Wybory w Niemczech. Kto zagraża Merkel?

Wybory w Niemczech zbliżają się wielkimi krokami. Kto może zagrozić Angeli Merkel? Oto spojrzenie na kluczowe partie niemieckie.

Aktualizacja: 18.09.2017 11:36 Publikacja: 18.09.2017 10:00

24 września odbędą się wybory do Bundestagu. Według sondaży, choć CDU/CSU Angeli Merkel odniesie zwycięstwo w wyborach, jej poparcie jest mniejsze niż jakiś czas temu. Rzuca to niepewność na jej dalsze rządzenie w Niemczech.

Choć Merkel i Unia Chrześcijańsko-Demokratyczna pragną „zostać” na czwartą kadencję, dane wskazują, że poparcie może się jeszcze zmniejszać, dając przeciwnikom większe szanse.

Złożona natura niemieckiego systemu wyborczego praktycznie uniemożliwia uzyskanie większości parlamentarnej przez jedną partię. Wymusza to utworzenie koalicji złożonej z dwóch lub więcej ugrupowań.

Oto spojrzenie na kluczowe partie niemieckie. Zarówno te, które mogą współpracować z Angelą Merkel, jak i być przeciwko niej.

Kluczowe partie polityczne

Niemcy mają system wielopartyjny składający się z dwóch dużych partii, trzech mniejszych partii i kilku bardzo małych partii.

Dotąd władza sprawowana była przez Unię Chrześcijańsko-Demokratyczną (CDU), a także jej siostrę, Unią Chrześcijańsko-Społeczną w Bawarii (CSU) oraz Socjaldemokratyczną Partię Niemiec (SPD). 24 września kluczową rolę mogą odegrać jednak mniejsze partie polityczne. 

CDU + CSU

Liderem Unii Chrześcijańsko-Demokratycznej (CDU) jest Angela Merkel. Urząd kanclerz Niemiec sprawuje już od trzech kadencji wraz z wsparciem Unii Chrześcijańsko-Społecznej w Bawarii (CSU), należącej do tej samej grupy parlamentarnej.

Partia widocznie traci na popularności od początku roku, gdy Merkel nie zmieniła swojego podejścia do polityki imigracyjnej po grudniowym ataku terrorystycznym w Berlinie, w którym zginęło 12 osób.

Partia ma jednak nadzieję na wykorzystanie innych osiągnięć Merkel, między innymi dobrej, międzynarodowej pozycji Niemiec oraz tego, że jest gorącą zwolenniczką silnej integracji Unii Europejskiej. Merkel ogłosiła między innymi swoje poparcie dla przekształcenia Europejskiego Mechanizmu Stabilności (ESM), w Europejski Fundusz Walutowy. Powiedziała, że ??mechanizm ten sprawi, iż region stanie się bardziej stabilny i lepiej będzie reagować na "nieoczekiwane sytuacje”.

Co proponuje partia Merkel?

Niewielkie cięcia podatkowe

Większe wydatki na infrastrukturę

Dodatkowe 15 000 policjantów

Zmniejszenie bezrobocia do mniej niż 3 procent

Budowę 1,5 mln domów

Zwiększenie miesięcznego datku na dziecko (Kindergeld)

Wzrost wydatków na naukę i innowacje

„Nie” dla Turcji w Unii Europejskiej

Wsparcie dla rodzin kupujących pierwszy dom

Synchronizację podatków korporacyjnych z Francją

Co ciekawe, pomimo ostrego sprzeciwu, Merkel wykluczyła ustalenie górnej granicy uchodźców przybywających do Niemiec.

Czytaj więcej o CDU i CSU:

Polityk CDU: Niemcy, nie używajcie języka angielskiego

"Antytureckie Niemcy". Merkel odpowiada

Angela Merkel za zmianą traktatów unijnych

SPD

Socjaldemokratyczna Partia Niemiec jest główną opozycyjną partią w Niemczech. Obecnie tworzy rząd "wielkiej koalicji" z CDU oraz CSU.

W styczniu 2017 roku ówczesny lider ugrupowania, Sigmar Gabriel, który jest obecnie ministrem spraw zagranicznych Niemiec, został zastąpiony przez byłego przewodniczącego Parlamentu Europejskiego Martina Schulza.

