Odsetki i inne koszty finansowania dłużnego w kosztach podatkowych

Obowiązek wyłączenia z kosztów podatkowych kosztów związanych z korzystaniem z cudzego kapitału może w znacznym stopniu wpłynąć na wysokość podatku do zapłaty. O tym, jak obliczyć limit nadwyżki kosztów finansowania dłużnego oraz które koszty podlegają limitowaniu powinni wiedzieć księgowi prowadzący rozliczenia z fiskusem.

Publikacja: 14.01.2020 17:45

Odsetki i inne koszty finansowania dłużnego w kosztach podatkowych

Foto: Adobe Stock

Problem jest tym bardziej istotny, że od roku 2019 licząc limit, należy uwzględnić również odsetki od kredytów i pożyczek udzielonych przed nowelizacją, a także odpisy amortyzacyjne w części obejmującej odsetki.

Przedsiębiorcy prowadzący działalność gospodarczą często korzystają z cudzego kapitału, za co płacą wynagrodzenie w postaci odsetek, w szczególności od kredytów i pożyczek. Mimo że odsetki są związane z prowadzoną działalnością gospodarczą, przez co stanowią koszt poniesiony w celu uzyskania przychodów, ustawa o CIT zawiera liczne wyłączenia odsetek z kosztów podatkowych. Wyłączone są z nich m.in. odsetki związane z prowadzonymi inwestycjami w okresie ich realizacji, odsetki od zaległości podatkowych a także odsetki od pożyczki partycypacyjnej.

Pozostało 95% artykułu

Kontynuuj czytanie tego artykułu w ramach subskrypcji rp.pl

Na bieżąco o tym, co ważne w kraju i na świecie. Rzetelne informacje, różne perspektywy, komentarze i opinie. Artykuły z Rzeczpospolitej i wydania magazynowego Plus Minus.

Praca, Emerytury i renty
Płaca minimalna jeszcze wyższa. Minister pracy zapowiada rewolucję
Prawo dla Ciebie
Nowe prawo dla dronów: znikają loty "rekreacyjne i sportowe"
Prawo karne
Przeszukanie u posła Mejzy. Policja znalazła nieujawniony gabinet
Sądy i trybunały
Trybunał Konstytucyjny na drodze do naprawy. Pakiet Bodnara oceniają prawnicy
Mundurowi
Kwalifikacja wojskowa 2024. Kobiety i 60-latkowie staną przed komisjami