Ranking kancelarii prawniczych 2015: największe kancelarie w regionach

Rośnie liczba kancelarii. W regionach prawnicy mówią przede wszystkim o nowych jedno-, dwuosobowych zespołach tworzonych przez świeżo upieczonych adwokatów i radców prawnych.

Publikacja: 14.05.2015 06:00

W naszym zestawieniu uwzględniamy te, które mają co najmniej czterech prawników z uprawnieniami (pięciu ogółem) – i takich także przybywa.

Małopolska

Z Małopolski zgłosiło się do nas w ubiegłym roku 28 zespołów, w tym roku – 34.

– Liczba kancelarii indywidualnych zakładanych przez adwokatów i radców prawnych wzrosła w w naszym regionie wielokrotnie – mówi prof. Zbigniew Ćwiąkalski, partner w kancelarii SPCG, największej w Małopolsce (12. na naszej ogólnopolskiej liście). – Często młodzi ludzie tuż po aplikacji otwierają kancelarie, mają jednak kłopot ze znalezieniem klientów – dodaje mec. Ćwiąkalski.

Zwiększenie się liczby kancelarii związane jest m.in. z przekształceniami samych spółek, np. na bazie zespołu Jaworski Pogoda Gładki powstały: MyLo Pogoda Gładki Langier Grzesiek oraz Jaworski Malina.

Kraków obfituje też w specjalistów. W naszym zestawieniu jakościowym wskazano m.in. kancelarie Traple Konarski Podrecki, Kubas Kos Gałkowski, Oleś & Rodzynkiewicz, Karola Tatara i Współpracownicy.

Pomorze

Dwie kancelarie więcej zgłosiły się także z Pomorza. Na pierwszym miejscu, jak rok temu, Krzyżagórska Podniesiński Łoboda i Wspólnicy, na drugim – także jak przed rokiem – Misiewicz, Mosek i Partnerzy. Na trzecie awansował z czwartego zespół Aval Consult.

– Zdobywający uprawnienia prawnicy starają się przede wszystkim pracować dla większych kancelarii. Wpłynęło to m.in. na obniżenie wynagrodzeń – zauważa Krzysztof Kochanowski, partner w firmie Misiewicz Mosek i Partnerzy. Obserwuje on, że rynek usług prawnych w Gdańsku urósł – jest więcej przedsiębiorców, którzy zlecają prawnikom większą liczbę spraw.

Wielkopolska

W Wielkopolsce zmiana na pierwszej pozycji. Kancelaria Sójka Maciak Mataczyński wyprzedziła P.J. Sowisło & Topolewski. Związane jest to z połączeniem zespołu. Do Sójka & Maciak dołączyli bowiem prawnicy z Mataczyński Dybiński Krzemień. Na trzeciej pozycji, tak jak rok temu, są Piszcz, Norek i Wspólnicy. W przyszłym roku sporo może się zmienić. Sójka Maciak Mataczyński zapowiada bowiem przeniesienie siedziby do Warszawy.

Awans w tym zestawieniu zanotowała także m.in. kancelaria FilipiakBabicz – z pozycji ósmej na szóstą. Kancelaria otrzymała także rekomendację w naszym zestawieniu jakościowym. Inni prawnicy wskazali ją jako godną polecenia w prawie upadłościowym i naprawczym.

Śląsk

Nieco mniej kancelarii zgłosiło się do tej edycji rankingu „Rzeczpospolitej" ze Śląska. W ubiegłym roku było ich 24, w tym – 22.

Największym zespołem w regionie jest w dalszym ciągu ADP Popiołek Adwokaci i Doradcy z Katowic (25. miejsce w naszym ogólnopolskim zestawieniu). Na drugim miejscu – Ślązak Zapiór i Wspólnicy. Ta kancelaria zwiększyła swój zespół i w ogólnopolskim zestawieniu przesunęła się z 49. na 33. pozycję. Nie wystarczyło to jednak, by przegonić lidera regionu, czyli firmę ADP.

Na trzecie z czwartego awansowała kancelaria JGA Ginckaj Morawiec Olszewski Stankiewicz.

Jak fala prawników z uprawnieniami wpłynęła na ten region?

– Powstają nowe kancelarie, głównie jednoosobowe. Takie debiuty nie są jednak proste. Wiele osób szuka jednak pracy w już istniejących większych kancelariach – opowiada Damian Gaik ze Ślązak, Zapiór i Wspólnicy.

Łódzkie

Z regionu łódzkiego zgłosiło się do nas dziesięć zespołów prawniczych. Zmiana nastąpiła na pierwszym miejscu. Największa okazała się kancelaria Fortak & Karasiński. Co prawda liczy tyle samo adwokatów i radców co druga w zestawieniu Obligo, ale ma większy zespół prawników ogółem.

– Zwiększyliśmy skład w stosunku do ubiegłego roku – mówi mec. Katarzyna Fortak-Karasińska, partner w tej kancelarii. – Łódź jako miasto się rozwija, zwiększa się świadomość prawna i zapotrzebowanie przedsiębiorców na obsługę prawną, zwłaszcza kompleksową. Dlatego ważne jest dla nich, by w jednej kancelarii byli prawnicy z różnych dziedzin prawa – dodaje mec. Fortak-Karasińska.

