Nowe obowiązki dla podmiotów publicznych

W myśl kolejnego projektu ustawy o sygnalistach podmioty publiczne będą musiały wdrożyć odpowiednie procedury oraz upoważnić i przeszkolić pracowników zajmujących się zgłoszeniami sygnalistów.

Publikacja: 05.09.2022 22:00

Nowe obowiązki dla podmiotów publicznych

Foto: Adobe Stock

Projektowane przepisy ustawy o ochronie osób zgłaszających naruszenia prawa mają na celu wdrożenie do krajowego porządku Dyrektywy Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2019/1937 z 23 października 2019 r. w sprawie ochrony osób zgłaszających naruszenia prawa Unii. Głównym celem ustawy jest stworzenie sprawnego systemu ochrony sygnalistów, czyli osób, decydujących się dokonać zgłoszenia o naruszeniach prawa, nieprawidłowościach występujących w miejscu pracy. Czas pokaże, czy uda się zbudować taki system i wdrożyć w kulturę organizacyjną różnych podmiotów: prywatnych, publicznych oraz organów publicznych. Niemniej polski ustawodawca ewidentnie ma problem z wdrożeniem tych rozwiązań, o czym świadczy chociażby ponad 8-miesięczne opóźnienie z wejściem w życie przepisów.

Pozostało 87% artykułu

Treść dostępna jest dla naszych prenumeratorów!

Kontynuuj czytanie tego artykułu w ramach e-prenumeraty Rzeczpospolitej. Korzystaj z nieograniczonego dostępu i czytaj swoje ulubione treści w serwisie rp.pl i e-wydaniu.

Sądy i trybunały
Łukasz Piebiak wraca do sądu. Afera hejterska nadal nierozliczona
Praca, Emerytury i renty
Czy każdy górnik może mieć górniczą emeryturę? Ważny wyrok SN
Prawo karne
Kłopoty żony Macieja Wąsika. "To represje"
Sądy i trybunały
Czy frankowicze doczekają się uchwały Sądu Najwyższego?
Materiał Promocyjny
Jak kupić oszczędnościowe obligacje skarbowe? Sposobów jest kilka
Sądy i trybunały
Rośnie lawina skarg kasacyjnych do Naczelnego Sądu Administracyjnego