Limit kosztów finansowania dłużnego a amortyzacja

Limitowi kosztów podlega część odpisu amortyzacyjnego, która odpowiada proporcji, w jakiej wartość wszystkich kosztów finansowania dłużnego zawartych w wartości początkowej danego środka trwałego lub wartości niematerialnej i prawnej, pozostaje do całej wartości początkowej tego składnika majątku.

Publikacja: 09.10.2018 13:41

Jakub Walczak

Jakub Walczak

Foto: mat pras

Tak wynika z wydanej 19 września 2018 r. interpretacji indywidualnej Dyrektora Krajowej Informacji Skarbowej (0114-KDIP2-2.4010.267.2018.1.AM).

Z wnioskiem o wydanie interpretacji indywidualnej zgłosił się podatnik CIT działający w branży chemicznej, który w toku prowadzonej działalności nabywa lub wytwarza we własnym zakresie środki trwałe oraz nabywa wartości niematerialne i prawne, które podlegają amortyzacji podatkowej.

Wnioskodawca wskazał, że zakup lub wytworzenie środków trwałych/wartości niematerialnych i prawnych może się odbywać ze środków pozyskanych na podstawie umowy kredytu bankowego lub na podstawie umów pożyczek zawartych z innymi podmiotami. W związku z tym może on ponosić koszty pozyskania tego finansowania oraz koszty związane z korzystaniem z tych środków finansowych. Jak wskazał wnioskodawca, przedmiotowe wydatki mogą być poniesione lub naliczone do dnia oddania danego środka trwałego lub wartości niematerialnej i prawnej do używania. W rezultacie, będzie zaliczał do wartości początkowej środków trwałych lub wartości niematerialnych i prawnych także koszty/wydatki, które spełniają definicję kosztów finansowania dłużnego wskazaną w art. 15c ust. 12 ustawy o CIT. Ustalona w ten sposób wartość początkowa będzie stanowiła następnie podstawę dokonywania odpisów amortyzacyjnych dla celów podatkowych.

W związku z tym, wnioskodawca wystąpił do organu z zapytaniem o sposób ustalania kosztów finansowania dłużnego w danym roku podatkowym w przypadku środków trwałych oraz wartości niematerialnych i prawnych podlegających amortyzacji, do których wartości początkowej zaliczone są koszty finansowania dłużnego.

Organ podatkowy potwierdził, że w takiej sytuacji koszty finansowania dłużnego, będą co do zasady wpływały na wysokość ewentualnej nadwyżki kosztów finansowania dłużnego w danym roku, poprzez dokonywane odpisy amortyzacyjne. Kosztem finansowania dłużnego w danym roku podatkowym będzie bowiem taka część odpisu amortyzacyjnego, która odpowiada proporcji, w jakiej wartość wszystkich kosztów finansowania dłużnego zawartych w wartości początkowej danego aktywa trwałego, pozostaje do całej wartości początkowej tego składnika majątku.

KOMENTARZ

Jakub Walczak, menedżer w dziale doradztwa podatkowego w EY

Wprowadzone do ustawy o CIT z początkiem 2018 r. regulacje dotyczące limitowania kosztów finansowania dłużnego są oparte na zupełnie innej koncepcji niż dotychczasowe przepisy o tzw. cienkiej kapitalizacji. Istotną różnicą jest nie tylko ograniczenie możliwości uznawania za koszt podatkowy kosztów finansowania dłużnego ponoszonych również na rzecz podmiotów niepowiązanych, ale także zupełnie nowa metodologia wyliczeń, powodująca liczne wątpliwości podatników.

Zgodnie z art. 15c ust. 1 ustawy o CIT podatnicy obowiązani są wyłączać z kosztów podatkowych przekraczające limit koszty finansowania dłużnego. Wydatki tego typu, co do zasady, nie mogą stanowić kosztów uzyskania przychodów w części, w jakiej nadwyżka kosztów finansowania dłużnego przewyższa 30 proc. kwoty odpowiadającej tzw. podatkowej EBITDA. Ograniczenie nie ma jednak zastosowania do nadwyżki kosztów finansowania dłużnego w części nieprzekraczającej w roku podatkowym kwoty 3 mln zł.

