Szczyt USA - Korea Północna zakończony podpisem pod wspólnym dokumentem. Wstrzymane "gry wojenne"

Tuż po godzinie 3.00 nad ranem czasu polskiego doszło do historycznego spotkania przywódców USA i Korei Północnej. Donald Trump rozmawiał z Kim Dzong Unem w cztery oczy przez 38 minut - poinformował oficjalnie Biały Dom. Po zakończeniu rozmów obaj przywódcy podpisali wspólny dokument. Na konferencji prasowej Trump zapowiedział wstrzymanie "gier wojennych" z udziałem wojsk Korei Południowej.

Aktualizacja: 12.06.2018 15:11 Publikacja: 11.06.2018 22:30

Foto: AFP

Podsumowanie

Prezydent Donald Trump i przywódca Korei Północnej Kim Dzong Un na zakończenie szczytu w Singapurze podpisali wspólny dokument. 

Kim Dzong Un powiedział, że odbył z Trumpem "historyczne spotkanie" i "postanowili zostawić za sobą przeszłość"

Kim podziękował Trumpowi "za doprowadzenie do tego spotkania"

Trump zapowiedział, że proces denuklearyzacji na Półwyspie Koreańskim rozpocznie się "bardzo, bardzo szybko"

Amerykański prezydent zapowiedział wstrzymanie manewrów wojsk USA, prowadzonych razem z armią Korei Południowej

Obaj przywódcy rozpoczęli szczyt od prawie 40-minutowej rozmowy w cztery oczy.

18:00

Dziękujemy za udział w relacji. Zapraszamy do podsumowania wydarzeń z Singapuru

16:55

Minister Jacek Czaputowicz komentując szczyt w Singapurze powiedział, że pojawiła się nadzieja na przywrócenie pokoju na Półwyspie Koreańskim.

- Potrzebne jest oswojenie się z tymi decyzjami w Korei, na Półwyspie, a także w Stanach Zjednoczonych - powiedział w rozmowie z Polskim Radiem.

 

16:15

Komunikat w sprawie dzisiejszego spotkania wydało MSZ Chin. Zdaniem władz w Pekinie rozmowy przyniosły postęp w kwestii denuklearyzacji Półwyspu Koreańskiego

 

15:39

Kim Dzong Un został ostrzeżony przez rząd Iranu. Rzecznik Mohammad Baker Nobacht przekazał, że nie powinno się ufać amerykańskiemu prezydentowi

 

15:08 

Prezydent Trump w ekskluzywnej rozmowie z ABC News poinformował, że już "w ciągu ostatnich kilku miesięcy" prowadził rozmowy telefoniczne z Kim Dzong Unem. - Tak, rozmawiałem, tak, rozmawiałem z nim, rozmawiałem z wieloma jego ludźmi - stwierdził. 

 

14:36

Na całym świecie szczyt Trump-Kim jest szeroko komentowany. Do promocyjnych działań wykorzystała go np. sieć restauracji KFC, oferując przywódcom z USA i Korei Północnej zestaw "Four Peace" (po angielsku brzmi jak "for peace" - "dla pokoju").

 

14:21

Kilka chwil po zakończeniu szczytu z Kim Dzong Unem Donald Trump rozmawiał telefonicznie z prezydentem Korei Południowej Moon-Jae inem - informuje CNN. Nie wiadomo, co dokładnie przekazał swojemu odpowiednikowi prezydent USA.

 

14:01

Szczyt w Singapurze to "pierwszy ważny krok ku stabilnej i dostatniej przyszłości" - uważa brytyjski minister spraw zagranicznych Boris Johnson.

 

13:52

- Unia Europejska, jako mocna zwolenniczka międzynarodowego systemu nierozprzestrzeniania broni jądrowej, jest gotowa do ułatwienia i wspierania dalszych negocjacji i innych kroków mających na celu budowanie zaufania i zapewnienie długotrwałego pokoju, bezpieczeństwa i dobrobytu na Półwyspie Koreańskim bez broni jądrowej - powiedziała Federica Mogherini, szefowa dyplomacji Unii Europejskiej.

 

13:35

Premier Wielkiej Brytanii Theresa May nazwała szczyt w Singapurze "ważnym krokiem dla regionu". Jej rzecznik poinformował, że zdaniem szefowej rządu zobowiązanie Kim Dzong Una do denuklearyzacji Korei Północnej jest "sygnałem, że w końcu dobrze odczytują przesłania".

 

13:32

Pięciu Koreańczyków z Południa zostało aresztowanych w poniedziałek wieczorem w pobliżu hotelu, w którym przebywał Kim Dzong Un - informują media z Singapuru.

Grupa miała przy sobie transparenty. Tymczasem w Singapurze możliwości demonstrowania są bardzo ograniczone. Dodatkowo w czasie szczytu wprowadzono dodatkowe środki bezpieczeństwa, pozwalając służbom na dodatkowe przeszukania i zakazując noszenia jakichkolwiek materiałów protestacyjnych.

 

13:24

Iran o deklaracji z Singapuru i prezydencie Trumpie: Nie jest jasne, czy nie zrezygnowałby z porozumienia jeszcze przed powrotem do domu

Przeczytaj » Iran ostrzega Kima: Trump może anulować umowę zanim doleci

 

13:08

Kim Dzong Un ma wylecieć z Singapuru ok. godz. 15.00.

 

12:51

Misja zakończona: Trump opuszcza Singapur, mówiąc "nic więcej nie mogliśmy zrobić".

