Odpoczynek kierowcy ustala się w szczególny sposób

Kierowcy niewielkiego pojazdu nie wolno tak rozplanować pracy, aby rozpoczął odpoczynek w jednym, a zakończył go w drugim tygodniu.

Publikacja: 27.10.2021 14:03

Odpoczynek kierowcy ustala się w szczególny sposób

Foto: Adobe Stock

- Nasz kierowca prowadzi samochody osobowe, ewentualnie małego busa. Zwykle pracuje od poniedziałku do piątku. Zdarza się jednak, że zlecamy mu pracę w sobotę, za co staramy się udzielać mu wolnego poniedziałku. Kadrowa powiedziała ostatnio, że w przypadkach pracy w soboty dzień wolny trzeba zapewnić wcześniej, bo kierowca nie będzie miał odpowiedniej długości odpoczynku. Czy to faktycznie konieczne? – pyta czytelnik.

Rzeczywiście przy pracy od poniedziałku do soboty kierowca najprawdopodobniej będzie miał zapewniony zbyt krótki odpoczynek. Wiąże się to po pierwsze z odmiennym niż dla innych pracowników pojęciem tygodnia – obejmuje on tydzień kalendarzowy. Ponadto wynika z wyłączenia wskazanego kierowcy spod przepisów Rozporządzenia 561/2006, co jest równoznaczne z brakiem możliwości rozpoczęcia odpoczynku w jednym i zakończenia go w drugim tygodniu.

Pozostało 80% artykułu

Treść dostępna jest dla naszych prenumeratorów!

Kontynuuj czytanie tego artykułu w ramach e-prenumeraty Rzeczpospolitej. Korzystaj z nieograniczonego dostępu i czytaj swoje ulubione treści w serwisie rp.pl i e-wydaniu.

Prawo karne
CBA zatrzymało znanego adwokata. Za rządów PiS reprezentował Polskę
Spadki i darowizny
Poświadczenie nabycia spadku u notariusza: koszty i zalety
Podatki
Składka zdrowotna na ryczałcie bez ograniczeń. Rząd zdradza szczegóły
Ustrój i kompetencje
Kiedy można wyłączyć grunty z produkcji rolnej
Sądy i trybunały
Sejm rozpoczął prace nad reformą TK. Dwie partie chcą odrzucenia projektów