Do objętych limitowaniem kosztów finansowania dłużnego zaliczają się wszelkiego rodzaju koszty związane z uzyskaniem od innych podmiotów środków finansowych i z korzystaniem z tych środków. Wprowadzając nowe regulacje, ustawodawca przedstawił jedynie przykładowe kategorie tego typu wydatków. Wskazał, że w skład otwartego katalogu kosztów finansowania dłużnego wchodzą m.in. odsetki, w tym także te, które zostały ujęte w wartości początkowej środka trwałego lub wartości niematerialnej i prawnej.

Choć w przypadku dotychczasowych przepisów o cienkiej kapitalizacji kwestia objęcia ograniczeniem odsetek ujętych w wartości początkowej środka trwałego nie była wyrażona wprost, to na przestrzeni lat wykształciła się w miarę jednolita praktyka organów podatkowych. Zgodnie ze stanowiskiem fiskusa, w przypadku ziszczenia się przesłanek do zastosowania przepisów o niedostatecznej kapitalizacji, podatnicy powinni wyłączać z kosztów podatkowych odpisy amortyzacyjne w części dotyczącej odsetek, które nie mogą być zaliczone do kosztów uzyskania przychodów.

W komentowanej interpretacji indywidualnej organ podatkowy wyjaśnił w jaki sposób – stosując przepisy wprowadzone od 2018 r. - podatnicy powinni ustalić jaka część odpisu amortyzacyjnego, zaliczonego do kosztów uzyskania przychodów w danym okresie, odnosi się do poniesionych kosztów finansowania dłużnego. Wskazał, że może to być dokonane poprzez obliczenie proporcji, w jakiej wartość kosztów finansowania dłużnego ujęta w wartości początkowej danego środka trwałego lub wartości niematerialnej i prawnej, pozostaje w stosunku do wartości początkowej tego środka trwałego lub wartości niematerialnej i prawnej.

Organ zwrócił uwagę, że każdy odpis amortyzacyjny od takiego środka trwałego lub wartości niematerialnej i prawnej będzie stanowił koszt finansowania dłużnego w części odpowiadającej proporcji ustalonej w powyższy sposób. Tym samym, w tej części będzie budował podstawę obliczenia nadwyżki kosztów finansowych na potrzeby wyliczenia limitu kosztów oraz samej wartości kosztów finansowania dłużnego podlegających limitowaniu. Z uwagi na specyficzne przepisy przejściowe, nakazujące stosowanie dotychczasowych zasad dotyczących cienkiej kapitalizacji do kosztów długu zaciągniętego przed 2018 r., na chwilę obecną niewielu podatników objętych jest efektywnie nowym limitem kosztów finansowania dłużnego przewidzianym w art. 15c ustawy o CIT. Oznacza to jednak, że podatnicy ci nadal mają czas na odpowiednie przygotowanie się do stosowania nowych przepisów. W szczególności powinni dostosować systemy lub prowadzone ewidencje w taki sposób, aby od początku 2019 r. dostarczały danych niezbędnych na potrzeby kalkulacji podatku. Są to – przykładowo – informacje o udziale kosztów finansowania dłużnego w wartości poszczególnych odpisów amortyzacyjnych. Co istotne, dane takie mogą być potrzebne nie tylko w odniesieniu do nowo przyjmowanych do ewidencji środków trwałych i wartości niematerialnych i prawnych, ale także dla amortyzowanych już aktywów, przyjętych przed 2018 r.

Tak wynika z wydanej 19 września 2018 r. interpretacji indywidualnej Dyrektora Krajowej Informacji Skarbowej (0114-KDIP2-2.4010.267.2018.1.AM).

Z wnioskiem o wydanie interpretacji indywidualnej zgłosił się podatnik CIT działający w branży chemicznej, który w toku prowadzonej działalności nabywa lub wytwarza we własnym zakresie środki trwałe oraz nabywa wartości niematerialne i prawne, które podlegają amortyzacji podatkowej.

Pozostało 94% artykułu
2 / 3
artykułów
Czytaj dalej. Subskrybuj
Nieruchomości
Trybunał: nabyli działkę bez zgody ministra, umowa nieważna
Praca, Emerytury i renty
Czy każdy górnik może mieć górniczą emeryturę? Ważny wyrok SN
Prawo karne
Kłopoty żony Macieja Wąsika. "To represje"
Sądy i trybunały
Czy frankowicze doczekają się uchwały Sądu Najwyższego?
Materiał Promocyjny
Jak kupić oszczędnościowe obligacje skarbowe? Sposobów jest kilka
Sądy i trybunały
Łukasz Piebiak wraca do sądu. Afera hejterska nadal nierozliczona