AFP

12:49

Moskwa spodziewa się, że sześciostronny format negocjacji w sprawie uregulowania kwestii Półwyspu Koreańskiego stanie się ponownie istotny - oświadczył Siergiej Riabkow, wiceminister spraw zagranicznych Federacji Rosyjskiej.

Dowiedz się » Rosja po szczycie Kim-Trump: Nie możemy się nie cieszyć

 

12:34

"Dzięki sukcesowi szczytu w Singapurze świat jest o krok bliżej pokoju na Półwyspie Koreańskim". Ten historyczny szczyt jest hołdem dla niezłomnego przywództwa Donalda Trumpa na arenie światowej i ważnym kamieniem milowych na drodze wolnego od broni nuklearnej Półwyspu Koreańskiego" - napisał na Twitterze wiceprezydent USA Mike Pence.

 

12:32

Prezydent Trump w drodze do bazy lotniczej Paya Lebar.

 

12:30

- To dopiero początek i będzie jeszcze wiele trudności, ale nigdy nie cofniemy się do przeszłości - skomentował szczyt w Singapurze prezydent Korei Południowej Moon Jae-in.

Dowiedz się więcej » Prezydent Korei Południowej: Nie cofniemy się do przeszłości

 

12:21

Siły Stanów Zjednoczonych w Korei Południowej nie otrzymały zaktualizowanych wskazówek, dotyczących ewentualnego przerwania manewrów wojskowych, po konferencji prasowej Donalda Trumpa. Armia USA będzie kontynuować ćwiczenia, dopóki nie otrzyma żadnych decyzji w tej sprawie - informuje BBC.

 

11:55

Szanuję przywództwo i wysiłek prezydenta Trumpa - powiedział premier Japonii Shinzo Abe, komentując podpisanie przez prezydenta USA i przywódcę Korei Północnej Kim Dzong Una wspólnej deklaracji po szczycie w Singapurze.

Przeczytaj » Premier Japonii: Szczyt z Donalda Tumpa z Kim Dzong Unem to krok w dobrym kierunku

 

11:35

Konwój z prezydentem Trumpem opuszcza wyspę Sentosa.

 

11:34

Kim Dzong Un prawdopodobnie już wkrótce opuści Singapur. Samolot już po niego leci.

 

11:31

Konferencja prasowa z udziałem prezydenta Trumpa zakończyła się. Trwała grubo ponad godzinę.

- Gratuluję wszystkim, dla mnie jest to bardzo ważne wydarzenie w historii świata. Chcę je zrealizować - powiedział na zakończenie amerykański prezydent.

 

11:28

Zapytany, czy ma nagranie rozmowy z Kimem, Trump powiedział, że prawdopodobnie są jakieś notatki ze spotkania, ale nie jest pewien, czy rozmowy zostały zarejestrowane. Jego zdaniem to jednak żadna strata "ponieważ ma jedno z największych wspomnień wszechczasów".

 

11:26

Co Donald Trump jest gotów zrobić, jeśli Kim Dzong Un nie dotrzyma swoich obietnic? - Nie myślę, że to zrobi. Naprawdę w to wierzę. Szczerze wierzę, że on zrobi wszystkie te rzeczy. Może się mylę. Może stanę przed wami za sześć miesięcy i powiem "hej, myliłem się" - powiedział dziennikarzom amerykański prezydent. - Nie wiem, czy to przyznam, ale znajdę jakąś wymówkę - zażartował na koniec.

 

11:21

Trump pytany o potencjał gospodarczy, który widzi w Korei Północnej, powiedział, że widział "wspaniałe plaże" w tle wojskowych nagrań. - Wyjaśniałem im "możecie mieć najlepsze hotele na świecie, pomyślcie o tym z perspektywy rynku nieruchomości" - mówił były deweloper.

 

11:18

Konferencja Donalda Trumpa trwa już ponad godzinę. Amerykański prezydent, początkowo wyglądający na bardzo zmęczonego, z chęcią odpowiada na kolejne pytania i rozkręca się z odpowiedzi na odpowiedź.

 

11:15

W czasie, gdy trwa długa konferencja prezydenta Trumpa, północnokoreańska telewizja państwowa prezentuje kreskówkę, uczącą dzieci zasad ruchu drogowego. Media z KRLD nie pokazały jeszcze ani jednego materiału z dzisiejszych rozmów w Singapurze.

 

11:13

Korea Północna ma "bardzo duży" arsenał nuklearny - stwierdził prezydent Trump.

 

11:01

Na konferencji także pytanie o zakończony awanturą szczyt grupy G7. Pytany, czy jego decyzja o niepodpisaniu deklaracji po szczycie zaszkodzi relacjom USA z długoletnimi sojusznikami, Trump powiedział, że miał "bardzo dobre" spotkanie z G7, ale Stany Zjednoczone są "wykorzystywane".

 

11:00

Trump stwierdził, że nie chciał "grozić" Korei Północnej w negocjacjach z Kimem. Jego zdaniem "każdy konflikt z KRLD może doprowadzić do śmierci dziesiątek milionów istnień ludzkich w Korei Południowej, ponieważ Seul, stolica, jest blisko granicy z Północą". Pytany, czemu wcześniej groził Kimowi "ogniem i furią" Trump odparł, że "był to odpowiedni język w tamtym czasie".

 

10:55

"Zamrożenie za zamrożenie, brak testów nuklearnych za wstrzymanie manewrów wojskowych - to jest dokładnie to, czego chciały Chiny. Trump po prostu powiedział, że to umowa" - komentuje Josh Rogin z "Washington Post".

 

10:52

Zapytany, dlaczego nie uzyskał lepszych warunków w negocjacjach z Koreą Północną, Donald Trump powiedział, że "nie było czasu" na dopieszczanie szczegółów, ponieważ był w Singapurze tylko jeden dzień.

