąd Najwyższy nie posłuchał TK ws. prawa łaski dla Kamińskiego i Wąsika
Sądy i trybunały
Prof. Andrzej Zoll: premier zachowuje się w sposób niedopuszczalny
Prawo karne
Komisja wystawi wilczy bilet do pełnienia funkcji państwowych
Sądy i trybunały
TK ma wesprzeć PiS w odblokowaniu Trybunału