W piątek uzbecki rząd poinformował, że prezydent znajduje się w stanie krytycznym. Od kilku dni była to pierwsza oficjalna wiadomość na temat stanu zdrowia 78-letniego dyktatora.

W niedzielę władze w Taszkencie informowały, że głowa państwa trafiła do szpitala. Dopiero kilka dni później okazało się, że Karimow miał udar mózgu.

Śmierć prezydenta Uzbekistanu wciąż jednak nie jest potwierdzona oficjalnie. Nie potwierdza tego również Kreml. Rzecznik rosyjskiego prezydenta Dmitrij Pieskow twierdzi, że „Moskwa nie otrzymała oficjalnej informacji na temat śmierci prezydenta Uzbekistanu".

Tymczasem niezależna środkowoazjatycka agencja informacyjna Fergana podała, że w rodzinnej miejscowości Islama Karimowa Samarkandzie już trwają przygotowania do jego pogrzebu.

Agencja opublikowała zdjęcia, na których widać jak ciężki sprzęt i wielu ludzi, którzy przygotowują miejsce do ceremonii pogrzebowej. Według Fergana w miejscu tym pochowano wcześniej dwóch braci i matkę Karimowa.

Islam Karimow rządzi w Uzbekistanie od 1989 roku. Będąc pierwszym sekretarzem Komunistycznej Partii Uzbekistanu został prezydentem kraju po upadku ZSRR w 1991 roku.

Kondolence premiera Turcji

"Prezydent Uzbekistanu Isłam Karimow odszedł. Niech Bóg ma go w swej opiece, w czasie gdy Republika Turecka dzieli z narodem uzbeckim ból i smutek" - oświadczył premier Turcji Binali Yildirim podczas posiedzenia rządu transmitowanego przez telewizję.