 

10:45

Trump pytany o wstrzymanie ćwiczeń wojskowych z Koreą Południową:

- Organizowaliśmy ćwiczenia przez dłuższy czas, współpracując z Koreą Południową. Nazywamy je "grami wojennymi". Są one ogromnie kosztowne. Korea Południowa ponosi część kosztów, ale nie sto procent. Musimy porozmawiać o traktowaniu nas sprawiedliwie w wielu krajach. Gry wojenne są bardzo drogie, płacimy za nie znaczną większość - powiedział prezydent USA.

Dodał, że jest to "bardzo prowokacyjna sytuacja dla Korei Północnej". - Negocjujemy bardzo skomplikowaną umowę (...) Myślę, nie należy prowadzić wojennych gier - dodał.

Trump Zapowiedział jednak, że sankcje pozostają w mocy, do czasu pozbycia się przez KRLD broni atomowej.

 

10:40

Prezydent Trump powiedział, że zaprosił Kim Dzong Una do Białego Domu "w odpowiednim czasie, nieco dalej w trakcie drogi". Północnokoreański przywódca przyjął zaproszenie.

 

10:36

Donald Trump o przestrzeganiu praw człowieka w Korei Północnej: Dyskutowaliśmy o tym z Kim Dzong Unem i będziemy o tym dyskutować w przyszłości. Prezydent dodał, że nie doszłoby do szczytu bez ofiary Otto Warmbiera, amerykańskiego studenta, więzionego w Korei Północnej, który zmarł po powrocie do USA.

 

10:32

Prezydent USA zapowiedział, że w najbliższym czasie Stany Zjednoczone nie ograniczą swojej wojskowej obecności na Półwyspie Koreańskim, ale wstrzymają ćwiczenia, organizowane z Koreą Południową. Trump powiedział, że są one "prowokacyjne" i "kosztują również USA dużo pieniędzy".

 

10:30

- Możemy zastąpić koszmar wojny błogosławieństwem pokoju - kontynuuje Trump. Prezydent USA zapowiedział, że "nie ma limitu, jeśli chodzi o to, co może Korea Północna osiągnąć, kiedy zrezygnuje z broni atomowej". Jego zdaniem reszta świata "naprawdę chce współpracować z Koreą Północną", a Kim Dzong Un "może zostać zapamiętany jako przywódca, który wprowadza swój lud w nową erę dobrobytu".

 

10:29

Trump ogłosił, że Kim Dzong Un "już niszczy swój główny obszar rakietowy". Ten szczegół nie znajduje się we wspólnej deklaracji, ponieważ obaj przywódcy zgodzili się w tej kwestii już po stworzeniu dokumentu.

 

10:27

- Dzisiaj jest początek trudnego procesu - nasze oczy są szeroko otwarte - zapowiedział Trump, który w czasie konferencji wygląda na zmęczonego.

 

10:24

Sankcje wobec Korei Północnej pozostają w mocy - uciął spekulacje Donald Trump.

 

10:19

Premier Malezji Mahathir Mohamad zapowiedział, że jego kraj ponownie otworzy ambasadę w Pjongjangu, zamkniętą po zabiciu Kim Dzong Nama, przyrodniego brata Kim Dzong Una. Według powszechnego przekonania, Korea Północna była odpowiedzialna za to zabójstwo, ale nigdy się do niego nie przyznała.

 

10:15

Rozpoczęła się konferencja prasowa Donalda Trumpa.

 

10:14

Co znalazło się we wspólnej deklaracji, podpisanej w Singapurze? Prezentujemy pełną treść dokumentu

 

10:03

Pierwszy tweet Donalda Trumpa po rozmowach z Kim Dzong Unem - film z ujęciami ze szczytu.

 

09:54

Za chwilę rozpocznie się konferencja prasowa prezydenta Donalda Trumpa.

 

09:40

Chiny sugerują rozważenie osłabienia sankcji wobec Korei Północnej - poinformował Geng Shuang, rzecznik prasowy ministerstwa spraw zagranicznych.

 

09:32

Mike Pompeo, sekretarz stanu USA, prowadzi już pierwsze rozmowy. Na temat szczytu rozmawiał z Taro Kono, szefem MSZ Japonii, oraz Kang Kiun Wha, minister spraw zagranicznych Korei Południowej.

 

09:28

Tuż przed podpisaniem dokumentu zamieniono długopis, którego miał używać Kim Dzong Un, by nie był to długopis Donalda Trumpa.

 

09:20

Koreańska telewizja państwowa rozpoczęła codzienne nadawanie tradycyjnie o godz. 15.00 miejscowego czasu, ale póki co nie wspomniała ani słowem o szczycie Trump-Kim.

 

09:05

Wspólny dokument, podpisany przez Trumpa i Kima, mówi także o tym, że sekretarz stanu USA Mike Pompeo i wyższy rangą przedstawiciel Korei Północnej przeprowadzą kolejne rozmowy "tak szybko jak to możliwe".

 

08:54

"Trump jest miłośnikiem mocnych ludzi. W tym sensie Kim Dzong Un mu po prostu imponuje" - pisze w komentarzu Bogusław Chrabota, redaktor naczelny "Rzeczpospolitej".

Przeczytaj » Śniadanie z Hitlerem

 

08:40

Co zawiera deklaracja podpisana przez Trumpa i Kim Dzong Una?

