W świetle obowiązującej od zeszłego roku ustawy z 20 lipca 2018 r. – Prawo o szkolnictwie wyższym i nauce (dalej: prawo o szkolnictwie wyższym), wykonywanie obowiązków nauczyciela akademickiego jest działalnością twórczą o indywidualnym charakterze, w rozumieniu przepisów prawa autorskiego. Regulacja ta (art. 116 ust. 7) – zgodnie z zapewnieniami Ministerstwa Nauki i Szkolnictwa Wyższego – miała pozwolić nauczycielom akademickim na stosowanie preferencyjnych, 50-proc. kosztów uzyskania przychodów w odniesieniu do całości obowiązków wykonywanych w ramach zatrudnienia na uczelni. Co prawda, w chwili obecnej ukształtował się pogląd aprobujący stanowisko przedstawione przez resort, niemniej jednak w dalszym ciągu nie zostały rozwiane liczne problemy związane z praktycznym zastosowaniem przepisów w tym zakresie.
Czytaj także: Koszty uzyskania przychodu - zasady rozliczania nauczycieli akademickich
Ustawa o PIT przewiduje możliwość zastosowania 50-proc. kosztów uzyskania przychodów tylko do tego rodzaju wynagrodzenia, które przysługuje z tytułu przeniesienia lub korzystania z praw autorskich lub praw pokrewnych.
Musi powstać utwór
Uprawnienie podatników, będących jednocześnie twórcami w rozumieniu ustawy o prawie autorskim i prawach pokrewnych, wynika wprost z treści art. 22 ust. 9 pkt 3 ustawy o PIT. W świetle tej regulacji, koszty uzyskania przychodów z tytułu korzystania przez twórców z praw autorskich określa się w wysokości 50 proc. uzyskanego przychodu. Koszty te oblicza się od przychodu pomniejszonego o potrącone przez płatnika w danym miesiącu składki na ubezpieczenia emerytalne i rentowe oraz na ubezpieczenia chorobowe, o których mowa w art. 26 ust. 1 pkt 2 lit. b, których podstawę wymiaru stanowi ten przychód. Co do zasady zatem – w celu zastosowania preferencyjnych kosztów – twórcy zatrudnieni na umowę o pracę są zobowiązani wykazać, że w wyniku ich pracy doszło do powstania utworu. Uprawnienie ma bowiem zastosowanie wyłącznie do tej części ich wynagrodzenia, która stanowi honorarium autorskie. To z kolei, wiąże się z koniecznością wyodrębnienia z całości wynagrodzenia twórcy otrzymywanego w ramach umowy o pracę, części przysługującej z tytułu powstania utworu. Co więcej, niezbędne jest również właściwe udokumentowanie stworzenia utworu przez pracownika.
Przed i po nowelizacji
Ustawodawca wskazał jednocześnie, że preferencyjne koszty podatkowe mają zastosowanie m.in. do przychodów uzyskiwanych z tytułu działalności badawczo – rozwojowej, naukowej, naukowo – dydaktycznej, badawczej, badawczo – dydaktycznej oraz prowadzonej w uczelni działalności dydaktycznej.