Tylko dobry system whistleblowingowy przyniesie firmie korzyści

Ogłoszona w lipcu norma ISO 37002:2021 zawiera porady dotyczące wdrożenia systemu zgłaszania nieprawidłowości w organizacji oraz zarządzania tymi zgłoszeniami.

Publikacja: 03.11.2021 13:08

Tylko dobry system whistleblowingowy przyniesie firmie korzyści

Foto: Adobe Stock

17 grudnia br. upływa termin wdrożenia rozwiązań dla sygnalistów przez duże firmy prywatne oraz podmioty publiczne. Organizacje w całej Polsce powoli dostosowują swoje procedury do nowych regulacji, ale dla wielu ten temat jest nadal otwarty. Część z nich stoi przed wyborem – czy lepiej opracować system whistleblowingowy wykorzystując własne zasoby, czy powierzyć jego część lub całość zewnętrznym, wyspecjalizowanym podmiotom. Nie ma na to jednoznacznej odpowiedzi.

Dyrektywa Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2019/1937 w sprawie ochrony osób zgłaszających naruszenia prawa Unii (tzw. dyrektywa o ochronie sygnalistów) oznacza dla kilkunastu tysięcy podmiotów w Polsce konieczność dostosowania swoich wewnętrznych procedur i wdrożenia systemu whistleblowingowego, tj. systemu przyjmowania i badania zgłoszeń dotyczących naruszeń prawa. Podobnie jak miało to miejsce w przypadku przepisów RODO, część z nich traktuje to jak przykry obowiązek, nie dostrzegając w tym żadnych korzyści. Jednak w tym przypadku korzyści mogą być znaczące, bo brak reakcji na zgłaszane nieprawidłowości to ryzyko utraty reputacji w oczach partnerów biznesowych, pracowników czy potencjalnych kandydatów do pracy. W najgorszym wypadku może to oznaczać utratę kontraktów handlowych czy sankcje administracyjne od organów publicznych. W praktyce więc skala potencjalnych strat dla organizacji może być znacznie większa.

Pozostało 88% artykułu

Treść dostępna jest dla naszych prenumeratorów!

Kontynuuj czytanie tego artykułu w ramach e-prenumeraty Rzeczpospolitej. Korzystaj z nieograniczonego dostępu i czytaj swoje ulubione treści w serwisie rp.pl i e-wydaniu.

Nieruchomości
Jak kwestionować niezgodne z prawem plany inwestycyjne sąsiada? Odpowiadamy
Materiał Promocyjny
Jak wykorzystać potencjał elektromobilności
Praca, Emerytury i renty
Krem z filtrem, walizka i autoresponder – co o urlopie powinien wiedzieć pracownik
W sądzie i w urzędzie
Jak otrzymać bon energetyczny? Jest wzór wniosku
Nieruchomości
Większe odległości od działki sąsiada. Jakie zmiany się szykują
Administracja
Rzeka zabrała część nieruchomości. Kiedy przysługuje odszkodowanie?