1) Stany Zjednoczone oraz KRLD zobowiązują się do ustanowienia nowych relacji między USA i KRLD zgodnie z pragnieniem pokoju i dobrobytu, wyrażanym przez narody obu krajów;

2) Stany Zjednoczone i KRLD połączą wysiłki na rzecz budowy trwałego i stabilnego ładu pokojowego na Półwyspie Koreańskim;

3) Potwierdzając Deklarację z Panmundżomu z 27 kwietnia 2018 roku, KRLD zobowiązuje się do starań na rzecz całkowitej denuklearyzacji Półwyspu Koreańskiego;

4) Stany Zjednoczone i KRLD zobowiązują się do odzyskania szczątków jeńców wojennych i zaginionych w akcji, w tym do jak najszybszego przekazania szczątków osób już zidentyfikowanych.

 

Dokument pokazał do dziennikarzy Donald Trump. Treść poznaliśmy dzięki powiększeniu.

Dokument pokazał do dziennikarzy Donald Trump. Treść poznaliśmy dzięki powiększeniu.

AFP

08:33

Według źródeł agencji AFP Kim Dzong Un w podpisanym dokumencie zobowiązał się do "całkowitej denuklearyzacji" Półwyspu Koreańskiego. Wcześniej jednak to samo zapowiadał w rozmowach z przedstawicielami Korei Południowej, nie wiadomo więc, co ten zwrot ma dokładnie oznaczać.

 

08:14

Kim Dzong Un również opuścił już wyspę Santosa. Ma odlecieć z Singapuru jeszcze dzisiaj.

 

08:12

Kolumna z prezydentem USA Donaldem Trumpem opuściła już Santosę - wyspę, na której odbywał się szczyt - i przemierza krótki odcinek drogi do kontynentalnej części Singapuru. Trump zapowiedział, że wkrótce porozmawia z prasą.

 

08:09

Chiński minister spraw zagranicznych Wang Yi powiedział, że Chiny "z zadowoleniem przyjmują i popierają rozmowy" między przywódcami Korei Północnej i USA. Wang dodał, że "pokojowy dialog jest jedynym właściwym sposobem rozwiązania problemu Półwyspu, a Chiny będą nadal odgrywać w tym procesie wyjątkowo i ważna rolę".

 

07:51

- Kim Dzong Un to bardzo utalentowany człowiek, który bardzo kocha swój kraj - powiedział prezydent Trump reporterom tuż przed rozstaniem z północnokoreańskim przywódcą.

07:49

- Bardzo dziękuję, to było fantastyczne - mówił Trump do Kima, na koniec spotkania ściskając mu rękę. Do dziennikarzy powiedział "jesteśmy bardzo dumni z tego, co się dziś wydarzyło, a nasze relacje z Koreą Północną i Półwyspem Koreańskim będą miały zupełnie inną sytuację, niż w przeszłości".

 

07:47

Trump, odpowiadając na pytanie jednego z dziennikarzy, zapowiedział, że zaprosi Kim Dzong Una do Białego Domu.

 

07:46

Donald Trump o Kim Dzong Unie: "Wytworzyliśmy bardzo wyjątkową więź". Zdaniem amerykańskiego prezydenta szczyt w Singapurze wypadł "lepiej, niż ktokolwiek mógł przewidzieć".

 

07:42

Donald Trump i Kim Dzong Un podpisali "bardzo ważny i całkiem obszerny dokument" - jak wyraził się amerykański prezydent. - Zaczniemy proces denuklearyzacji bardzo, bardzo szybko - zapowiedział, nie precyzując, co znalazło się w dokumencie.

- Mieliśmy historyczne spotkanie i postanowiliśmy zostawić przeszłość za sobą. Świat zobaczy poważną zmianę - dodał Kim Dzong Un.

 

07:39

Prezydent Trump i Kim Dzong Un pojawili się w sali w hotelu Capella.

 

07:28

Według źródeł CNN, "dokument" do którego odnosił się Donald Trump, będzie potwierdzeniem postępu w rozmowach i zobowiązaniem do utrzymania tempa negocjacji, bez konkretnych deklaracji.

 

07:26

W hotelu Capella gotowy jest już stół, na którym ma zostać podpisany "dokument". Wciąż czekamy na Donalda Trumpa i Kim Dzong Una.

 

07:10

Najważniejsze amerykańskie gazety okrzyknęły spotkanie Kim Dzong Una i Donalda Trumpa jako „historyczny przełom”. „The New York Times” zadaje pytanie, jak obaj przywódcy będą teraz realizować swoje postanowienia.

Dowiedz się więcej » Amerykańska prasa: Historyczny szczyt pełen ciepłych gestów

 

07:01

Z twarzy Trumpa i Kima, wymieniających uściski dłoni w Singapurze, można na razie wyczytać jedno: przyjemnie jest przystępować do rozmów, o których wszyscy mówią, że mają historyczne znaczenie - pisze w komentarzu Jerzy Haszczyński.

Przeczytaj » Trump i Kim: Atomowa dyplomacja

 

06:52

W czasie krótkiego spaceru Kim Dzong Un miał okazję zajrzeć do słynnej "Bestii", limuzyny amerykańskiego prezydenta.

 

06:50

- Poszło lepiej, niż się spodziewaliśmy - powiedział dziennikarzom Trump, w obecności Kim Dzong Una.

 

06:46

Donald Trump powiedział dziennikarzom, że "idą podpisywać". Nie wiadomo jednak, jaki dokument. - Dowiemy się za kilka minut - dodał tylko.

 

06:45

Prezydent Trump przed lunchem zażartował ze swojej figury oraz sylwetki Kim Dzong Una. - Dobre zdjęcie, już, wszyscy? Wyglądały ładnie, jesteśmy przystojni i szczupli? - zapytał fotografów, zaproszonych na chwilę do sali, w której odbywał się lunch.