Dolny Śląsk i Lubuskie

Z Dolnego Śląska i Lubuskiego zgłosiło się do naszego rankingu mniej kancelarii niż rok temu. W tegorocznym zestawieniu jest ich 20, rok temu było 23. Na pierwszym miejscy ponownie Koksztys – firma, która zajmuje się głównie windykacją. Na następnym – A. Łebek i Wspólnicy, kancelaria prawna specjalizująca się przede wszystkim w uzyskiwaniu odszkodowań. Kolejne zajmuje CWW S. Cetera M. Węgrzyn-Wysocka i Wspólnicy.

– Oceniam, że nasz rynek jest łatwiejszy niż warszawski – uważa Sylwester Cetera, wspólnik w CWW. – Jest kilka dużych kancelarii, ale na pewno nie aż tyle, ile w Warszawie. Nie mamy kłopotów ze znajdowaniem chętnych do pracy, bo nasz wydział prawa kształci wielu absolwentów, coraz więcej osób kończy także aplikacje – dodaje mec. Cetera.

Kujawsko-pomorskie

Z kujawsko-pomorskiego zgłosiła się do nas jedna kancelaria więcej niż rok temu. Na pierwszym miejscu ponownie jest Ostrowski i Wspólnicy. Na drugie z trzeciego awansowała kancelaria Chojnacki Rościszewski Kranc i Partnerzy z Bydgoszczy.

– Liczba przedsiębiorców, których obsługujemy, raczej się w ostatnim czasie nie zwiększyła. Trafia do nas więcej osób fizycznych, także dzięki stronie internetowej – zwraca uwagę Krzysztof Chojnacki, partner w tej kancelarii. – W naszym regionie jest coraz mniej dużych przedsiębiorstw, dlatego skupiamy się na tych mniejszych i średnich – dodaje.

Lubelszczyna i Podkarpacie

Największą kancelarią w naszym zestawieniu jest jak rok temu Filipek & Kamiński z Lublina. Następną pozycję zajęła Lassota i Partnerzy z Rzeszowa. Kancelaria, która do tej pory była druga w tym regionie i pierwsza w samym Rzeszowie – Dziedzic Kowalski Kornasiewicz i Partnerzy – przeniosła swoją główną siedzibę do Warszawy.

Kolejna w zestawieniu jest w związku z tym w tym roku Smaga Jaroszyński z Lublina.

W Lublinie ma też siedzibę Kancelaria Prawno-Patentowa Ryszarda Skubisza, która jest wskazywana w naszym zestawieniu jakościowym jako godna polecenia w dziedzinie: prawo własności intelektualnej, przemysłowe i autorskie.

Podlasie i Warmia

Na Podlasiu i Warmii największa jest ciągle kancelaria Nowakowski i Wspólnicy z Działdowa. Działa prężnie w całej Polsce, ma m.in. oddziały w Warszawie, w Gdańsku i Katowicach. Jak deklarują wspólnicy, planuje jednak mieć główną siedzibę właśnie w Działdowie.

Na kolejnym miejscu znajdują się J. Kamieńska, B. Niewiński J. Wasiluk oraz Kramer, Łapiński, Oksentowicz, Winarski i Wyszyński z Białegostoku.

Pomorze Zachodnie

Największą firmą na Pomorzu Zachodnim jest jak przed rokiem Mazurkiewicz Cieszyński Mazuro i Wspólnicy. Piotr Mazuro, partner w tej kancelarii, podkreśla, że w jego ocenie rynek prawny w regionie już się nasycił.

Na drugie miejsce z czwartego awansowała w tym roku kancelaria Lubiniecki Sołtyszewski, na trzecim jest Biel, Judek, Poczobut-Odlanicki (rok temu na drugiej pozycji).

Opolszczyna

Z Opolszczyzny zgłosiło się do nas siedem kancelarii. Największa w tym regionie jest Waszczuk i Partnerzy z Namysłowa. Na drugie awansowała z trzeciego Kubik, Sawczuk-Paluch, Stańdo, Wyszatkiewicz i Partnerzy. Na trzecim jest Zarębski Zapotoczny Boruszek.

Pełne wydanie Rankingu dostępne w sklep.rp.pl

W naszym zestawieniu uwzględniamy te, które mają co najmniej czterech prawników z uprawnieniami (pięciu ogółem) – i takich także przybywa.

Małopolska

Pozostało 98% artykułu
2 / 3
artykułów
Czytaj dalej. Kup teraz
Prawo karne
Przeszukanie u posła Mejzy. Policja znalazła nieujawniony gabinet
Prawo dla Ciebie
Nowe prawo dla dronów: znikają loty "rekreacyjne i sportowe"
Edukacja i wychowanie
Afera w Collegium Humanum. Wykładowca: w Polsce nie ma drugiej takiej „drukarni”
Edukacja i wychowanie
Rozporządzenie o likwidacji zadań domowych niezgodne z Konstytucją?
Praca, Emerytury i renty
Są nowe tablice GUS o długości trwania życia. Emerytury będą niższe