"Polski Ład" podnosi kwotę wolną od podatku do 30 tys. zł rocznie, ale jednocześnie likwiduje odliczenie ulgi zdrowotnej. Emeryci do 2500 zł od świadczeń nie będą w ogóle płacić PIT (tylko 9 proc. składkę zdrowotną, której nie będą mogli odliczać). Osoby mające emerytury do 4920 zł miesięcznie brutto, podatek zapłacą, ale niższy niż do tej pory. Seniorzy z wyższymi świadczeniami już będą tracić. Ile? Jak wyliczył dziennik "Fakt", osoby mające 5000 zł emerytury brutto stosunkowo niewiele – 6 zł miesięcznie. Jednak im wyższe świadczenie, tym strata będzie wyższa – przy 6000 zł brutto wyniesie 64 zł miesięcznie (czyli ponad 700 zł rocznie).

Czytaj więcej

Emeryci, którzy stracili przez "Polski Ład", szykują pozew zbiorowy

W piątek szef resortu finansów zapowiedział rozwiązanie, "dzięki któremu w efekcie Polskiego Ładu dla osób z emeryturą do 12 800 zł brutto obciążenie podatkiem i składką się nie zmieni".

To już kolejna poprawka do sztandarowego programu rządu. Na początku tego tygodnia nauczyciele i przedstawiciele służb mundurowych poinformowali, że ich wynagrodzenia za styczeń, po wejściu w życie Polskiego Ładu, są niższe niż w ubiegłym roku. Ministerstwo Finansów zapowiedziało, że wyda rozporządzenie, w którym zmodyfikuje zasady obliczania zaliczek.

Jak wyjaśniał w środę podczas konferencji wiceminister Jan Sarnowski, zaliczki na PIT w trakcie 2022 r. mogą być wyższe niż płacone w roku poprzednim, mimo iż w rozliczeniu rocznym kwota podatku będzie niższa niż za 2021 r. Ma to związek z podniesieniem progu podatkowego z 85,5 tys. zł do 120 tys. zł. Resort ma wydać rozporządzenie, by pracownicy nie tracili na etapie zaliczek.


Czytaj więcej

Podatek od pensji za styczeń będzie liczony po raz drugi