 

06:40

Donald Trump i Kim Dzong Un odbyli krótki spacer, w czasie którego spotkali dziennikarzy. "Dużo wielkiego postępu" - rzucił im prezydent USA. Po drodze północnokoreański przywódca miał też możliwość zerknięcia do limuzyny Trumpa.

 

06:36

Zdjęcie z lunchu z udziałem Trumpa i Kima.

 

06:31

W Singapurze nie ma de facto żadnych protestów dotyczących szczytu, które zwykle towarzyszą wizytom Donalda Trumpa. W państwie tym można demonstrować tylko mając niezbędne pozwolenie (które nie jest łatwo zdobyć) i tylko w jednym konkretnym parku.

 

06:28

Kim Dzong Un i Donald Trump obecnie "spacerują wokół hotelu Capella na wyspie Sentosa" - informuje Channel NewsAsia.

 

06:15

Siadając do roboczego lunchu z Kim Dzong Unem Donald Trump miał - według relacji dziennikarza "Washington Post", Davida Nakamury, spytać fotoreporterów czy zrobią mu "piękne zdjęcie", na którym będzie wyglądał "na miłego, przystojnego, szczupłego i doskonałego".

 

06:12

Największy japoński dziennik, "Yomiuri Shimbun", wydrukował wydanie specjalne gazety w języku japońskim i angielskim, poświęcone wyłącznie szczytowi w Singapurze. Gazeta była rozdawana za darmo w Tokio już godzinę po rozpoczęciu spotkania Donalda Trumpa z Kim Dzong Unem.

06:07

Teraz Kim Dzong Un i Donald Trump jedzą lunch - a jeszcze dziewięć miesięcy temu Trump nazywał Kima "małym człowiekiem-rakietą", a Trump odwdzięczył mu się określając prezydenta USA mianem "zdziecinniałego starca" - przypomina korespondentka BBC z Korei Południowej Laura Bicker. Jak widać dziewięć miesięcy w dyplomacji to bardzo wiele.

06:00

BBC zwraca uwagę, że jedno z dań podawanych na szczycie jest nieznane nawet Koreańczykom z Południa. To "oiseon" (nadziewany ogórek) - danie, które miało należeć do przysmaków dynastii królewskiej rządzącej na Półwyspie Koreańskim państwem Joseon od 1392 do 1897 roku.

 

05:52

Delegacje USA i Korei Północnej rozpoczęły roboczy lunch. Przypominamy menu:

 

05:45

Według Karen Leong, ekspert od mowy ciała, z którą rozmawiał Reuters, na początku spotkania zarówno Trump, jak i Kim Dzong Un okazywali nerwowość. Widać to było szczególnie po tym, gdy usiedli po historycznym uścisku dłoni. - Trump uśmiechał się krzywo i cały czas przebierał rękami, a Kim pochylała si i wpatrywał w ziemię - zwróciła uwagę Leong.

05:35

- Kim Dzong Un już teraz uzyskał dzięki tym rozmowom bardzo dużo - postawił się na równym poziomie z prezydentem USA - przekonuje Christopher Hill, były ambasador USA w Korei Południowej w rozmowie z BBC. - Pytanie brzmi, co dzięki temu szczytowi uzyskają USA? Nie może chodzić tylko o obietnicę denuklearyzacji - takie obietnice Korea Północna w przeszłości już łamała - podkreśla.

05:34

Prezydent Korei Południowej Moon Jae-in przyjął uścisk dłoni między Trumpem a Kimem z uśmiechem - podaje urząd południowokoreańskiego prezydenta na Twitterze.

 

05:27

Biały Dom weryfikuje czas rozmowy prezydenta Trumpa z Kim Dzong Unem. Przywódcy rozmawiali w cztery oczy 38 minut - informuje BBC.

 

05:20

Menu na roboczy lunch Trumpa i Kima: confit z wołowiny z ziemniakami i brokułami na parze w sosie z czerwonym winem, wieprzowina w sosie słodko kwaśnym ze smażonym ryżem w sosie chilli, dorsz duszony w soi z rzodkiewką z azjatyckimi warzywami. Na deser lody.

 

05:16

Czy obywatele Korei Północnej wiedzą o spotkaniu ich przywódcy z amerykańskim prezydentem? Tak - odpowiada BBC, powołując się na państwowe źródła w Korei Północnej, zaznaczając, że "samo w sobie już jest to niezwykłe". Nie ma jednak żadnej relacji na żywo ani nic w tym stylu. Korea Północna zajmuje ostatnie miejsce w rankingu World Press Freedom Index. Czytanie, oglądanie czy słuchanie zagranicznych mediów może oznaczać więzienie.

 

05:13

Można przypuszczać, że południowokoreański Samsung wierzy w kontynuację odwilży między Północą a Południem. W zeszłym tygodniu spółka inwestycyjna Samsung Securities stworzyła zespół, który przyjrzy się możliwości inwestowania na północy. Firma stwierdziła, że chce "długoterminowych perspektyw" w czasie, gdy pojawia się "nowy impuls wzrostu".

 

05:08

Kolejne tłumaczenie słów wypowiedzianych przez Kim Dzong Una przed spotkaniem poszerzonych zespołów Korei Północnej i USA: "Myślę, że cały świat obserwuje tę chwilę. (niewyraźne) Wielu ludzi na świecie myśli o tym jako o scenie z filmu fantasy, science fiction".

