Spraw sobie prezent.
Dostęp do rp.pl do 50% taniej!
Kontynuuj czytanie tego artykułu w ramach subskrypcji rp.pl
Otrzymasz dostęp do serwisu rp.pl, w tym artykułów z "Rzeczpospolitej"
i weekendowego magazynu Plus Minus.
Aktualizacja: 15.12.2019 15:14 Publikacja: 15.12.2019 00:01
Foto: AdobeStock
Tak orzekł Wojewódzki Sąd Administracyjny w Krakowie w wyroku z 19 września 2019 r. (I SA/Kr 125/19).
Spółka (wynajmujący), będąca właścicielem centrum handlowego, podpisała z najemcą umowę najmu, w której zawarto zapis przyznający wynajmującemu prawo do wypowiedzenia umowy, jeżeli najemca dopuści się zwłoki z zapłatą czynszu. Spółka skorzystała z tego zapisu i wypowiedziała skutecznie umowę. Najemca odebrał wypowiedzenie, jednak nie opuścił nieruchomości, więc wynajmujący obciążał go opłatami z tytułu bezumownego korzystania z lokalu. Tymczasem najemca wniósł do sądu wniosek o przyznanie zabezpieczenia, że wypowiedzenie umowy najmu na czas trwania sporu jest bezskuteczne. Po interwencji spółki zabezpieczenie zostało jednak uchylone, po czym wynajmujący złożył pozew o eksmisję. Zdaniem spółki, należność za bezumowne korzystanie z lokalu nie powinna podlegać opodatkowaniu VAT. Wynajmujący, po złożeniu wypowiedzenia umowy najmu, zdecydowanie bowiem nie zgadzał się na dalsze zajmowanie lokalu przez najemcę, wzywając go do opuszczenia lokalu, a wreszcie wytaczając powództwo o eksmisję. Należy więc uznać, że należna z tego tytułu opłata jest formą rekompensaty – odszkodowania, gdyż wynajmujący nie miał możliwości swobodnego dysponowania lokalem.
Spraw sobie prezent.
Dostęp do rp.pl do 50% taniej!
Kontynuuj czytanie tego artykułu w ramach subskrypcji rp.pl
Otrzymasz dostęp do serwisu rp.pl, w tym artykułów z "Rzeczpospolitej"
i weekendowego magazynu Plus Minus.
Abonament RTV w dotychczasowym kształcie ma przestać istnieć. TVP oraz Polskie Radio finansowane będą z opłaty audiowizualnej ponoszonej nie przez gospodarstwa domowe, jak do tej pory, lecz podatników, i pobierana wraz z podatkiem dochodowym przez urzędy skarbowe - wynika z założeń projektu ustawy, do której dotarł portal wirtualnemedia.pl.
Prezydent Andrzej Duda ułaskawił Jerzego Jachowicza. Publicysta tygodnika „Sieci” i serwisu wPolityce.pl został prawomocnie skazany za pomówienie prokuratora Dariusza Korneluka, współzałożyciela i członka Stowarzyszenia Prokuratorów Lex Super Omnia.
Konsument nie musi składać przed sądem sformalizowanego oświadczenia, aby skorzystać z uprawnień wywodzonych z prawa Unii przy rozliczeniu umowy kredytu.
Najstarsza córka Grzegorza Ciechowskiego, lidera Republiki chce wywalczyć prawo do udziału w zyskach z twórczości ojca i nie zgadza się, by matka kolejnych dzieci artysty pozostała jedyną ich beneficjentką.
Pełnomocnicy będą mogli udostępnić klientom dokumenty dotyczące ich sprawy np. elektronicznie.
Jedną z inicjatyw jest wykorzystanie narzędzi do robotyzacji, by pomóc pracownikom w automatyzacji codziennych, powtarzających się czynności.
Kradzież butelki alkoholu to zachowanie niegodne pracownika ochrony - uznała policja, a jej stanowisko podzielił sąd.
Zmiana umowy spółki z ograniczoną odpowiedzialnością, która nie została zgłoszona do sądu rejestrowego w terminie sześciu miesięcy od dnia jej dokonania, nie wywołuje skutków prawnych.
Podnajem lokalu użytkowego firmie, która jest pośrednikiem wynajmującego, nie oznacza, że jest to jego miejsce prowadzenia działalności, które trzeba wykazać w zgłoszeniu identyfikacyjnym lub aktualizacyjnym.
Dane osobowe w prywatnym komputerze pracownika, wykonującego pracę zdalną podlegają RODO - wynika z wyroku Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Warszawie.
Doraźna opieka jednego rodzica nie oznacza, że drugi nie jest osobą samotnie wychowującą dziecko.
Pracodawca ma prawo sprawdzić aktywność pracownika w internecie w odpowiedzi na uzasadnione i racjonalne przypuszczenia, że swoimi wypowiedziami godzi on w dobro zakładu pracy. Ale nie może tych treści zbierać prewencyjnie.
Pracownik, który na firmowym komputerze przechowuje nieodpowiednie lub zakazane treści (np. filmy +18 dla dorosłych), musi liczyć się ze zwolnieniem ze skutkiem natychmiastowym.
Sąd Rejonowy w Radomiu skazał na dwa lata pozbawienia wolności 68-letniego mężczyznę, który w maju tego roku wyrzucił przez okno na na drugim piętrze kilkumiesięcznego szczeniaka. Zwierzę odniosło liczne i poważne obrażenia.
