Niemiła niespodzianka czeka firmy, które zgodnie z obowiązującymi od 1 stycznia przepisami chcą w zeznaniu rocznym odliczyć całą stratę z poprzednich lat. Okazuje się, że na razie nie jest to możliwe. Muszą stosować stare zasady, czyli odliczyć maksymalnie połowę straty.

Czytaj też: Odliczanie straty w spółce po 1 stycznia 2018

Dla wielu przedsiębiorców może to być spore zaskoczenie, ponieważ zarówno w aktualnej ustawie o PIT, jak i o CIT, znajdą przepis dający możliwość pełnego odliczenia. Z limitem do 5 mln zł. Wprowadziła go ustawa z 9 listopada 2018 r. o uproszczeniach dla przedsiębiorców (DzU z 2018 r., poz. 2244).

– I właśnie na końcu tej ustawy jest przepis przejściowy, z którego wynika, że nowe, korzystniejsze dla przedsiębiorców zasady stosujemy dopiero w rozliczaniu strat powstałych od 1 stycznia 2019 r. – mówi Mikołaj Jabłoński, radca prawny i doradca podatkowy w ABC Tax. – Oznacza to, że całą stratę (do 5 mln zł) będziemy mogli odliczyć dopiero za dwa lata, czyli w 2021 r. Wtedy złożymy zeznanie za 2020 r. i jeśli wykażemy w nim dochód, to możemy go pomniejszyć o stratę z 2019 r. (do 5 mln zł). Ewentualnie można ją wykorzystać w trakcie 2020 r. przy wyliczaniu zaliczek na PIT/CIT – wyjaśnia ekspert.

Co z wcześniejszymi stratami? Rozliczamy je na starych zasadach. Czyli przez pięć lat, w jednym roku nie więcej niż połowę. Wolno przyjąć dowolne proporcje. Jeśli starczy nam dochodu, to możemy rozliczyć stratę w całości przez dwa lata. W jednym roku wolno też wykazać straty z kilku lat. Oczywiście wpisana do deklaracji rocznej kwota nie może przekroczyć obliczonego wcześniej dochodu.

Przykład:

Przedsiębiorca w zeznaniu PIT-36 za 2017 r. wykazał stratę z działalności gospodarczej w wysokości 80 tys. zł. Dochód firmy za 2018 r. (wykazany w zeznaniu składanym do końca kwietnia 2019 r.) może obniżyć maksymalnie o jej połowę, tj. o 40 tys. zł. Drugą część wykorzysta w następnych latach.

Strata może pomniejszać dochody tylko z tego samego źródła. Przykładowo, osoba płacąca PIT nie pomniejszy dochodów z najmu rozliczanego poza działalnością gospodarczą o stratę z firmy. I odwrotnie. Nie odliczy też straty z działalności gospodarczej od dochodu ze sprzedaży akcji na giełdzie.

O tej zasadzie powinny też pamiętać płacące CIT spółki z o.o. i akcyjne. Od 1 stycznia 2018 r. muszą rozdzielać przychody (i związane z nimi koszty) na podstawowe i kapitałowe.

Autopromocja
Historia Uważam Rze

Teraz z darmową dostawą i e‑wydaniem gratis!

ZAMÓW

– Straty sprzed 2018 r. mogą być odliczone od dochodu z obu źródeł przychodu. Późniejsze mogą pomniejszyć tylko dochód z tego samego źródła – tłumaczy Mikołaj Jabłoński.