 

05:04

- Nie jestem zainteresowany, to ostatnie miejsce na ziemi, gdzie chciałbym się udać - mówił jeszcze niedawno o Korei Północnej Donald Trump.

 

04:56

Czy szczyt w Singapurze może rozpocząć proces denuklearyzacji nie tylko Półwyspu Koreańskiego, ale i całego świata? Tak uważa Miroslav Lajcak, słowacki minister spraw zagranicznych, przewodniczący Zgromadzenia Ogólnego Narodów Zjednoczonych na 72. sesję.

- Cieszę się, że poczyniono wysiłki na rzecz osiągnięcia trwałego pokoju i stabilności na Półwyspie Koreańskich i zachęcam obu przywódców do skorzystania z tej okazji, aby dokonać postępu w kierunku możliwej do zweryfikowania denuklearyzacji - powiedział słowacki polityk w rozmowie z agencją TASS.

- Jeśli chodzi o globalne rozbrojenie jądrowe, wtorkowy szczyt może mieć pozytywny wpływ. Choć nie jest rozwiązaniem samym w sobie, może być krokiem we właściwym kierunku, kamieniem węgielnym. Układ o nierozprzestrzenianiu broni jądrowej musi pozostać mocny. Ma kluczowe znaczenie dla utrzymania warunków rozbrojenia - powiedział Lajcak.

 

04:47

Dziennikarze mają zajęcie nie tylko w samym Singapurze. Tu na zdjęciu stacja kolejowa w Seulu, stolicy Korei Południowej, gdzie fotografowie starają się uchwycić reakcje mieszkańców na wieści ze szczytu.


foto: AFP

 

04:45

A tak wyglądało centrum medialne w chwili pierwszego spotkania Donalda Trumpa z Kim Dzong Unem.

 

04:37

Singapur poinformował, że koszt organizacji szczytu wyniesie ok. 20 milionów dolarów. W większości są to koszty zapewnienia bezpieczeństwa oraz obsługi medialnej - na szczyt przyjechało prawdopodobnie ok. trzech tysięcy dziennikarzy z całego świata. A w centrum medialnym podobno właśnie skończyła się kawa.

Singapur płaci także za pobyt Kim Dzong Una w hotelu - informuje BBC.

 

04:27

Przed spotkaniem poszerzonych zespołów, gdy do pokoju, w którym odbywają się rozmowy, na chwilę wpuszczono fotoreporterów, Donald Trump zapowiadał "rozwiązanie dużego problemu" i "wielkiego dylematu" oraz mówił, że przewiduje "odniesienie sukcesu".

Agencja Reuters, która próbowała przetłumaczyć słowa Kima, twierdzi, że północnokoreański przywódca powiedział "przezwyciężyliśmy wszelkiego rodzaju sceptycyzm i spekulacje na temat tego szczytu i uważam, że jest to dobre dla pokoju".

 

04:20

Ze strony USA w spotkaniu poszerzonych zespołów uczestniczą prezydent, jego doradca ds. bezpieczeństwa, szef sztabu oraz sekretarz stanu. Kto zasiada obok Kim Dzong Una?

Po stronie północnokoreańskiej przy stole rozmów zasiedli Kim Jong Czol - prawa ręka Kima, wiceprzewodniczący Partii Pracy KRLD, Ri Jong Ho - minister spraw zagranicznych oraz Ri Su-jong - poprzedni szef MSZ, wciąż jeden z najważniejszych urzędników Pjongjangu.

 

04:14

Jaka jest reakcja rynków na szczyt w Singapurze? Kurs dolara podskoczył do poziomu najwyższego od trzech tygodni, azjatyckie rynki reagują pozytywnie, ale bez gwałtownych wzrostów.

 

04:07

Kolejny uścisk dłoni Trumpa z Kimem - przy stole z udziałem delegacji z USA i Korei Północnej. Po stronie Amerykanów (od góry) John Kelly, prezydent Trump, Mike Pompeo i John Bolton.

AFP

04:01

Spotkanie prezydenta USA z przywódcą północnokoreańskiego reżimu trwało 41 minut.

 

03:58

Rozpoczynają się rozmowy delegacji amerykańskiej i północnokoreańskiej. Ze strony USA, oprócz prezydenta, w spotkaniu biorą udział John Kelly - szef personelu Białego Domu, John Bolton - doradca ds. bezpieczeństwa narodowego oraz Mike Pompeo - sekretarz stanu, który w tajemnicy wizytował Pjongjang w okresie wielkanocnym.

 

03:57

Donald Trump powiedział, że spotkanie w cztery oczy z Kim Dzong Unem było "bardzo, bardzo udane". Dodał, że mieli "doskonałą relację".

 

03:54

Dwóch przywódców rozmawiać będzie teraz z udziałem poszerzonych zespołów.

 

03:51

Donald Trump i Kim Dzong Un po ok. 30 minutach wyszli z pokoju, gdzie odbywali spotkanie w cztery oczy.

 

03:48

W relacjonującej szczyt telewizji CNN jako ekspert pojawił się Dennis Rodman, emerytowany gwiazdor ligi NBA. Nie krył wzruszenia z powodu szczytu. - Jedyną rzeczą, którą zawsze o nim mówię (o Kim Dzong Unie - red.), to że jest jak duże dziecko, mimo że jest mały (...) uwielbia miło spędzać czas - mówił.

 

03:45

Przed dzisiejszym szczytem prezydent Korei Południowej Moon Jae-in w serii tweetów ocenił, że spotkanie przywódców USA i Korei Północnej może być uznane za "historyczny kamień milowy od wojny do pokoju". Wyraził jednak też pewną dozę realizmu co do tego, jak szybko szczyt może przynieść owoce. Jego zdaniem "kwestia jądrowa" raczej nie zostanie rozwiązana na jednym szczycie, ale denuklearyzacja Półwyspu Koreańskiego mogłaby zająć "rok, dwa lata, a nawet dłużej".

