Termin nie zacznie biec bez pisma o rozwiązaniu umowy o pracę

Samo poinformowanie pracownika, że pracodawca zdecydował o rozwiązaniu z nim umowy o pracę, bez złożenia mu pisemnego oświadczenia w tej sprawie, nie rozpoczyna biegu terminu do złożenia pozwu.

Publikacja: 29.12.2021 14:09

Termin nie zacznie biec bez pisma o rozwiązaniu umowy o pracę

Foto: Adobe Stock

- Pracodawca 1 września 2021 r. ustnie poinformował etatowca, że zdecydował o jego dyscyplinarnym zwolnieniu z powodu picia alkoholu w czasie pracy. Jednocześnie zakomunikował mu, że pisemne oświadczenie o rozwiązaniu umowy przekaże mu wkrótce dział kadr i że ma się już nie stawiać do pracy, bo nie zostanie wpuszczony. Pracownik kilkakrotnie dzwonił do kadr, prosząc o przesłanie pisma. Pismo z oświadczeniem woli pracodawcy – datowanym na 14 października 2021 r. – otrzymał dopiero 15 października. 20 października skierował pozew do sądu pracy z żądaniem przywrócenia do pracy. Czy pracodawca może zwalczać ten pozew twierdząc, że pracownik nie dochował 21-dniowego terminu na złożenie do sądu odwołania, skoro już od ponad miesiąca wiedział o zwolnieniu i nie przychodził do pracy? – pyta czytelnik.

Pozostało 87% artykułu

Treść dostępna jest dla naszych prenumeratorów!

Kontynuuj czytanie tego artykułu w ramach e-prenumeraty Rzeczpospolitej. Korzystaj z nieograniczonego dostępu i czytaj swoje ulubione treści w serwisie rp.pl i e-wydaniu.

Zawody prawnicze
Korneluk uchyla polecenie Święczkowskiego ws. owoców zatrutego drzewa
Zdrowie
Mec. Daniłowicz: Zły stan zdrowia myśliwych nie jest przyczyną wypadków na polowaniach
Nieruchomości
Odszkodowanie dla Agnes Trawny za ziemię na Mazurach. Będzie apelacja
Sądy i trybunały
Wymiana prezesów sądów na Śląsku i w Zagłębiu. Nie wszędzie Bodnar dostał zgodę
Sądy i trybunały
Rośnie lawina skarg kasacyjnych do Naczelnego Sądu Administracyjnego