Powołanie Schulza na to stanowisko dało wzrost popularności partii i sprawiło, że partia Merkel jest bardziej zagrożona niż wcześniej. Wraz z czasem i rozwojem kampanii wyborczej partia przestała jednak zyskiwać na popularności, a jej poparcie się zatrzymało.

Co proponuje partia Schulza?

Zwiększenie wydatków na infrastrukturę

Większe wydatki na reformę prawa pracy i opiekę

Zwiększona integracja Unii Europejskiej

Utworzenie Unii gospodarczej i walutowej (EMU)

Zniesienie opłat za przedszkola i inwestycje w szkolnictwo

Czytaj więcej o SPD:

Zasiłki na dzieci z UE. SPD blokuje ustawę

SPD wieje wiatr w oczy

Gabriel nie wierzy w zwycięstwo SPD, nie chce koalicji z CDU/CSU

FDP

Partia przyjazna dla biznesu. Wolną Partią Demokratyczną, znaną również jako partia liberałów, kieruje Christian Linder. Ugrupowanie wcześniej współpracowało z Angelą Merkel, ale straciło poparcie wyborców, gdy w 2009 roku w kampanii obiecano duże cięcia podatkowe, które zostały "storpedowane" przez bardziej dominującą partię CDU.

Ogół członków i zwolenników FDP podzielić można na lewicowych liberałów i konserwatywnych liberałów. Lewicowi liberałowie występują przede wszystkim w sprawie praw obywatelskich, natomiast konserwatyści są przede wszystkim za neoliberalizmem, kładąc nacisk na sprawy gospodarcze.

Co proponuje partia Lindera?

Cięcia podatkowe

Ciecia przepisów

Inwestycje w modernizację gospodarki

Zwiększenie bezpieczeństwa

Bardziej rygorystyczna polityka migracyjna

Czytaj więcej o FDP:

Szef FDP o powrocie Rosji do G8 i dialogu z Putinem

Po wyborach Merkel może utworzyć rząd FDP i Zielonymi

Lindner: Trzeba "zamrozić" sprawę Krymu

Zieloni

Pro-ekologiczna partia Związek 90/Zieloni znalazła poparcie wśród wyborców metropolitalnych w Niemczech i mogłaby być atrakcyjnym partnerem koalicyjnym dla CDU/CSU lub SPD.

Szefami centrolewicowej partii Związek 90/Zieloni są Simone Peter i Cem Ozdemir. Jest obecnie jedną z najważniejszych Partii Zielonych w Europie. Odegrała istotną rolę w tworzeniu Partii Zielonych w innych krajach, na przykład w Hiszpanii.

Co proponuje partia Peter i Ozdemira?

Politykę pro-ekologiczną 

Gospodarczą i społeczną równowagę

Większe wydatki na infrastrukturę ważniejsze niż cięcia podatkowe

Ograniczenie imigracji

Czytaj więcej o Zielonych:

Niemcy: Po wyborach możliwy rząd SPD-Lewica-Zieloni?

Niemcy: Zieloni podbili konserwatywny land

Niemcy: Zieloni żądają odszkodowań dla gejów

Lewica

Partia lewicowa postrzegana jest jako możliwy partner dla SPD. Ideologią ugrupowania jest socjalizm demokratyczny, niemniej jednak występuje w nim wiele frakcji. Aby podkreślić zasadę równouprawnienia na czele partii stoi polityczny tandem złożony z mężczyzny i kobiety.

Szefami ugrupowania są Katja Kipping i Bernd Riexinger.

Co proponuje partia Kipping i Riexingera?

Wydatki na opiekę społeczną

Politykę redystrybucyjną

Sprzeciw wobec obniżaniu podatków dla osób o wyższych zarobkach i przedsiębiorstw

Zwiększona integracja Unii Europejskiej

Utworzenie Unii gospodarczej i walutowej (EMU)

Sprzeciw wobec misji wojskowych za granicą

Walka o zastąpienie NATO nowym, zbiorowym systemem bezpieczeństwa (z Rosją)

Czytaj więcej o niemieckiej lewicy:

Niemcy: Lewica chce likwidować NATO i podwyższać wydatki

Niemcy: Lewica domaga się wyjścia kraju ze struktur wojskowych NATO

Niemcy: Lewica krytykuje USA za wysłanie wojska do Polski

AfD

Partia Alternatywa dla Niemiec jest odpowiednikiem francuskiego, prawicowego Frontu Narodowego. To eurosceptyczna i konserwatywna partia polityczna założona w 2013 roku. Dla partii AfD istotne są wartości populistyczne.