 

03:40

Kim Dzong Un do Singapuru przybył samolotem, a nie tradycyjnym do niedawna środkiem transportu - specjalnym pociągiem, z którego korzystał np. wtedy, gdy po raz pierwszy udał się do Pekinu. Dlaczego? Brakuje odcinka kolejowego między Ho Chi Minh w Wietnamie (dawny Sajgon) a stolicą Kambodży Phnom Penh.

 

03:31

Spotkanie Kim Dzong Una z Donaldem Trumpem jest pilnie obserwowane przez władze Korei Południowej. Agencja Yonhap publikuje zdjęcia z oglądającym transmisję prezydentem Moon Jae-inem.

 

03:29

Fraza "Kim Dzong Un" jest obecnie najpopularniejszym słowem wyszukowanym w największej stronie internetowej Korei Południowej Naver. Co ciekawe, na trzecim miejscu jest "wiek Kim Dzong Una". "Donald Trump" jest szósty - informuje BBC.

 

03:21

Oczekuje się, że spotkanie "w cztery oczy", z udziałem Donalda Trumpa i Kim Dzong Una, którym towarzyszą wyłącznie tłumacze, potrwa ok. 45 minut. Następnie do obu przywódców dołączą doradcy, na większe spotkanie.

 

03:19

Reakcja na uścisk przywódców wśród Koreańczyków w Singapurze. Mają oni nadzieję, że to początek pokojowego procesu.

 

03:15

Historyczne zdjęcie:

AFP

03:13

- Nie było łatwo dotrzeć tu, gdzie jesteśmy dzisiaj - odpadł Kim Dzong Un.

 

03:12

W czasie, gdy fotografowie robili zdjęcia, prezydent Trump powiedział, że wierzy, iż będą mieli z Kim Dzong Unem "wspaniałe relacje".

 

03:10

Drugi, krótki uścisk dłoni, nastąpił w pokoju, w którym odbędzie się rozmowa Trumpa twarzą w twarz z Kim Dzong Unem. Na chwilę zostali tam wpuszczeni fotoreporterzy.

 

03:07

Komentatorzy wyliczają, że uścisk dłoni, w czasie, gdy obaj przywódcy patrzyli sobie w oczy, trwał około 10 sekund.

 

03:05

Równo o 3.05 po raz pierwszy w historii uścisnęli sobie dłonie, na tle amerykańskich i północnokoreańskich flag.

 

03:02

W drodze na szczyt prezydent Trump zdążył jeszcze zatweetować.

 

03:00

Prezydent Donald Trump także przybył już do hotelu Capella.

 

02:56

02:50

Delegacja Korei Północnej

fot. AFP

02:49

02:40

Prezydent Trump poinformował na Twitterze, że ataku serca dostał doradca ekonomiczny Białego Domu Larry Kudlow.

02:36

02:32

W tym miejscu ma dojść do historycznego uścisku dłoni

02:22

Z hotelu wyruszył też Kim Dzong Un

02:21

02:15

Prezydent Trump wyruszył na spotkanie

02:00

Przywódcy Korei Północnej zawsze chcieli doprowadzić do bezpośredniego spotkania z prezydentem Stanów Zjednoczonych, ponieważ oznaczałoby to, że Waszyngton w końcu traktuje z powagą rząd w Pjongjangu.

01:57

Biały Dom poinformował, że przed spotkaniem z Kim Dzong Unem Donald Trumpem odbyły rozmowy telefoniczne z premierem Japonii Shinzo Abe i przydentem Korei Południowej Moon Jae-inem. 

01:52

BBC przypomina historię wyspy Sentosa. Po II wojnie światowe mieścił się tu obóz dla jeńców wojennych. Dziś na wyspie znajdują się pola golfowe, luksusowe hotele, kasyna, a nawet rollercoaster.

01:43

Początkowo Donald Trump miał opuścić Singapur w środę. Biały Dom poinformował, że amerykański prezydent wróci do Waszyngtonu jeszcze dziś.

01:22

Północnokoreańska agencja KCNA wydała komunikat w sprawie wizyty Kim Dzong Una w Singapurze. Opisano spacer przywódcy po mieście. Chwalono urzędników, którzy kierują delegacją.

01:09

01:06

Dziś po raz pierwszy w historii przywódcy USA i Korei Północnej spotkają się twarzą w twarz

00:53

Coś, co jeszcze jakiś czas temu wydało się nie do pomyślenia, teraz pojawia się w internecie. Minister spraw zagranicznych Singapuru Vivian Balakrishnan zamieścił na Twitterze selfie z Kim Dzong Unem

00:26

Michel Risen, nauczyciel, który w 1998 roku miał uczyć przebywającego w Szwajcarii młodego Kim Dzong Una matematyki i niemieckiego, ma dobrą radę dla prezydenta Donalda Trumpa, który 12 czerwca spotka się w Singapurze z przywódcą Korei Północnej.

Czytaj więcej: Były nauczyciel Kima radzi Trumpowi: Ważne jest poczucie humoru

00:14

Telewizja CNN przypomina słowa Donalda Trumpa z 1999 roku.

"Korea Północna jest całkowicie poza kontrolą. Wolałbyś przeprowadzić teraz bardzo poważną rozmowę, która w razie potrzeby może doprowadzić do czegoś drastycznego, czy wolałbyś ich ścigać za pięć lat, gdy będą mieli więcej pocisków i głowic jądrowych niż my posiadamy?"

