Tylko dobry system whistleblowingowy przyniesie firmie korzyści

Ogłoszona w lipcu norma ISO 37002:2021 zawiera porady dotyczące wdrożenia systemu zgłaszania nieprawidłowości w organizacji oraz zarządzania tymi zgłoszeniami.

Publikacja: 03.11.2021 13:08

Tylko dobry system whistleblowingowy przyniesie firmie korzyści

Foto: Adobe Stock

17 grudnia br. upływa termin wdrożenia rozwiązań dla sygnalistów przez duże firmy prywatne oraz podmioty publiczne. Organizacje w całej Polsce powoli dostosowują swoje procedury do nowych regulacji, ale dla wielu ten temat jest nadal otwarty. Część z nich stoi przed wyborem – czy lepiej opracować system whistleblowingowy wykorzystując własne zasoby, czy powierzyć jego część lub całość zewnętrznym, wyspecjalizowanym podmiotom. Nie ma na to jednoznacznej odpowiedzi.

Dyrektywa Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2019/1937 w sprawie ochrony osób zgłaszających naruszenia prawa Unii (tzw. dyrektywa o ochronie sygnalistów) oznacza dla kilkunastu tysięcy podmiotów w Polsce konieczność dostosowania swoich wewnętrznych procedur i wdrożenia systemu whistleblowingowego, tj. systemu przyjmowania i badania zgłoszeń dotyczących naruszeń prawa. Podobnie jak miało to miejsce w przypadku przepisów RODO, część z nich traktuje to jak przykry obowiązek, nie dostrzegając w tym żadnych korzyści. Jednak w tym przypadku korzyści mogą być znaczące, bo brak reakcji na zgłaszane nieprawidłowości to ryzyko utraty reputacji w oczach partnerów biznesowych, pracowników czy potencjalnych kandydatów do pracy. W najgorszym wypadku może to oznaczać utratę kontraktów handlowych czy sankcje administracyjne od organów publicznych. W praktyce więc skala potencjalnych strat dla organizacji może być znacznie większa.

Pozostało 88% artykułu

Treść dostępna jest dla naszych prenumeratorów!

Zamów w promocji 99 zł za pierwszy miesiąc, każdy kolejny w cenie 199 zł

Korzystaj z nieograniczonego dostępu m.in. do artykułów, raportów prawnych i ekonomicznych, specjalistycznych rankingów a także weekendowego wydania „Plus Minus”.
Możesz zrezygnować w każdej chwili.

Konsumenci
Jest nowy wyrok TSUE w polskiej sprawie. Upraszcza procesy frankowiczów
Materiał Promocyjny
Zwinny, wyrazisty i dynamiczny. SUV, który bryluje na europejskich salonach
Prawo karne
Marian Banaś składa doniesienie do prokuratury na Elżbietę Witek
Prawo dla Ciebie
Od dzisiaj możemy obniżyć rachunek za prąd. Trzeba spełnić jeden warunek
Prawo karne
Jest wyrok Sądu Najwyższego ws. symulacji zabójstwa abp. Jędraszewskiego
Materiał Promocyjny
THE FUTURE OF FINANCE
Praca, Emerytury i renty
Ogłoszono listę 10 najbogatszych emerytów w Polsce
Materiał Promocyjny
Nowe finansowanie dla transportu miejskiego w Polsce Wschodniej