Jak wyjaśnił podczas konferencji polski minister, "porozumienie z Izraelem porządkuje i optymalizuje zasady organizowania izraelskich wizyt edukacyjnych w Polsce”. Gwarantuje także stronie polskiej możliwość organizowania podobnych wyjazdów. Chodzi o to, by młodzież obu krajów miała okazję do spotkań.

Rau podkreśla, że w ramach porozumienia ustalono, że programy wizyt młodych Izraelczyków nie będą obejmowały wyłącznie miejsc związanych z historią Holocaustu. Ważnym rozstrzygnięciem jest zgoda, że zapewnienie wycieczkom bezpieczeństwa spoczywać będzie na kraju, który młodzież odwiedza.

Właśnie sposób ochraniania wycieczek izraelskiej młodzieży w Polsce był jednym z punktów spornych w stosunkach obu krajów. Polski rząd domagał się odstąpienia strony izraelskiej od wcześniej przyjętej praktyki, że wycieczkom towarzyszą funkcjonariusze ochrony z bronią palną.

Wycieczki szkolne do miejsc związanych z historią Żydów w Polsce, w tym z Holocaustem, dotowane przez rząd Izraela, były bardzo popularne przed 2021 rokiem, kiedy to w wyniku napięć dyplomatycznych między Polską i Izraelem zawieszono je. Co roku uczestniczyło w nich około 40 tysięcy młodych Izraelczyków.

– Jestem zadowolony z natychmiastowego wznowienia wycieczek izraelskiej młodzieży do Polski – oświadczył minister spraw zagranicznych Izraela Eli Cohen po rozmowach ze Zbigniewem Rauem.