00:07

"Fakt, że dojdzie do spotkania to porażka Stanów Zjednoczonych - twierdzą krytycy i przegrani. Mamy naszych zakładników. Testy, badania i próby rakietowe zostały przerwane. Wszyscy eksperci, którzy twierdzili, ze popełniam błąd, nie mają teraz nic do powiedzenia. Damy sobie radę!" - napisał Donald Trump.

00:00

Kim Dzong Un wybrał się wieczorem na spacer. Przywódca Korei Północnej miał chwalić rozwój gospodarczy Singapuru

fot. AFP

23:42

Jak podaje południowokoreańska gazeta "The Chosun Ilbo", przywódca Korei Północnej zabrał do Singapuru przenośną toaletę. Powód? Nie chce, by szpiedzy obcych państw mogli pobrać próbki, które mogłyby posłużyć do zebrania informacji na temat jego stanu zdrowia.

23:33

Prezydent Donald Trump napisał, że spotkanie przedstawicieli obu państwa przebiega dobrze, ale to nie ma znaczenia. "Wkrótce wszyscy będziemy wiedzieć, czy prawdziwa umowa, w przeciwieństwie do tych z przeszłości, może dojść do skutku"

23:30

Sekretarz stanu USA Mike Pompeo mówił w Singapurze, że Waszyngton może udzielić Pjongjangowi gwarancji bezpieczeństwa, o ile dojdzie do denuklearyzacji.

- Stany Zjednoczone zaakceptują tylko całkowitą denuklearyzację Półwyspu Koreańskiego - powiedział.

23:22

Kim Dzong Un z wizytą w Białym Domu? Donald Trump nie wyklucza takiego rozwiązania

23:17

36 proc. Amerykanów uważa, że szczyt w Singapurze nie przyniesie przełomu. Innego zdania jest 31 proc. ankietowanych. Sondaż przeprowadził dziennik "Wall Street Journal" i telewizja NBC

23:13

Sekretarz obrony USA James Mattis powiedział dziennikarzom, że nie ma oznak świadczących o zwiększonej aktywności wojsk Korei Północnej przed spotkaniem obu przywódców.

23:09

Szczyt w Singapurze komentował szef MON Mariusz Błaszczak.

- Mówimy o tym z nadzieją, dlatego, że Korea Północna wyposażona w broń atomową stanowiła zagrożenie dla wolnego świata, jeśli, a wszyscy mamy nadzieję, że dojdzie do porozumienia, wówczas zagrożenie ustąpi - powiedział w TVP Info minister obrony narodowej.

23:05

Do Singapuru przybył także Dennis Rodman. Były gwiazdor NBA kilkukrotnie spotykał się w Korei Północnej z przywódcą Kim Dzong Unem.

 

fot. AFP

22:55

Po wylądowaniu w Singapurze Donald Trump krótko opowiedział o swoich przeczuciach odnośnie szczytu.  - Są bardzo dobre - powiedział amerykański prezydent.

22:45

A tak lądowanie Donalda Trumpa

22:44

Tak wyglądał przyjazd Kim Dzong Una do Singapuru

22:40

Japońska agencja Kyodo poinformowała, że Kim Dzong Un zaprosił prezydenta Donalda Trumpa do złożenia wizyty w Korei Północnej.

22:37

Niedoszły kandydat Demokratów na prezydenta, Bernie Sanders, wyraził zdziwienie faktem, że prezydent USA Donald Trump czuje się lepiej w towarzystwie przywódców krajów autorytarnych, niż w czasie rozmów z liderami państw demokratycznych - odnotowuje amerykański "Newsweek".

Czytaj więcej: "To dziwne, że Trump czuje się lepiej w towarzystwie despotów"

22:25

Rozbrojenie Korei Północnej i zakończenie konfliktu, który wybuchł w 1950 roku, jest Ameryce nie na rękę – podkreśla dr Marcin Jacoby, adiunkt w Centrum Cywilizacji Azji Wschodniej na Wydziale Nauk Humanistycznych i Społecznych SWPS.

Czytaj więcej: Dr Jacoby: Podróż do Singapuru ma osłabić Kima

22:13

Ostatnie godziny przed historycznym spotkaniem Donald Trump i Kim Dzong Un spędzili odseparowani od świata w luksusowych hotelach.

Azjatyckie państwo-miasto wyda na obsługę historycznego spotkania ok. 15 mln dolarów, z czego ponad połowę na ochronę przywódców. Hotele, w których mieszkają w luksusowym rejonie Orchard Road, otoczone są kordonami policji. Czytaj więcej

22:00

Do przełomowego spotkania dojdzie w hotelu Capella na wyspie Sentosa

Podsumowanie

Prezydent Donald Trump i przywódca Korei Północnej Kim Dzong Un na zakończenie szczytu w Singapurze podpisali wspólny dokument. 

Pozostało 100% artykułu
2 / 3
artykułów
Czytaj dalej. Kup teraz
Polityka
Eksperci ONZ nie sprawdzą sankcji wobec Korei Północnej. Dziwna decyzja Rosji
Polityka
USA: Nieudane poszukiwania trzeciego kandydata na prezydenta
Polityka
Nie żyje pierwszy Żyd, który był kandydatem na wiceprezydenta USA
Polityka
Nowy sondaż z USA: Joe Biden wygrywa z Donaldem Trumpem. Jest jedno "ale"
Polityka
Afera na Węgrzech. W Budapeszcie protest przeciwko Viktorowi Orbánowi. "Zrezygnuj"