Wywiad PRL dostarczał do Polski urządzenia objęte embargiem znanych japońskich firm. Czy współpraca z agentem zakończyła się po upadku komunizmu w Polsce?
Prawo i Sprawiedliwość, które w głosowaniu poparło powołanie komisji śledczej do spraw zbadania legalności wyborów prezydenckich w 2020 roku, nazywanych kopertowymi, zgłosiło do niej czterech kandydatów.
Do załogowego lotu w kosmos mogłoby dojść w 2029 roku. Aktywność Iranu budzi na Zachodzie wiele obaw i spekulacji dotyczących m.in. zagrożenia umieszczeniem na orbicie głowic nuklearnych.
Elona Muska i Jeffa Bezosa łączyła wizja narzędzia, które umożliwi rutynowe podróże kosmiczne: rakiet nadających się do ponownego wykorzystania.
Będzie tłok i przeludnienie, to oczywiste. I ja rozumiem, że w wolnej Polsce Żakowski będzie siedział, ale na Boga, dlaczego ze mną?
Gra karciana „Morda, szefie!” przygotowuje do życia w firmie, ale i parlamencie.
Koalicje z natury mają zmienną agendę, a stałą jest nie wspólny program, ale wola współpracy - mówi prof. Jacek Kurczewski, socjolog, wicemarszałek Sejmu I kadencji.
Film Yatesa to kolejna opowieść o ludziach bez serca, którzy chcą się nachapać.
Dlaczego prawica we wszystkim widzi rękę lewicy.
Hamas i zaprzyjaźnione z nim bandy nie stosują się do żadnych reguł wojny, które pozwalałaby na zmniejszenie liczby ofiar cywilnych.
Po blisko 20 latach odświeżam sobie twórczość Stanisława Lema. Dzisiaj dostrzegam zupełnie inne rzeczy niż wcześniej, m.in. doskonałe poczucie humoru. Czasem aż się zastanawiam, w jaki sposób są tłumaczone na inne języki te jego subtelne żarty.
„Kocham” to ruch, działanie, którego nie da się tam podjąć. Nie ma czego ani kogo kochać. Ani nawet niczego z rezerwuaru własnego wnętrza, bo ono też zostało zamrożone pocałunkiem Królowej Śniegu.
Cała Europa ma problem, bo politycy zdają sobie sprawę ze skali wyzwania związanego z migracjami, a jednocześnie brakuje przekonującej odpowiedzi, jak tę kwestię rozwiązać, nie tracąc jednocześnie władzy w najbliższych wyborach - mówią Hanna Frejlak i Ignacy Dudkiewicz, redaktorzy „Magazynu Kontakt”.
W natłoku książek poruszających „chłopską” problematykę zdecydowanie warto sięgnąć po „Panów piłą” Ryszarda Jamki.
Książki córek o matkach często bywają skażone egzaltacją; tu nic podobnego nie występuje.
Ma pan „czianti”? – spytała dziennikarza, który na imprezie korporacyjnej wcielał się w rolę sommeliera. – Mam wiele win włoskich, w tym „kianti” – usłyszała. – Byłam we Włoszech, znam „czianti”, poproszę – fuknęła. A państwo znają?
W polskiej kinematografii spory, a nawet ostre konflikty są nieuniknione. Ale nie odpowiada mi napuszczanie ludzi na siebie jak w kampaniach politycznych. Trzeba zachować to, co jest dobre, i naprawić to, co chore - mówi Andrzej Jakimowski, reżyser.
W Amsterdamie szalupy cumują w porcie, w którym żaglowce są upchane jak śledzie w beczce, a ławice kupców zbierają się na nabrzeżu i giełdzie, by wysłuchać nowinek i handlować.
Paulina Hennig-Kloska: „Nie ma żadnej afery wiatrakowej. Na podstawie ustawy nie można wywłaszczać ludzi. Nie poddamy się fali dezinformacji wokół ustawy, fali hejtu wywołanego przez Zjednoczoną Prawicę”.
Pojawienie się posła z wytatuowanym pentagramem poprzedził przemarsz armii proroków społeczeństwa otwartego. Inkluzja i postęp obwieściły powrót Mitry i Światowida, jak „Gloria in excelsis Deo” narodziny Chrystusa.
Tydzień temu broniłem Dominiki Chorosińskiej. Teraz – na drugą nóżkę – będę bronił nowej rzeczniczki praw dziecka Moniki Hornej-Cieślak. Odkąd została wybrana, nie ustają ataki na nią ze strony środowisk prawicowych i katolickich.
To zadziwiające, że nasza noblistka jest traktowana jak ikona nauki i jest powszechnie znana na drugim końcu świata w kraju azjatyckim, a tymczasem nasza wiedza o niej bywa często dość skromna.
„Wyzwolenie” Wyspiańskiego, przygotowane przez Jana Klatę na otwarcie przebudowanej sceny gdańskiego Wybrzeża, to jedna z najbardziej pesymistycznych inscenizacji tego utworu.
Kiedy pytam o przyszłość wyspy, nie słyszę obaw o jej bezpieczeństwo. Komuniści głównie grożą wojną, ale inwazja w najbliższym czasie raczej się nie wydarzy.
Masz aktywną subskrypcję?
Zaloguj się lub wypróbuj za darmo
wydanie testowe.
nie masz konta w serwisie? Dołącz do nas