Przywódcami ugrupowania są Frauke Petry i Jorg Meuthen. Partia szybko rozwija się regionalne już od czasu jej założenia. Jej politycy opowiadają się za polityką prezydenta USA Donalda Trumpa.

Co proponuje partia Petry i Meuthena?

Eurosceptyczną politykę

Politykę anty islamską

Rygorystyczna polityka migracyjna

Politykę prorodzinną 

Czytaj więcej o AfD:

AfD wykańcza się sama

Merkel rozbroiła AfD

Alternatywa dla Niemiec coraz mniej atrakcyjna

 

Niemiecki system wyborczy. Jak głosują Niemcy?

W wyborach do Bundestagu w pierwszej kolejności rywalizują partie polityczne. Ale nie tylko. Połowa mandatów w Bundestagu zarezerwowana jest dla zwycięzców w okręgach jednomandatowych.

Niemiecki system wyborczy jest połączeniem systemu większościowego i proporcjonalnego. Połowa posłów do Bundestagu wybierana jest w jednomandatowych okręgach wyborczych, druga połowa rozdzielana jest na szczeblu kraju związkowego według klucza partyjnego (list).

W Niemczech jest 299 okręgów wyborczych. Od lat 60-tych system wyborczy niewiele się zmienił.

Aby uniknąć paraliżu decyzyjnego znanego z czasów międzywojennej Republiki Weimarskiej, twórcy Ustawy Zasadniczej RFN dążyli do tego, aby zapewnić maksymalnie sprawną pracę parlamentu. Dlatego, podobnie jak w polskiej ordynacji wyborczej, w Niemczech obowiązuje 5-procentowy próg wyborczy.

Co mówią sondaże?

Najnowszy sondaż INSA wskazuje, że CDU/CSU Angeli Merkel odniesie zwycięstwo we wrześniowych wyborach z wyraźną przewagą nad SPD, ale partii tej zabraknie mandatów do zdobycia samodzielnej większości w Bundestagu.

CDU + CSU – 38%
 SPD – 24%
 FDP – 8%
 Zieloni – 6.5%
 Lewica –10%
AfD – 10%

Oznacza to, że będzie się ona musiała porozumieć z SPD, tak jak miejsce to ma obecnie w "wielkiej koalicji”.

Alternatywnie, SPD Schulza mogłoby uzyskać wzrost poparcia w ostatnich chwilach kampanii i zdobyć wystarczająco dużo głosów, aby utworzyć koalicję z mniejszymi sojusznikami. Ten wynik wydawał się być jednak bardziej prawdopodobny we wczesnych miesiącach roku, gdy problemy związane z imigracją sprawiły, że Merkel straciła poparcie. Od tamtej pory odzyskała jednak straty, a analitycy uważają, że całkowita wygrana SPD jest coraz mniej prawdopodobna.

24 września odbędą się wybory do Bundestagu. Według sondaży, choć CDU/CSU Angeli Merkel odniesie zwycięstwo w wyborach, jej poparcie jest mniejsze niż jakiś czas temu. Rzuca to niepewność na jej dalsze rządzenie w Niemczech.

Choć Merkel i Unia Chrześcijańsko-Demokratyczna pragną „zostać” na czwartą kadencję, dane wskazują, że poparcie może się jeszcze zmniejszać, dając przeciwnikom większe szanse.

Pozostało 95% artykułu
2 / 3
artykułów
Czytaj dalej. Subskrybuj
Polityka
W USA trwają antyizraelskie protesty na uczelniach. Spiker Johnson wybuczany
Polityka
Kryzys polityczny w Hiszpanii. Premier odejdzie przez kłopoty żony?
Polityka
Mija pół wieku od rewolucji goździków. Wojskowi stali się demokratami
Polityka
Łukaszenko oskarża Zachód o próbę wciągnięcia Białorusi w wojnę
Polityka
Związki z Pekinem, Moskwą, nazistowskie hasła. Mnożą się problemy AfD